Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: din nedir ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: din nedir ?
    Gönderim Zamanı: 05-Eylül-2016 Saat 11:36
DİN

DIN dizisi içindeki dosyalar

20160905_113444_DIN.rar

Dünya.. dil.. din.. işte en bilindik üç terim.. ye delikli tokmak bunu bilmeyen ahmak.. konusunda ahkam kesecek halim yok.. fakat "din nedir" diye sorulunca herkesin üç aşağı beş yukarı Tanrı.. Yaratan.. Tapılan.. kulluk.. günah.. sevab.. sözcükleri hakkın bildiklerini söyleyecektir. Fakat benim kendimin bu günlerde din hakkında bildiklerimi.. Einstein kuramının Newton kuramının farklılığı derecesinde.. değiştirdiğimi arz ederim. Kainat aynı kainat lakin tasvirler biriken bilgilerimize ve gelişen araçlarımıza göre değişiyor.. Kitap dahi aynı kitap fakat İslamiyet hakkındaki görüşlerimiz yaşanan deneyimler.. canlanan BİLİM .. dirilen HUKUK derecesinde değişti.. değişiyor.. değişecek.. arz ederim.

Din.. uygarlığın temelinden yatan dilin dibinde bulunan hazine.. bilgi ve buyruktan derin.. inanç.. yükleme ve yargılamadan engin anlama.. söyleme ve dinlemeden geniş düşünme.. üçlüsünün bile hakkında gelemediği bu gizemli ve bilinmez ve saklı hak ve hakikat içeren menfaati eline geçirmek için türlü oyunlar kuran din düşmanları.. en dincilerle işbirliği ederek başımıza çorap örmelerini gördükçe..artık bıktım artık şu başımdaki düşünce çorabı ve dil sepetinden diyorum.

Fakat ne mümkün.. işaret ve delalet dolayısıyla bilmeye mahpus.. ancak bu iki araca hakimiyeti dirayetinde hakikati hikayeye mecbur ya da hikaye edilenleri rivayete mahkum.. bir adam ne delalet çorabını çıkarabilir ne de işaret sepetinden kurtulabilir.

Öyle ise bildiğimiz kadar hak.. hakikat ve menfeatı görmeye.. örmeye ve göstermekten başka çaremiz yoktur.

Tabloları incelediğimde üç din buldum..
yevm ve "deyn"..
dünya ve "din"..
( etik) ahlak ve siyasete (politika) göre oluşan
"nasıl" (din) ve lisan (dil)..

Ortak din ve ayrık yol.. tanımlaması da ilginç.. ancak öğreniyoruz din artık atamızdan ve babamızdan öğrendiğimiz gibi kalmayacak.. ancak din hakkında işkembe-i kübradan ahkam kesmekte mümkün değil.

Çünkü elimizde en sahih nakil olan KUR'AN var.. eğer aklı salih.. lisanı salim ve kalbi selim bizle beraber yaver giderse..
dört dörtlük bir hakikatı dirayetle
öreceğiz.. göreceğiz göstereceğiz.

Din başlıklı 9 tablo ile yaptığım hablo’da
dini anlamaya ve anlatmaya çalıştım.

Leküm diniküm ve liye din.
Kitapta, sizin dininiz size ve benim ki de bana, anlamına gelen bu sözden sonra gelen söz
Fevc fevc insanların ne sizin dininize ne de benim dinime.. Allah’ın dinine geleceklerini yazar.

Güçlü olanlar kendi düşündüklerin.. kendi doğruları.. kendi gerçeklerini
Hak diye.. hakikat diye.. din diye ZORLA kabul ettirmeye çalışırlar, çalışmışlar ve çalışacaklardır.

Nebiler.. veliler.. dâhiler.. ve delilerde bunlara karşı mallarıyla.. canlarıyla.. savaşmışlardır.
Biz uygarlığımızda bilimi.. hukuku.. hürriyeti.. meşvereti.. cumhuriyeti böyle inşa ettik.

Ülkemizde ve dünyada durumda bundan başka değildir.
İçerideki hakimiyet ile dışarıda istiklal
birbiriyle gereklilik ve yeterlilik ilkesine göre zıt taleplerde bulunabilir.
Dışarıdaki gücü direnen ülkem kendi içinde birliği kurmak için güç uygulayabilir.
Bu gün onu yaşıyoruz.

Ancak bu arada ulusum yeni deneyimler yaşıyor.. insanım, kendimde dahil olmak üzere, yeni bilgiler yeni ışıklar ve yeni aydınlıklar yaşıyor. Bunun başında da DİN anlayışı geliyor.

Dünyadaki bütün insanlardan Tanrı tarafından sorulacak ve Allah’ın dini adı ile sorumlu tutulacak ortak ve müşterek bir din var ki biz bunu AMENTÜ ile ilan etmişiz. Bir de her peygambere.. her veliye.. her çağa.. her bölgeye.. her hizbe.. her zümreye.. her fırkaya.. her mesleğe.. her meşrebe.. her mezhebe kısaca yapabilirse ve taklid etmezse ve ezber konuşmazsa her kimseye göre yükümlü olduğu ayrık bir yol var. Ortak din BİRLİK tecellisi ayrık yol ise TEKLİK tecellisidir.

Bizim sıkıntımız bu ortak birlik tecellisini olan dini.. kendi yolumuz.. kendi gücümüz.. kendi idelojimiz.. kendi partimiz.. kendi ülkemiz.. kendi devletimiz içine alıp hapsetmeye çalışmamız ve BÜYÜKLÜK uğruna kendimizi ve başkalarını sıkıntıya duçar   etmemizdir.

Ne demek duçar ? Valla bende bilmiyorum.. çar dört demek fakat ikisi birlikte.. sözlüğü bakalım;

1.     Uğramış, yakalanmış, tutulmuş.
2.     Yakalanmış. Çatmış. Mübtela. (Osmanlıca'da yazılışı: dûçar)
3.      Bu imtihan ve müsabaka dünyasında başımıza gelen fitne ve belalar
Bu üçüncü maddeyi de ben buraya yazdım ve dörtledim..
imtihan ve müsabaka ile fitne ve bela.

İşte din budur arkadaşlar..

imtihan ve fitne: ibadet ve teslimiyet

müsabaka ve bela; istiane ve İslamiyet

Hadi hayırlı olsun.

Sağlıcakla kalın.

Osmanziya

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE
semantik / anlambilimsel / MAANÎ yetersizliklerim
için düz yazıdan özür dilerim

Düzenleyen osmanziya - 05-Eylül-2016 Saat 12:19
IP