Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: fizik yasaları üzerine Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2604

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: fizik yasaları üzerine
    Gönderim Zamanı: 04-Temmuz-2022 Saat 19:03

FİZİK YASALARI ÜZERİNE

FIZIK YASALARI UZERINE dizini içindeki dosyalar

20220704_190152_FIZIK_YASALARI_.rar

Dilimizde dört kelime var.. yerleşmiş 4 sözcük bulunuyor:

FiZiK ve PiSiK ile ZiKiR ve FiKiR

Ayrıca dört bağlantılı sözcük bulunuyor:

Cisim ve Zihin ile Remiz ve Resim

YBA ile günlük dilin düz yazısı ile bağlantısının kurulması uzun açıklamalar isteyen bu sözcükler dikkatli ve entelektüel bir şuura hemen kendilerinin dokusunu hissettirirler.
Ancak ne olduklarını anlamaları için bu yazı ile paylaşılan tabloları ince ince elemeleri gerekir. İlgilerini çekerse, emek ve zaman harcarlarsa.

Fizik cisimle
Pisik zihinle
Zikir remizle
Fikir resimle

İlgili değil mi ?

YBA resimli ve geometrik bir fikir ve mana çalışması değil mi ?

Biraz düşünürseniz.. hadi olmadı biraz daha fazla düşünürseniz anlarsınız.

Bu dizin içindeki dosyalarda Dick olarakta anılan Ünlü Fizikçi Richard P. Feynman’ın FİZİK YASALARI ÜZERİNE kitabından alıntılanmış dört sayfası da bulunuyor.

Feynman’ın kitabını, daha önce iki kalın cildini okuduğum SİCİM KURAMCISI ve dünya bilim festivali başkanı Brian GREENE’in Evrenin Zerafeti ve Evrenin dokusu kitabını okuduğum için anlamakta zorlanmadım, bu DİDAKTİK kitabı didik didik ettim. Çokta yararlandım. Bu yazı ve tablolardan sıkılırsanız alıntıladığım dört sayfalık yazıyı okursanız oldukça yararlanırsınız.. belki asıl kitabını da alırsanız yararı daha yükseltirsiniz.

Genelde maddeyi okuyan mana ilimlerini okuyanları aptal görürler.. nitekim Feynman da açıkça filozoflara aptal diyor. Mana ilimlerini okuyanlarda fizikçileri gereksiz bulurlar. Fakat biz her ikisini de okuyarak ne mana ilimlerini aptalca bulduk ne de fizik ilimlerini gereksiz gördük.. sanırım yeni bir anlayış.. yeni bir kavrayış.. yeni bir nesil geliyor ve biz onların öncüsüyüz. Beyin her iki lobuyla çalışır.. ilim her iki yönüyle elde edilir.. aklını ve kalbini çeliştiren.. dini ve bilimi çarpıştıran.. zamanın paradigma ve dogmalarının etkisinde kalmışlardır.. o kadar.. zaten bu dogma ve paradigmaları kişiler duyumsayamaz.. ancak çağlar onların farkına varır.. çünkü onların dertlerini çeke çeke zamanda yürürler.. ta ki devası bulunsun.

Dizinlerindeki tablolarla;

FİZİK’i anlattım.
Nar’ı anlattım.
Suhunet’i anlattım
Suhunet nedir, dizini boş.. onu siz dolduracaksınız.. biraz bilgi verecem.
TDY yani Termo-Dinamik Yasaları anlattım.

Bu dört beş dizin içindeki dosyaları sakin bir zamanında incelerseniz.. fizik hakkında bir kanaata ulaşırsanız.. Büyük bir olasılıkla ulaşamayacaksınız.. o zaman Greene’nin Evrenin Zarafeti ve Evrenin Dokusunu okursunuz. Halk için matematiksel olmayan terimlerle fiziği ve evrenin anlatılmasına çalışan bu kitaplara, Popülize edilmiş kitaplar adı verilir. Anlamak isteyen için oldukça büyük bir emek verilmiş bu kitablara..

Burada sunduğum tablo NAR denilen nesneyi anlatıyor.. bizim atomlarımız ve hücrelerimiz enerji paketçiklerinden ibaret. Aslında bu sözcük e-nar-ji demek ve kimse enerjinin ne olduğunu bilmiyor.. ama yararlanıyoruz.. zaman ve mekanın ne olduğunu bilmeden içinde bulunduğumuz gibi.. Ancak hiçbir şey bilmiyoruz da değil.. çok şeyler biliyoruz ki bildiğimiz enerjiyi enerjiye dönüştürerek enerjilerden yararlanıyoruz. Bu işin bilimine de ENTROPİ diyoruz. Başka bir anlatımla TERMO-DİNAMİK (hararet ve hareket yasaları).

Lisede öğrendiğim matematikten fazla matematik bilmem.. ancak bu popülize edilmiş fizik kitapları fiziği öylesine güzel anlatıyorlar ki, elbette anlamak isteyenler için.. fiziği anlamak için matematik şart değil.. ve hatta fizik yapmak içinde şart değil.. çünkü matematik öyle ayrıntılı.. fizik öyle ayrıntılı hale geldi ki.. dahi olmayanlar için her ikisini de birlikte öğrenmek mümkün olmadığı için bu gün fizikçiler ayrı matematikçiler ayrı çalışıyor.. gerektiğinde bir araya gelerek çözüm oluşturuyorlar. Yukarıda adını verdiğim kitabları okursanız bu işin tarihini okursunuz.. Newton.. Maxvell.. Mach.. Enistein.. Shröndinger.. Heisenberg.. geçen yüzyılın ünlü isimleri.. bu yüzyılın isimlerini kitaplardan öğreneceksiniz.

SUHUNET hakkında bilgi verecektim:
Sıcaklık, hararet
Soğukluk, bürudet
Isı ise sühunet.
Hararet, bürudet ve sühunet kavramları hiç kullanılmıyor.
Isı, hem sıcaklığı hem soğukluğu gösteren bir terim.
Ancak halkın kafası karışmasın diye hem sıcaklık hem soğukluk SICAKLIK ile gösterilir fakat soğukluk için EKSİ sözcüğü eklenir..

Soğuk ve sıcak arasındaki ISI durumuna da ILIK adı verilir.
Keza mor ötesi ve kızıl ötesi arasındaki IŞI durumuna IŞIK dendiği gibi.

Isı ve ışı; hava, toprak, su ve ateşten önce en birinci YAŞAMA koşullarımız.
Bu koşulların tümüne birden FİZİK adı veririz.

Fizik koşullar ise göz ve kulak tarafından görsel ve işitsel olarak algılanırlar.

Bu bu algıları gram, saniye ve santimetre ile sıraya ve sayıya bağlayarak FİZİK yaparız.

Fizik kuramlar MANTIK.. fizik deneyler ise MATEMATİK isterler.

Peki kuram ile deney arasında ne var..
Mantık ile matematik arasında ne var ?
Neden ve sonuç arasında ne var..
Amaç ve araç arasında ne var ?

Hadi tüm bunları kağıt ve kalemle TABLO yaparak
Suhenet nedir.. dosyasını inşa edin.

Sağlıcakla kalın

OSMANZİYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE
semantik / anlambilimsel / MAANÎ yetersizliklerim
için düz yazıdan özür dilerim

.

NOT:
Evet, aslında benim kullandığım sistemde
cümleye, kelimeye hatta harfe de ihtiyaç yok…

www.yontembilim.com
www.insan-bilim.com
www.islam-bilim.com
www.osmanziya.com
www.mustafabugucam.com.tr

Düzenleyen osmanziya - 04-Temmuz-2022 Saat 22:54
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma