Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: insan modeli Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: insan modeli
    Gönderim Zamanı: 26-Kasım-2017 Saat 08:48
insanın kentini ve kendini tanıması ne kadar sürer ?
insanın kentini tanıması iki aydan iki seneye kadar sürebilir ve fakat kendini tanıması bir ömür bile yetmez.. çoğu insan kendini tanımadan göçer gider.

Ben kırk yıldır İNSANI tanımak için vakit ayırdım ve bu arada KENDİMİ tanımaya vakit bulamadım.

YBA ile tanıdığım insanı buraya yüklüyorum:

20171126_083807_INS.rar

Burada insan SOYUT bir MODEL üzerinde kuru olarak yazılmış ve siz bu soğuk ve kuru insanı YBA dilini bilmediğiniz için okuyamayacak ve anlamayacaksınız.

Fakat hiç olmazsa size onun yalın bir resmini vereyim;

insanın sağ duyusu ve sol görüsü mükemmel çalışırsa onu öncü yapar.. sadece sağ duyusu çalışırsa belki dünyasını kazanırmaz ama cennete atabilir.. eğer sadece sol görüsünü çalıştırırsa dünyasını kazanabili lakin onu cehenneme hazırlar...

Bu bakımdan insanın insanı tanıması ve kendini tanıması gibi bir problemi varken bu onuda hiç bir sorun yokmuş gibi davranması akıllıca bir iş değildir.

Bu çalışmayı yaparken aklı NASIL olarak tanımladım.. nasıl namazın tersi zaman ise lisanın tersi de "nasıl"dır.. nedeni ve niçini aramadan sadece nicel ve nitel özellikleri ve bunların birbilerine dönüşümlerini bilmek ve betimlemek ve böylece insanı ve evreni tanımak ve onlardan yararlanmak yolunda gitmek ve bu nimetleri ve kitapları vereni ve göndereni tanımamak.. yani nereden gelip nereye gittiklerinin nedenlerini görememek büyük bir sınavın ve hakiki yarışın gözden kaçırılmasıdır.. yani Tanrı'yı tanımamak ve O'na tanıklık etmemek büyük bir zarardır..

Belki kendini tanımak bu yönden büyük bir önemi olan gereksinimimiz aynı zamanda büyük bir değeri olan arayışımızdır.

Hasılı işimiz zor.. kendimize bakacaz.. yakın çevremiz olan ailemize bakacaz.. sonra insanlığını ve uygarlığın maddi ve manevi gelişmesine katkıda bulunacak..olacağız.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Osmanziya
26.11.2017 Pazar
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma