Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: hakikati hikaye etmek Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: hakikati hikaye etmek
    Gönderim Zamanı: 05-Ağustos-2018 Saat 21:57
Burada hakikati hikaye etmeye dair 35 tablo var;
bir de için bir düz yazı..bir de boş tablo bulunuyor.

20180805_213549_OZSOZLEM.rar

Burada tabloların ilki bu tablodur;

sonuncu ya 35 nci (33 numaralı) tablo da budur;

Buradaki RAR dosyasını indirerek içindeki tabloları versiyon sırasıyla izlediğinizde, ki bu imgeleme ve irdelemeyi yaptığında muhtemelen ilk başlarda fazla bir konu anlamayacaksınız.. fakat zamanla bu tahayyül ve tevehhümün boşa gitmediğini anlayacaksınız.

Aslında size bütün bu hayal kurmaları.. vehim kılmaları size teker teker anlatabilirdim.. ancak bunları hazır buldukça.. sizde sözcükler arasında bağlantıları kendiniz kurmayacak devamlı hazır verilmesine alışacak ve günlük dilin düz yazısını okumadan yöntembilimsel analizin çizgilerle olan okumasına geçemeyecektiniz.

Sanki günlük dilin düz yazısıyla anlatılmazsa anlaşılmayacak gibi görünen bu tabloları anlayan.. arkadaş anlaşılır şekil de açık açık yazmış diyen arkadaşlara da rastladım. Ancak onlar izlerken DİKKATLE ve ALAKA ile yani aykılı ve ilgili bir şekilde imgeliyor ve irdeliyorlardır..

ilk tabloda "özne SÖZ yüklem" denklemi var.. özne HAYAL edilerek ve yüklem VEHİM edilerek SÖZ (kelam) teşekkül ediyor demektir.. ancak bundan binlerce sene sonra DÜŞÜNME ve KONUŞMA dan ibaret TÜMCE'ye geçildi ve yine bundan binlerce sene OKUMA ve YAZMA dan ibaret TANIM'a geçildi.. diyor tablo kısa.. tabi bu dediklerim gerçek mi ? Hayır bir VAR SAYIM.. gerçek böyle de olabilir ya da olmayabilir.. ancak ben bu hikayeyi ve öyküyü olanaklardan bir olasılık olarak görüyorum.

Bu kuramın üzerine burada SÖZ üzerine kendi gerçeğimi

Dile getirerek kurgulandırıyorum..

düşünerek örgülüyorum..

öykülendiriyorum..

düşündmürerek örüyorum

dillendirerek kuramlandırıyorum.

Söz bilgi ve buyruk taşır.
Söz değişken ve değer yüklenir.

Siz bunu tabloda ayrıntılı bir şekilde
okuyorsunuz yazdıklarıma BAKARAK..
Ancak bakmazsanız buradaki düz yazı ile yetinirsiniz.
Daha fazla ilerleyemezsiniz.

Fakat iş ta 35 nci tablo ile karmaşık haline gelinceye kadar burada 5, 10, 15 tabloda daha fazla karmaşık olmadan ilerlerseniz.. anladığınız eleştirecek, anlamadığınızda soracak kadar bir "anlama" elde
edebileceksiniz.

Hadi kolay gelsin.

Bilg, sevgi, saygı ile sağlıcakla kalınız.

Osmanziya
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03