Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: konusma Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2604

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: konusma
    Gönderim Zamanı: 13-Kasım-2021 Saat 08:52
Biçim ve İçerik.. kışr ve lüb.. konu ve kapsam.. kaplam (şumul) ve içlem (tazammun).. sihirli iki kelime...

Bunların daha tanıdık benzerleri de bulunuyor; ad ve anlam.. değişken ve değer.. terim ve kavram.. simge ve imge.. belirteç ve nesne.. gösterge ve görüngü.. basar ve nazar.. manzara ve mübsıra.. ibare ve ifade.. tarzı nazar ve tavrı niyet...

İnsan hiç bir şey bilmez demiş Sokrat.. fakat insan kuşku duymadan edemiyor.. insan hiç bir şey bilmese hiç bir şey bilmediğini nasıl bilir.. demek ki insan bilir.. hatta iki nesne, kimse ve iş bilir lakin karıştırır; siyah mı beyaz mı, doğru mu yanlış mı, gerçek mi yalan mı, kimse mi nesne mi.. bu uzar gider.. öyle ise biz bildiğimiz bu İKİ nesnelere.. kimselere.. işlere.. sözcüklere.. biraz daha dikkatli ve aykılı bakacağız..

İşte yöntem bilimsel analiz (YBA) bu İKİ'li simetrik ve paralel sözcüklere daha dikkatli ve aykılı.. daha özenli ve itinalı.. gözle bakmanın ve onları YBA in mutfağı olan ANALATİK DÜZLEMDE örmenin adıdır. [ozo]

Bilgi, saygı, sevgi ve sağlıcakla kalınız.

Mustafa Buğuçam 13.11.2021 09:07

KONUŞMA
Konuşma ve bilişim.. söylemede ve dinlemeden ibaret bir iletişim ARACI.. hatta etkileşim AYGITI.. hatta bildirişim cihazı ve aleti .. öylesine önemli ki Hariri “BİLİŞİM” devriminin; tarım, kentleşme ve sanayileşme devrimlerinden önce geldiğin söyler. Başlangıç olarak 70 bin yıl öncesini veriyor. Face'de bu on yıldan beri de.. altı bin yıllık YAZILI dil ve din birlikteliğinden önce altmış bin yıl önce SESLİ dil ve din beraberliğinin olduğunu var sayarım..

1990 yılından beri hızlı bir anlam sürücü ve kolay bir anlatım aygıtı barındıran YBA (Yöntem Bilimsel Analiz) üzerinde feryad ediyorum.. bir tek dil bilimci bile karşılık vermedi.. veremedi demeye dilim varmıyor.. keşke verselerdi.. bu GÜNLÜK DİLİN DÜZ YAZISINA meydan okuyuş on yıl sürmezdi.. ben de yön değiştirebilirdim.. her ne ise bize düşen, Karl POPPER'in dediği gibi, birisi bizi yanıtlayınca ve "yanlış"layıncaya kadar doğru bildiğimiz yol üzerinde ilerlemektir.

DIL BİLİMCİLERİ hepten suçlamak istemiyorum.. çünkü Bandırma Üniversitesinin düzenlediği Uluslar arası II FİLOLOJİ Kongresinde Kongre Başkanı Hocamın diğer ki üyesini ikna etmek suretiyle katılmamı sağladı.. bildiriyi de kongrenin tam metin kitabında yayınlandı.. ancak PDF formatı yerine WORD formatıyla sunmamız nedeniyle tabloları yayımlanamadı.. artık bize tabloları ile birlikte çalışmayı yeniden yayımlamak düşüyor. [OZO]

KELAM.. kalemin kardeşi.. KEF ile yazılan Kelam'a SÖZ denildiği gibi KAF ile yazılan KALEM'e de “SOZ” diyesim var. Beste çıkarana “SAZ” dediğimiz gibi güfte çıkarana da“SOZ” desek fena mı olur ?

“Söz” okunan iletişim aracının adı.. "soz" ise yazılan bir iletişim aracının ismi.. kalem (soz) ile kelam (söz) arasındaki ilişki sanırım cisim ve ruh.. beden ve beyin ya da genetik kodlar ile nörolojik modlar arasındaki münasebetten daha incedir.

Ancak biz cisim-ruh, beden-beyin, kalem-kelam, kitabet-kıraat genetik-nörolojik, kod-mod "sözcük"leri arasında bağlantıları GÜNLÜK DİLİN DÜZ YAZILARIYLA YAPILAN felsefi edebiyat ve dini vaaz ile çözemeyiz. Çağımız bilimsel bilginin dili matematik ve diğer yöntemleriyle ile çözmeye çalışıyor, bu ayrı bir alan.. biz ona karışmayız, o bize karışamaz.
YBA (Yöntem Bilimsel Analiz) dediğim bu çok yönlü ve yanlı yeni DİLDE, böylesine çok yönlü ve yanlı konuları ve alanları ve katmanları daha hızlı ve daha kolay bir dille çözümlemek için öneriyorum.. önermesine de bu hızlı ve kolay olanakları ve bundan çıkan yararlık ve verimlilikleri, yukarıda söz konusu ettiğim kongreye sunulan çalışma dışında.. henüz ıspatlanamadı ve hesaplanamadı..

işte bunun nedenlerini aramaya ve bulmaya çalışıyorum.. çalışacağım.. görüş ve önerilerinizi de beklerim.. amma önce halk arasında KONUŞMA denilen bilim dilinde BİLİŞİM olarak bilinen TEKELLÜM olgusunu ana hatlarıyla yukarıdaki YBA in mutfağı olan ANALİTİK DÜZLEM tablosunda nazarı dikkatinize sunmak istedim. [OZO]

Osmanziya 13.11.2021 08:28 Sındırgı-BALIKESİR

Düzenleyen osmanziya - 13-Kasım-2021 Saat 09:06
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma