Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: Gizli projem var... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: Gizli projem var...
    Gönderim Zamanı: 14-Şubat-2018 Saat 08:15
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ayse-arman/7-yil-googleda-calisti-simdi-turkiyede-silikon-vadisini-turkiyeye-tasimak-istiyorum-40740024

Huzurlarınızda Dr. Hale Dönertaşlı. Çok parlak, çok iyi eğitimli, pırıl pırıl bir mühendis. İki üniversite, üç master bitirmiş, üzerine bir de doktora yapmış. 15 yıldır Amerika’da, bunun 7 yılı Google’da mühendislik yaparak geçmiş. Şimdi Türkiye’de, şahane projeleri var, biri de Silikon Vadisi’ni Türkiye’ye taşımak. Hadi ona kulak verelim...
Sizi tanıyalım?
Ben Hale Dönertaşlı. İstanbul’da doğdum. Aslen Konyalıyım. Son 15 yıldır Amerika’da, Google’da mühendislik yapıyordum. Artık tecrübelerimi ve bilgi birimimi ülkeme taşımak istiyorum...
Harikaymış... Eğitim?
Doktoradan önce 2 üniversite (Bilgisayar Mühendisliği ve MIS) ve 3 Master (Bilgisayar Mühendisliği
Matematik Mühendisliği ve Teknoloji Kalitesi) bitirdim.
Zorunuz neydi? Neden bu kadar çok okudunuz?
Özel bir üniversitede Matematik-Bilgisayar bölümünde burslu okurken, paraya ihtiyacım vardı. Arkadaşlarımın ödevlerini yaparak para kazandığımı MIS Bölüm başkanı (Eski başbakanımız Ahmet Davutoğlu) duyunca, disipline verildim. Tüm bursum iptal edilecek ve okuldan atılacaktım. Kendi bölümümdeki hocalarım beni yalvar yakar kurtarmaya çalışırken, af için şart koşuldu. Bana aylık harçlık verilecek ama ben de karşılığında 2 bölüm bitirecektim ve bir daha başkalarının ödevlerini yaparak para kazanmayacaktım! İkişer üçer bitirmeye alışınca master’da da böyle devam etti...
Müthişsiniz! Peki sonra ne yaptınız?
Sonra yeşil çayın faydalarını keşfettim!
Nasıl yani?
Çantamda, içerim diye yeşil çay dolaştırıyordum. Bir gün Bahçeşehir Üniversitesi’nde master’dayken kantinde Hintli bir adam, yana yakıla derdini büfedeki adama anlatmaya çalışıyordu. Yeşil çay istiyordu ama kantinde yoktu. Ben de çıkardım çantamdan verdim. Dersten çıktıktan sonra baktım, dekanın odasının önünde sıra var, “Ne sırası bu?” diye sordum. Amerika’dan bir dekan gelmiş orada okumak için 10 kişi seçip götürecekmiş. Ama sırada 50 kişi var! Ben de tabii girdim sıraya, 51. olarak. Rektör geldi, “Sen zaten master yapıyorsun, bu sıra lisans için!” dedi ve beni sıradan çıkarttı. Ama ben Amerika’ya gitme hayaliyle yanıp tutuşuyordum. Tam arkamı dönerken, odadan bizim Hintli çıktı! Yine yeşil çay istiyor. Göz göze geldik, ben hemen hazırlayıp getirdim çayını. Verirken de “Sizinle görüşmek istiyorum!” dedim ve sıradan çıkarıldığımı söyledim. O da, “Sıra senin!” dedi ve hemen laptop’ımı açıp projelerimi anlattım. 1 hafta sonra Amerika’daki okula kabulüm ve bursum geldi! Gidiş o gidiş 15 yıl orada kaldım!
Doktoranızı nerede tamamladınız?
Stanford ve Trinity College Üniversite’lerinden dersler aldım, Beykent Üniversitesin’de de tezimi tamamladım. Tezimin temelleri Google Silikon Vadisi’nde başladı. Doktora tezimde Google ve Facebook SDN (software defined networks) mimarilerinin eksikliklerini tamamlıyorum.
Google’da çalışmak nasıl bir şey? Biz mi gözümüzde büyütüyoruz, yoksa gerçekten önemli bir şey mi?
Google’a girdiğim ilk hafta, “Beni yanlışlıkla aldılar. Ne zaman kovacaklar acaba?” diye düşünerek geçti. Patronum dedi ki, “Kampüs büyük, keşfetmek için elektrikli scooter’ı kullanmayı öğren. Park alanında scooter ile pratik yaparken eğilen direktörümüze arkadan daldığımda da kovmadılar! Cuma günü geldi çattı, TGIF partisi yapılıyor, yeni başlayan Noogler’lar (New Googler’lar) olarak bize helikopter şapkası taktılar. Takımımın yanına gittim, bisiklet taytı ve parmak arası terlik giyen biri geldi ve bana, “Google’da en çok neyi sevdin?” diye sordu. Ben de, “En çok bedava yemekleri, çikolataları!” dedim. Projemi sordu, “Gizli bilgi” dedim, “Böyle şeyler sorulmaz!”. Güldü. Meğerse soruları soran Larry Page’miş. Ben Larry Page olsam smokinle dolaşırdım, nerden bileyim. 7 yıldır da kovmadılar.
Orada hiçbir yerde edinemeyeceğiniz hangi tecrübeleri kazandınız?
Dünyanın en büyük bilgisayar ağ alt yapısını görebileceğiniz bir yer orası. Veriyi bütün dünyaya kesintisiz ulaştıran bir platform. Defalarca uzun vadeli projeleri bulunduğum takımla birlikte tamamlama fırsatım oldu. Çok şey öğrendim...
Neler onlar?
Çok çalışma ve istikrarlı olmanın yanında en önemli şeyin güven verici olmak olduğu. Google her hafta onlarca mühendisi işten çıkardı, küçücük bir sırrı ifşa ettiler diye, hiç acımadılar. Her şey gizli bilgi! Bir gün Lady Gaga, bizim grubu ziyarete gelecekti. Takımdaki arkadaşlarımızdan biri heyecanla bunu sosyal medyada paylaştı. Yarım saat içinde eşyalarını topladığını görmek çok üzücüydü. Kendi adıma Silikon Vadisi bana, başlamanın, gerçekten bitirmenin yarısı olduğunu öğretti. Hiçbir savaşın plansız kazanılmadığını ama hiç bir savaşın da, plana göre kazanılmadığını öğretti. Çok başarısızlığım oldu. Tam başardık derken, başa geri sardık. Uzmanlaştıkça, filmin son karesini ilk karede görmeyi öğretti. Ve en önemlisi büyük hayaller kurmayı ve projeler geliştirmeyi öğretti. Şimdi de böyle bir projem var...
Nedir o?
Silikon Vadisi’ni Türkiye’ye taşımak! Yol haritasında engebeler olsa da bir hayal değil bu, kapsamlı büyük bir proje! Üniversitelere gittiğim konferanslarda sık sık detaylarını anlatıyorum. Ve beni dinleyen gözlerde müthiş bir ışık görüyorum!
Sizce ne kadar gerçekçi bir proje bu?
Bence çok gerçekçi bir proje. Bakın şöyle bir durum var: Silikon Vadisi’ndeki beyinler, yakın bir zamana kadar orada kalmayı tercih ediyordu. Doğru, o bölgenin hâlâ bir rakibi yok dünyada. Ama kariyerden daha değerli şeyler de var insanlar için. Saygı gibi. Trump’ın, Müslümanlara nasıl davrandığını görüyoruz. Vizeleri bir veriyor, bir alıyor. Ortalama proje sürelerinin 3-4 yıl olduğu bir ortamda, böyle bir tedirginlik varken Silikon Vadisi’ndeki projeler yarım kalmaya başladı. Çünkü her projede takımın en az yüzde 30 40’ını oluşturan, Müslüman mühendisler ya da bir proje yöneticisi var. Bu insanlar, kendi statüleri ya da eşlerinin durumu yüzünden kendi memleketleri Hindistan’a ya da Pakistan’a göç etmek durumunda kaldılar. Aynı durumdan muzdarip Silikon Vadisi mühendisleri bir araya geliyor ve hedef belirleyip proje üretmeye devam ediyorlar. Ama ne var ki, dünya piyasasında daha merkezi bir yerde konumlanmak istiyorlar. Batı’ya en yakın ülke olarak da oklar Türkiye’yi gösteriyor...

