Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: YENI EDILLE Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: YENI EDILLE
    Gönderim Zamanı: 28-Haziran-2022 Saat 07:50

Bu tablonun ardında elliye yakın tablo var.. belki benim elli yıla yakın ömrüm bulunuyor.. bu tabloları bu DORTLEME dizini içinde buraya bindirdim.

20220628_074659_DORTLEME.rar

YENİ EDİLLE

Edille-i Şeriyye
Muarrif-i Erbaa
Makasıd-ı Kur'an
Gaye-i Şeriat
Hepsi İSTİKAMET'i aramak ve bulmak için...

Usul ve iman (hidayet) teorik aklın temeli ve pratik aklın zirvesi.. Aklın korunması bulunmuyorsa dinin, canın ve namusun muhafazası da sağlanmaz. Biz bunu anlamadık. Anlamayınca zikir ve fikir ile mana ve lafız üzerinde dolanıp durmanın da bir yararı olmuyor.
NAKİL işaret, AKIL delalet ile çalışır.
DELİL Savı ve kanıtı aramada bulmada yön gösteren pusula anlamına gelir. Bu bulunuyorsa bir delille kırk âlimi ilzam edersin.. bulunmuyorsa bir cahili kırk kanıtla kandıramazsın.. aranızda ortak bir ölçünüz kalmamıştır.
Bununla Her nesne ve kimse gibi.. her varlık ve olay gibi.. dil de.. dinde.. emekte.. hürriyette.. bilim de hukukta.. erkekte.. kadında.. savaşta.. barışta.. DELİL dahi hem iyiye hem kötüye kullanılabilir…

Çünkü insanın "aklı" iki tarafı da keskin bir bıçaktır., öyle ise iyi ve kötünün üstünde bir "gerçek".. kar ve zararın ötesinde bir sınav.. kazanmanın ve kaybetmenin ötesinde bir yarış var... altı yıl önceki “sarı” aklı tanımla da tefavukuyle imdada yetişti.

Bu paylaşım için demiştim:
YENİ Edille-i Seriyye

Aklı SALIH
Kalbi SELİM
ile
Nakli SAHIH
Lisanı SALIM

Nasıl ki kainatin matematiginin selameti insanin mantıgina baglı ise kalbin sünnetinin selameti kitabin muhkematina bağlıdir.
Sonucta insan hilkatin ahseni takviminden kiyameti ahseni ameline giderken çizdigi siratin istikameti bu DORT delille müşahede ve muhakeme.. muhasebe ve murakebe edilir.
Bu gelecekte yapılacak insanbilime ve islambilime bir giriştir.
Sag ust köşesi KUR'AN nakli sahihi.. sağ alt köşesi INSAN aklı salihi.. BIRINCIL.. sol üst köşesi KAINAT kitabı.. sol alt köşesi IMAM kalbi selimi IKINCIL'dir.
Kur'an- i Mu'ciz-ül-Beyan'in imami mubin ve kitabi mubin terim ve kavramlarinin bu IKINCIL yan oldugunu düşünuyorum. Aslî olan birincil değişmez.. tali olan ikincil değişir.   Dogrusunu Allah Bilir.

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28-Haziran-2022 Saat 07:54
Yukarıdaki kitap sahifesi.. İSLAMIN SIRRI 21. Yüzyılda Bir Bilgenin Öğretileri isimli KİTAB.. M.BAYMAN görünüyor derleyen.. Muhteşem İnsan Hacı Ahmet Kayhan Efendi (1898 - 1998 ) Dede'yi anlatıyor. Kamil bir insan nasıl olurmuş.. okuyunca görürsünüz.. lakin ben bu güneşin ayını yakınen yaşıyorum ve görüyorum...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide