Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

karadelikler

Nereden Yazdırıldığı: YöntemBilim Forumu
Kategori: Genel
Forum Adı: Dünya
Forum Tanımlaması: Genel Paylaşımlarınız
URL: http://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=1407
Tarih: 11-Temmuz-2020 Saat 08:41
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.03 - http://www.webwizforums.com


Konu: karadelikler
Mesajı Yazan: osmanziya
Konu: karadelikler
Mesaj Tarihi: 11-Nisan-2019 Saat 23:57

KARADELİKLER.


Bu DVD de galaksiler arası uzay.. yıldızlar arası uzay.. gezegenler arası uzay mentalitesi verilmek üzere TEMEL ASTRONOMİ BİLGİLERİ verilmiştir.. öyle gezegen, bulutsu.. galaksi resimleri görmekle astronomi öğrenilmez. DVD de bu nedenle sıfırdan ele alınarak ve tarihçesi nazara alınarak hazırlanmıştır. Bu DVD yi merak ediyorsanız
osmanziyaoglu@hotmail.com emailime adresinizi yazarsanız ücretsiz göndeririz.


Bir yıldız etrafa yaydığı ısı ve ışığı nereden aldığını bilenler biliyordur.. bilmeyenler için söyleyeyim.. bu ışı ve ısı enerjisi güneşin nükleer fabrikasından BİR NUMARALI dört hidrojen atomunun İKİ NUMARALI helyum atomonu çevrilmesi sırasında kaybolan kütleden açığa çıkan enerji ile oluşur. Bu enerjinin bir milyarda biri dünyamıza düşer ve bize hayat imkanı hazırlar biiznillah. Güneşimiz şu anda 5 milyar yaşındadır. Galaksinin çevresini 250 milyon yılda döner.. güneşin ömrü 10 mılyar yıl olduğuna göre bu demektir ki güneşimiz galaksi çevresinde 20 dolanım yapmıştır.. bu arada güneş içindeki HİDROJEN yakıtı bittikçe güneş şişecek çapı dünyamızın yörüngesini çizdiği daireye kadar büyüyecektir.. sanki bir kaç metre kadar yaklaşacaktır.. fakat içindeki yakıt bittikçe.. helyuma ve diğer maddelere çevrilen atomlar çekirdekde toplandıkça güneş bir bombaya dönüp patlayacaktır.. patlarken yüksek ısıda üranyum gibi ağır yapılı elementlerde oluşacak ve butün gaz ve toz uzaya yayılacaktır


İşte güneşimizden bir önceki BİRİNİ KUŞAK YILDIZ (güneşimizin atası) böyle patlamış ve bizim yüksek yapılı elementleri taşıyan ve hayat hamuruna tekne olan güneşimiz ortaya çıkmıştır.. o da babası gibi ölecektir.. o da patlayacaktır ki buna astronomi dilen NOVA adı verilir.. bazı novalar süperdir.. süpernova olur.. işte bu süpernovaların enkazı olarak karadeliklerin çıktığı var sayılıyoru du.. fakat her güneşin patlamasından kara delik çıkmaz.. güneşimiz ve güneşimizden 1,5 kat büyük olan güneşler patladığın da geriye BEYAZ CÜCE denilen dünya çapında güneşler kalır.. bu güneşin bir santimetri kübü bin ton gelir.. bu 1,5 kat büyüklükten 3 kat büyüklüğü olan yıldızlar patladığında geriye nötron yıldızı denilen ışı ve ışık saçmayan yıldızlar olur.. yani bu yıldız elektoron ve proton saçmayacak kadar güçlü çekimi olan bir gök cismi.. bir santimetre kübü bir milyon ton olabilir.. güneşimizden üç kat ve daha büyük yıldızlar ise SÜPER NOVA ile infilak ettiğinde geriye değil elektron ve foton (ışık) saçsın.. hariçte saçılanları bile içine çeken ve yakınındaki bir yıldızı bile yutabilen KARADELİK kalır..


Bu açıklamalar Kur'anda vakıa suresinin 74 ncü ayettinde Fesebbih bismi rabbike el-azîm ayeti ile tesbih uyarısı verilerek YILDIZ YERLERİ (mevakiunnucum) denilen; beyaz cüce, nötron yıldızı.. karadelik denilen yüksek çekim yerleri ve yıldız kalıntıları ve mezarları hakkında bilgi verir.. lakin bu yıl fotoğrafı çekilen galaksi çekirdeğini teşkil eden muazzam.. kütleli ve ağırlıklı ve çekim gücündeki süpermasif.. karadelikler hakkında bilgi vermez.. bunların galaksilerin oluşum sırasında ortaya çıkan büyük kütleler olduğu düşünülüyor.. ancak eski devirlerde astronominin gelişmediği zamanlarda güneş ve ay dışındaki tüm gök cisimlerine YILDIZ (nucum) adı veriliyor veriliyorda tüm gök gökküre de nücüm-u sevabit olarak (sabit yıldızlar küresi) olarak adlandırılıyordu.. bu durumda tüm galaksi çekirdekleri ve yıldız mezarları bu YILDIZ YERLERİ tanımının kapsamı içinde kalırlar.. bu iki tür kara delikten başka   üçüncü tür karadelikler ise bu konuya ilişkin bilimsel ve matematiksel uzman kitablarında bulacağınz toplu iğne "baş"ı büyüklüğündeki karadelikler..kimbilir bizi böyle bir kader kara deliği izliyor.. kendi solucan deliğine çekerek.. götüreceği yere götürüyor... bu sayfalarda bazı "kare-delikler"den bahsettim.. örneğin BOYUTLAR bir giriş çıkışı olan alanlardır.. cemad.. hayat.. şuur.. iman.. beş VARLIK katmanından söz ettim.. evrim ve devrim arasında bir çizgi.. yaratılış ve buyruluş arasında bir çizgi... dayatım ve deneyim arasında bir çizgi.. dürülüş ve diriliş arasında bir çizgi hep VAV.. vav bizi çekip nereye büzüyor.. cud'u çeken vav.. onu VUCUD yapıyor.. örneğin.. ubudiyet ve rububiyet arasındaki vav.. velayet ve risalet arasındaki vav.. hepsi İBADET ve İSTİANE arasındaki vavdan çıkıyor.. tebliğ ve temsil ayrılığı da bu vavdan çıkıyor.. teslimiyet ve islamiyet arasındaki farktan bu vavdan çıkıyor.. tüm bunlarda HALK ve HAKK arasındaki VAV ile V.A.V oluyorlar. Ben size daha somut ve açık ve seçik katmanlardan bahs edeyim; Nakit VE vakit ILE sıhhat VE salah.. bir LAM iki VAV taşıyor.. â-lem ise zaman ve namaz ile mizan ve nizam.. hadi bunu şöyle yazalım: nizam KALEM mizan VE namaz KELAM zaman.. kalemin AMELİ var.. kelamın ile EMELİ.. yani yukarıdaki tabloyu okursanız.. okurken de zihninizde dokursanız.. pek çok manalara şuurunuz da dokunacaktır.. ancak böyle hep hazır beklerseniz.. aklımıza "b"ekleyemezsiniz.. eğer ekliyemiyorsanız YBA tam sizin için biçilmiş kaftan.. zihninize giydirin.. şuurunuzu cuşa.. aklınız huruşa geçsin.. şimdi üç akıl.. şuur.. zihin.. hadi buna birde beyni ekleyin dörtlemiş olursunuz ve anlarsınız ki beyin, zihin, şuur, akıl birbiriNden ayrı dört NESNE..

M87 galaksininin karadeliğinin çekilmiş resmi.. Charles Messier 1781 de saptamış bu galaksiyi.. ancak galaksi olarak değil nebula (bulutsu.. sahabiye) olarak.. o zaman kadar bulutsu ya da galaksi her karaltıya NEBULA adı veriliyordu.. bu süpermasif devasa karadelik. bir kaç kilometre çapında karadelikler var.. bunlar yıldız mezarlıkları.. fakat resmi çekilen galaksilerin çekirdeğin bulunan süper kocaman bir karadelik.. bin kat defa normal karadelikten büyükmüş..

OSMANZİYA
                                                                                       ÜÇYOL    11.04.2019   


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info