Yani Trump istemeden de olsa Batı’dan Doğu’ya bir beyin göçü yarattı öyle mi?
Evet ve bindiği dalı resmen kesmiş oldu. Kelebek etkisiyle başlayan bu dalga, gittikçe büyüyor ve göçmen Silikon Vadisi beyinleri, yukarıda bahsettiğim tohumun iksirini oluşturmaya hazırlanıyor. Bu takımı oluşturacak kişiler, bilgilerini Türk gençliğine aktaracak. Ben bunlardan sadece birisiyim. Ben bağlantıda olduğum direktör ve mühendislerden, beyin göçü ivmesinin her ay arttığını görüyorum. Öncelikle ülkemizin acil ihtiyaçları belirlenmeli ve hızlı manevra yapabilen, Google’dan göçmüş beyinlerle ilk takımı kurmalıyız. Kıdemli mühendisler bizim parlak Türk mühendislerimize Silikon Vadisi tecrübelerini aktarıp yol gösterecekler.

İyi de Türkiye’den de genç insanların beyin göçü söz konusu...

O beyinler, Türkiye’de aradıkları karşılığı bulamadıkları için gidiyorlar. Ben de zamanında onlardan biriydim. Açıkçası benim gitmeleriyle ilgili bir kaygım yok. Gidip öğrensinler ama ülkelerine geri getirsinler. Ben bu platformu oluşturacağımıza inanıyorum. Geri döndüklerinde çoktan başlamış bir şeyin parçası olacaklar...

TÜRK GENÇLİĞİNE GÜVENİYORUM

“Burası Türkiye, yolunu keserler!” diyorlar bana. Aselsan’ın mühendislerini örnek veriyorlar. “Şaibeli bir biçimde uçak kazasında hayatını yitirdi!” diyorlar. Ama ben böyle şeylere kulak asmıyorum. Önemli olan bir yerden başlanması. Google’dan öğrendiğim felsefeye göre, mükemmeli hazırlamaktan çok, işin bitmiş olması önemli! Hedef de sürekli hareket halinde ve bizim bilişim çağında kaybedecek daha fazla zamanımız yok. Bu bir ekip işi, ben Türk gençliğine güveniyorum.

ALINTI burada bitti..
Oysa benim projem gizli değil
nitekim bunu SEVGİLİLER GÜNÜ vesilesiyle
bir kez daha açıkladım:
4 şubat SEVGİLİLER GÜNÜ.. yedi yıl önce başlamışım.. face'e... ne kadar güzel bir tevafuk.. çünkü bir sevgili bulmak için face'e girmiştim.. ancak öyle SADECE göz göze gelinen ve kıskanılan bir mahbub değil di benim aradığım.. karşılıklı birbirimizi araç ve amaç edineceğimiz bir evlilik adanması değildi.. ancak böyle de olabilirdi.. güzel bir editörüm olsa iyi bir yazar bile olabilirdim.. ancak olmadı.

Şimdi böyle eril ve dişil ile birey ve toplum ögeleri olan bu karşılıklı araç ve amaç olma birlikteliği yapan çiftlere "sevgili" adı verilir ve fakat bu avam-ı nasıl bildiği sevgililerdir. Bir de bir AMAÇ etrafında toplanan ve bu amacı paylaşanların birbirlerini sevenlerin oluşturduğu bir MUHABBET vardır.. burada sevgili amaç kıskanılmaz.. dövülmez.. tam tersine bu sevgili seven ve bu amada adanan sevilir.. bunu siz bir aile gördüğünüz gibi bir şirkette de görürsünüz.. bir partide de görürsünüz.. bir mahallede de bulursunuz.. çok sayıda çalışanı olan bir iş yerinde de yaşarsınız.. amacın ekonomik ve politik ya da sosyal ve kültürel olmasının önemi yok.

Örneğin face'de meydana gelen birlikteliklerde böyle olabilir.. eğer yararlı ve verimle bir bilgi ve buyruk paylaşımı olabiliyorsa.. ancak böyle bir AMAÇ üzerine toplanan birlikteliklere rastlamadım.. tabi benim gözleme alanım çok dar.. belki vardır ben bilmiyorum.. bunu bilse bilse face çalışanları bilir.. elbette onlarda GENİŞ bir AİLE.. ben beş kuruş para vermeden.. bir düzenli ve denetli web sayfam içinde KENDİMİ İFADE ve AMACIMI İBARE ediyorum.. bu vesile ile onlara teşekkür ediyorum.

Sevgili amacım anlaşıldı ya da anlaşılmadı o ayrı konu.. Evet, ben-im "amac-ım"ı beğenmenin ötesinde benimseyen, yaranan ve adanan, kimseler bulabilseydim amaç bende kalmayacak hepimizin olacaktı.. bu olmadı.. olmadı ise.. ya amacım anlaşılmadı ya da amacım habib edinilecek bir amaç değil idi.. bu iki olasılıkta benim için yarı yarıya.. her iki seçenekte olabilir.. Yalnız yedi yıl önce sevgililer gününe girişim de rastgele olabilir ya da olmayabilir.. zaten bizler birer vehim ve hayal olanaklarıyız.. olanak varılğı ve yokluğu eşit olan demektir. Bu eşit olanaklarından birisini itibar ederek ihdas edersiniz.. ancak benim amacım öyle bir olanak ki ona bir ömür itibar edebilirim.. çünkü benim için ömrümü aşan bir değerdedir.

Şimdi diyeceksiniz ki kısa keste amacını söyle; DÜŞÜNENLERİ ARIYORUM soru ve yanıt

İ ara L bul E

sav ve kanıt ARAYANLARI DÜŞÜNÜYORUM

Hasılı hikmet, felsefe ve din gibi çok yanlı ve yönlü katmanları ve alanlar için yeni bir anlam sürücü ve anlatım aygıtı olan    YÖNTEM   BİLİMSEL   ANALİZ kısaca YBA’i öğrenmek, kullanmak ve yararlanmak isteyenlere duyurulur.

Bu mana ve vesile ile başta arkadaşlarım ve FACE çalışanları olmak üzere herkesin sevgililer gününü kutlarım.. zaten evlilik yıl dönümlerinde eşler evlilik günlerini kutlarlar.   

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide