Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: aile Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: aile
    Gönderim Zamanı: 26-Aralık-2019 Saat 10:13
İnsan birbiri içinde ortamlarla çevrili bir cevher.. ilke bedeni.. sonra ailesi.. sonra toplumu.. sonra ulusu.. sonra yerel olan bölgeseli sonra küresel olan DÜNYASI.. ancak hepsi insanın olmazsa olmazı olan KÜLTÜR ile belirlenir ve tanımlanır. Kültür ise DİL ve DİN denilen AR (harf) işareti ve AD (isim) delaleti ile çalışır. Bunların başında da (X) dişili ile (Y) erili gelir. Bu iki bilinmez, (A) ile (B) (aİLEb) bilineni AİLE de ortaya çıkar.

Aile, âli ADEM ile başlamış bir ÂLEM'dir.
"AİLEM" bir âdem âlemidir.
İletide isimleri ve cisimleri ve resimleri ile gösterdim.
Resimlere bakarsanız görürsünüz.. elliye yakın tabloyu imgeleyip irdelerseniz, örerseniz bilirsiniz.

Bilgi, sevgi, saygı ve sağlıcakla kalınız

size İKİ aile tablosu (KENDİ aileme ilişkin) gösteriyorum;

ilki
altmış 75 yıl öncesine ait, dayım yedi yaşında iken..

kincisi
60 yıl öncesine ait ben yedi yaşında iken..

Bu da tüm ailelerin AİLE TABLOSU

İLK tablo fani suretlerden ve hususi suratlardan ibarettir.. ikinci tablo nisbeten biraz daha kalıcı şekilden ve ve hepimizin gittiği sıratı ifade eder.

Her ikisinden de İBRET alabilir fuadınızda faydalı ilimler elde edebilirsiniz. İlki SOMUT olduğundan biraz daha kolay olur.. özellikle insan kendi ailesine bakarsa.. ikincisi biraz daha zordur çünkü SOYUTTUR.

Çoğu insan MÜŞAHHAS soyunun HASSASİYETLE giydirilmiş somutuna bakar lakin MÜCERRET soyunuğunun HİSSİYATLA ilim ve fikir ve mana ile   örülecek soyutunu görmek.. biraz gayret ister.

Ancak bu SOYUT tablonun ana hatlarını gösterip ayrıntısını sizin tabloları ve düz yazıları okumanıza ve incelemenize bırakacağım:

AİLE eril ve dişil ile birey ve toplumdan oluşan bir MAKENİZMA'dır.. bu yapının işlevi ya da bu fabrikanın ürettiği ise İNSAN'dır. Çünkü aile toplumun birimi ve insanın bilimidir.

Tablodaki dört yumurtaya bakarak eril ve dişil ile birey ve toplumu görebilirsiniz.

AİLE 6 "S" üzerine kuruludur

Seks
Sevgi
Saygı
Samimiyet
Sadıkıyet
Salahat

Tabloda bunu da görüyorsunuz..

Fakat HÜR RUH inşa etmek için yapılmış
ZERRE, hücre, ENE ve zümre
dikmenisinin
yukarıdan aşağıya inişini
görmeniz belki biraz ilgi, merak ve zaman isteyebilir.

Bu yazı size biraz zor ve ağır gelmiş olabilir.
çünkü işaretleri tercüme ve delaletleri tevil etmek..
birazcık SÖZCÜK öğrenmeye bakar.. yoksa kullandığınız iki bin sözcük sizi sadece yaşamda tutmaya ve bir ömür tutunmaya yarar.. ötesine geçmek için.. olabildiğince KELİME öğrenmelisiniz..benim yazılarım da bunun için bir fırsat olsun.

Bilgi, sevgi, saygı ve sağlıcakla kalınız.

Osmanziya 26.12.2019
Üçyol İZMİR

Düzenleyen osmanziya - 26-Aralık-2019 Saat 14:59
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma