Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: TEN Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2554

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: TEN
    Gönderim Zamanı: 27-Haziran-2022 Saat 10:12

Kendini bil..
Haddini bil..
Ne istediğini bil..
Diye anonim bir söz vardır..
İlkine uyarak tenimizi tanımaya başladık.

I.BÖLÜM
Ten.. can bunun neresinde ?
Ten-bel ile tem-bel hangisi dogru bilmiyorum..
Tenbel.. tembel..
Word Editörüm diyor ki tenbel yanlış “tembel” doğru

TENBEL TENEKE de degilim.. amma bu sefer üşendim.. tendeki BEN'i "canlı" ve "diri" tutan öğrenme ve düşünme merakina ve aşkına.. bunun peşine düşmeliyim... düştüm ve
TurkceKarakter.com sitesini buldum.
TEN.. Google İngilizce-çeviri bunu “skin” diyor..
Skin için de “DERİ” karşılığını kullanıyor.
BEDEN.. için “body” ve “size” diyor
VUCUD.. için “body” diyor
VARLIK.. için “prensese” diyor
VARLIK OL.. için “be a being” diyor
VAR OLUŞ.. için “existence” yazıyor.
Ancak bu fakir beden ve ruh karşılığı olarak TEN ve TİN seslerin kullanırım. Kullandığım “TEN” değişkenin değerini.. ten teriminin kavramını.. sonuna kadar anlatmayı sürdürürüm. Deri ve cild.. yabana atılır bir nesne değil bunu biliyorum.. tıb ilmi ZİGOTUN endoderm.. (içderi) egzoderm (dışderi) .. mezoderm (ortaderi) .. olarak üç katmandan oluştuğunu belirtir.. biz bunların tümüne birden TEN diyoruz.. sadece ciltteki egzamalarla.. sekste her noktası ayrı bir zevk kaynağı olan “diri” duyumlarla ilgilenmiyoruz. Biz bunları CANLI’lık biliyoruz.. “hayat” (yaşam) adını veriyoruz.. “diri”leri ŞUUR ile ilgilendiriyoruz. Dır ya da değil diye dır dır eden TANINCA.. biz İNSANBİLİM’imizi inşa ederken her taşı ve her tuğlayı yerli yerine kullanmaya çalışıyoruz. İnsan ilmi yapmak isteyenler buyursun gelsin.. ezbere konuşmak isteyenler nerede zıbarırsa zıbarsın.. biz “ezbere” değil “ezmere”leri konuşuyoruz.. ZAMİR içinde ne taşıyor onun şümul ve tazammununu arıyoruz. Örneğini hücre zamiri zerreleri yükleniyor.. zümre zamiri ise eneleri taşıyor. İş bu kainatın kelimelerinde yazılı anlatımı ANLAMAK ve anlamları AÇIKLAMAK..

Elbette ezber ve tekrir de gerekir.. atalar “ettekrarü ahsen ve lev kane yüzseksen” demişler.. yinelemek güzeldir isterse yüzseksen kez olsun demişler.. amma yinelemek yanında yenilemek olmazsa DEĞİŞİM de asla gerçekleşmez.
Özetle TEN olarak tübdun edip yani bedenleşerek görünen şu muazzam ve muhteşem insan VUCUD’unu YBA ile nokta nokta örmeyi.. çizgi çizgi.. örgülemeyi.. sürdüreceğiz. CANLI öğrenmek isteyenler buyursun gelsin.

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide