Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim  
Mesaj icon Konu: saçma Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 1087

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: saçma
    Gönderim Zamanı: Dün Saat 07:19
Bir anlatım yapmıştım.. birisi dedi çok saçma.. saçmayı sıçmaya benzetirim.. biraz abes kaçacak ama böyle.. saçma dolu tüfekten çıkan saçmalar 1 cm lik çıktığı yerde ulaştığı yere kadar ne kadar dağılır.. tahminin beş ya on santim kadar olabilir.. ölçülmüş deneysel sonuçlarını bilmiyorum.. atıyorum.

Şimdi bizim söylediğimiz sözlerin ve tümcelerin ve onlardaki terimlerin ve kavramaların ne kadar tutarsız ve ne kadar dağınık olduğunun hesabını yapabilir mi yiz acaba, dedim ve bir denemeye giriştim.. işte bu denememin tabloları;

20180425_071359_SACMA.rar

Bu tablolardan 13 ncü tablonun geliştirilmiş haline de buraya yapıştırıyorum:

Tabi bu tabloyu kim anlar; yöntembilimsel analiz dilini bilenler ve bir de ilm-i mantık de ilerlemiş profesörler.. ben profesör değilim ama bu işlerde profesyonelim.. çünkü kırk yıldır aynı işle prof ediyorum.

Öyle beğenmediğimiz veya hoşumuza gitmeyen ya da düşüncemize veya inancımızı uymayan bir anlatıma saçma demeden önce ağzımızdan sözler saçmayalım.. saçmalamayalım.

Buna dikkat edelim.. kendimizden fazla emin olmayalım.. ancak eğer emin isek bu tutarsız ya da saçma demeden önce neden saçma olduğunu önce kendimiz görelim ve sonra başkasına söyleyelim.

Bilgi ve sevgi ile sağlıcakla kalın

Osmanziya

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma