Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din  
Mesaj icon Konu: ezoterika Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2894

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: ezoterika
    Gönderim Zamanı: Bugün Saat 06:37

Kitab 2006 tarihli.. ancak okunması bu güne kadar olan olaylara da ışık tutuyor.. bundan sonrada olacaklara.. İNSANLAR körü körüne inandıkça onları boşu boşuna savaştıracaklar gibi görünüyor.

Osmanziya 13.07.2024 07:13

Aklin egzoter saltanati..
Kalbin ezoter hakimiyeti..

Aydogan VATANDAŞ 2006 baskıli ' Gizli Cemiyetler alt başlikli EZOTERIKA adĺi yapitini bir daha.. aklin açık Okul ve seçik ekol olan KULLİ bilgileriyle oluşturulan DIŞ uygarlıgimiz ile kalbin gizli SIRR ve gizemli OKÜLT olan CAMİ degerleriyle işlevlendirilen simetrik bir IÇ uygarligimiz daha bulunuyor. Imami Nursî bunu TELVIHAT-I TISA risalesiyle daha anlaşılır yaziyor.

Bu batini ezoterik ve gizli okült bilgilerin medresesi ve mektebi olmaz. DIŞSAL bilgilerin bile okul ya da akım denilen ISIMLERI bir gelenegi ve yeniligi oluyorsa bu IÇSEL ve ezoterik degerlerinde isimleri ve KADİM gelenegi bulunur.

Zaman zaman bu kadim ve hermenuetik bilgiler denilen INSAN degerler ve DİN emirlerı dıs uygarlik tarafindan baski altina alinmaya ve hatta yok sayilmaya çalişilsada bu EZOTERİKA kitabinda izah edildigi gibi GIZLI CEMIYETLER ve BATINI ÖRGUTLER.. Rahmani ya da şeytani olarak var oluşlarini yüz yıllardır, bin yıllardır surdururler.

Biz bunlarin farkinda olmayiz.. var olmadiklarindan degil.. devil olduklarindan

Saygilarimla

Osmanziya

DIŞ dünyanın bilgi doldurulması İÇ dünyanın değer ile içeriklendirilmesi ile ortaya konulan biçim.. insanın İNANÇ yapısını bize verecektir.

İnanç üçgenin parçası olduğu dairenin MERKEZİNDE yer alan bir yetkidir.. hiçleme ve hepleme yetkisi..

Dairenin çember ÇİZGİSİNDME bizim çok (büyük) ve orta (denk) ve az (küçük) ile betimlenen BELİRLİ bilgilerimiz bulunur. 19.yüzyılda Bu bu sayıl ve sözel bilgilerimizi MATEMATİKSEL olarak ifade ve ibare ve iade etmeyi öğrendikten sonra onları aid olduğu yerlere koymaya başlayarak DÜNYALAR inşa etmeyi öğrendik.. fizikten psike.. biodan lojiike.. kesin ve belirli dekart hendesesi ve newton matematiği kullandık.. ancak geçen 20. yüzyılan başından itibaren zaman ve mekan kavramlarımızı.. kütle ve enerji terimlerimizi değiştiren makro determine izafiyet ile mikro istatistik kuantum arasında sıkışıp kaldık.. kesinlikten ve belirlilikten vazgeçmeden tam bir birliğe ulaşmak içinde SİCİM kuramınıa yapıştık ve evrimin nihai sonucuna ulaşmak istiyoruz.

Bu görünen dünyanın yani dairenin görünmezinde yani merkezinde ise ise bizim hiçleme ve hepleme yetkimizi bulunuyor.

Dairenin merkezi ve çemberi arasında ne var dersiniz ?

Var sayma ve yok sanma YETENEĞİMİZ..
Farzı vucud ve zannı adem..

Acaba bizim farz ve zann hakkında yeteri kadar bilgimiz bulunuyor mu ? Eğer bize dönük ve kendimize ilişkin sanı ve sayı hakkında yeteri kadar bilgi, düşünce ve görüşümüz bulunmuyorsa vucud ve adem konusunda veya varlık ve yokluk hakkında konuşmamız ne kadar yakışık alır ?

Bu da bizi bilgilerimizin evrimi hakkındaki düşüncemize ve değerlerimizin değişmezliğine dair anlayışımıza   inançlarımız kesinliğine dair kuşkumuza götürür.

O zaman

çok var ya da az yok..
yok sanma ya da var sayma..
Hiç yok ya da hep var..

Haklarında ve hakikatlarında ve hikmetlerinde

aramalarımız.. bulmalarımız.. olmalarımız hakkında KONUŞMAK ve bundan önce de DÜŞÜNMEK yerine ezbarlerimizi başkalarını ezberletmek için körü körüne düşünüp boşu boşuna savaşmak niçin ?

diye soruyorum!

osmanziya 13.07.2024

Düzenleyen osmanziya - Bugün Saat 07:19
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 06:49
İnanç mı daha değerli yoksa kuşku mu ?
Bilimde kuşku.. dinde inanç.. derim ben.
Eğer bilimde inanç dinde de kuşku esas olsa idi ortada ne BİLGİ kalırdı ne de İNANÇ..

Bu şuna benziyor.. geçmiş belirlilik yani KADER gelecekte belirsizlik yani yani İRADE esastır.. eğer tersi olsaydı hayat çöker giderdi...

bilgi
değer
inanç
BEN
kuşku
belirlilik
belirsizlik

Bunlar bizim işimize yarıyor mu ? Yarıyor.
Gereksinimimizi gideriyor mu ? Gideriyor.
Öyle ise bunların KESİNLİĞİNİ neden arıyoruz ?
ESENLİĞİMİZ için olabilir mi ?

Peki SEN kendini tanıyor musun ?
Benim hakkımda TANIKLIK yapabilir misin ?

Osmanziya 13.07.2024

Düzenleyen osmanziya - Bugün Saat 06:52
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: Bugün Saat 06:57