Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: AMEDDE(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: AMEDDE
    Gönderim Zamanı: 29-Mart-2011 Saat 15:21

AMEDDE

Dilin içinde kalyrsan kurallarla çevrili  ve dünyanyn içinde kalyrsan ko?ullarla ku?atyly kalyrsyn.. her ne kadar kural dy?y sözlerimiz ve ko?ul ötesi i?leremiz olursa da genelde ko?ul ve kurallarla kysytly yani ölçülü ve düzenli bir ya?amymyz var.. bununla güvenli bir ?ekilde ya?amymyzy sürdürürüz. Aksi halde uyanyk öy-kü’lerimizin deviminin, uykulu öy-gü’lerimizin  durumdan farky kalmazdy.

?imdi ben burada dilin kurallaryny ihlal ederek rüya ya da dü? dedi?imiz duruma öy-gü dedim. Genelde rüyada “öy” derim.. rüya dü?ünce gibi de?il ki ona “dü?” diyelim. Biz istençli bir biçimde  kurgu olu?turur..  dü?ünerek i?i seçeneklere bölümler ve bundan bir “oy” çykarabiliriz. Fakat rüyada tamamen istençli bir imge, bir öykü elde edemeyiz. Y?te bu farkly tür  rüyet / görü ve re’y / oy  olan rüyâ’ya öy diyorum. Dileyen bu  "öy" ya da "öy-gü" terimi tutar dileyen tutmaz.. tutar ise bende bu ad’yn babasy olurum.

Babasy var ise anasy Kim ?

Yeni do?an her canlylyn bir anasy ve bir  de babasy var.. e?er e?eyli üreme ise.. e?eysiz üremede canly bölünerek yeni bir kopyesini ortaya çykaryr.  Adlar ve sözcükler de “tamamen” canly de?ilse bile canly gibidir. Dil, dü?ünceden daha canlydyr. Dü?ünce ise dilden daha derindir. Dili ve dü?ünceyi ince elemeye düz yazy yetersizdir. Bir ?eyi anlatan dil, elbette anlamy anlasa bile anlatmayy anlatamaz. Kaldy ki anlamy anlatmayy daha kimse ba?aryly bir ?ekilde gerçekle?tiremedi.. elbette anlamy anlatmaya çaly?anlar oldu ancak ne kadar anlatabildi ?  Ben bu zorlu?u  anladym ama herkese anlatamyyorum.. anlar gibi yapanlara rastlyyorum fakat arkasy gelmedi?inden arkasy gelmedi?inden hala kendi kendimle böylece konu?mayy sürdürüyorum.

Ana'laryny  bilmedi?im fakat babasy oldu?um bazy sözcükler var.. öy, sys, AR, ir, yazer.. iki üç tane daha var fakat ?u an anymsamyyorum. Önüne gelen böyle kendi ba?yna sözcük üretseydi kimse kimsenin dedi?ini anlamazdy.. bir sözün olu?masy yani atylmasy ve tutulmasy için yyllaryn geçmesi gerekir  fakat dilin kendisi  öyle birkaç yylda  olu?maz onlarca yylda olu?ur ve yüzlerce yylda yerle?en “mantuk” tabany binlerce yylda kökle?en “mankut” temeli vardyr. Çünkü dil nukta’nyn nutka gelmesidir.

Benim hedef kitlem anlayan de?il ANLAMAYI anlamaya çaly?anlardyr. Anladyklaryndan bykmy? ve anlamyn ötesine geçmek isteyen arayanlardyr.

Bu yüzden dü?ünenleri aryyorum, arayanlary dü?ünerek.

Dileyen anlamyyorum der geçer, dileyen saçmalyyor der gider.. isterim ki de’mesini ayyrt etmeye çaly?an istekliler “demek ve dilemek ile i?lemek ve istemek”  dörtlüsünün dy?ynda adlaryn ve sözcüklerin babasy ile anlamlaryn ve kavramlaryn anasyny bulsunlar…

Tabi bu i? tarak de?il merak ister.. tarama . i?e me?gul ve me?bu olanlaryn i?i de?il bu… araklama de?il arama i?i.. düz yazylary kopye ederek araklamayla i?tigal edenler aslynda az bir gayretle dilin altyna de?il üstüne yönelseler dilin ör-tü’lerinden syzan dü?üncenin ör-gü’erini g-örecekler.

Bunu uzun süre yazylarymy ve tablolarymy izleyenler bir derece öre-bil-ir-ler.

Yr’leri bunun için yet-er’lidir. Ancak bu güçlerinin farkynda de?il-l-er.

Elif.Lam.Ra.

Bu yazynyn ba?ly?y “madde”.. türkçenin ses uyumuna uymayan bir sözcük. madde. Medde daha yasal bir sözcük fakat madde öyle gelmi? ve yerle?mi?.. “Fî amedim-mü-med-de-de”  yani medd ve amed yani yatay ve dikey eksenlerle çevrili dil hapishanesinden ve dü?ünce kafesinden (Amedde’den)  kurtulmak isteyen bu kysytyndan çykmak isterse bu iletinin tablosuna ve tablonun ODA?INA baksyn.. görecek ki gelip i?leyip gitmektedir… gücünü bir gür olarak ortaya koymaktadyr.

Nasyl my ?

Bunu bu yazyyy dü?ünerek de?il a?a?ydaki tabloyu görerek öreceksiniz…

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANΠ yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim.. ÇÜNKÜ halty bol bu düz yazyyy hiç düz-elt-meden yayymladym… ve baktym yazy bu düzeltmeyi yapyncaya kadar yedi kez okunmu?.. sevindim.. yazyyy bir kere okuyorsanyz tabloyu yedi kez görmeniz gerekir ki  arty ve çarpy ba?lardaki ba?lamlary görebilesiniz..  medde sert ve yumu?ak oldu?u gibi canly da eril ve di?il olur..  o zaman dilin sertli?i ile dü?üncenin yumu?akly?yndan do?an sözcüklerin adlary, arlary ve anlamlaryndaki i?aret ve delaletleri görmek ve örmek için analitik düzlemin mantyksal kullanymyny;  görmeyi sürdürmeye, kavramy  anlamaya, bilmeye u?ra?a, ö?renmeye çabaya devam... BENDE BUNUN YÇYN EK BYR GAYRETLE DÜZELTTYM.

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

Düzenleyen osmanziya01 - 29-Mart-2011 Saat 20:01
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 30-Mart-2011 Saat 16:08

BYLGELYK

“Kendini tany, haddini bil ve de?i?imi kavra.”

Abdurrahman AYTEKYN

Kültür Bakanly?ynda iken Hukuk Mü?aviri olarak çaly?yrken hem ya?ca hem ruhça büyük bir insany tanydym; Hukuk Mü?aviri Abdurrahman AYTEKYN.

Kendisini zevkli sohbetlerinden yararlandym ve bu nedenle zaty alisine kar?y besledi?imin sevgi ve saygynyn ifadesi olarak zaman zaman ararym..

Bu ho? sohbetler içinde aklymda kalany demeyim aklyma kazynany yukarydaki sözleriydi.. buna ra?men bunlaryn içinden   “haddini bil” tümcesini unutmu?um. Az önce kendisiyle yapty?ym telefon görü?mesinde  dile getirince hatyrladym.

Allah selamet versin öyle hakka tapar  ve gerçegi arar bir kimse ki ben bu güzide insanyn sonunda arady?y hakikati bulaca?yna  ve hakka kapy açaca?yna inanyyorum.

Acaba ben arady?ymy buldum ve hakka tapyyor muyum ?

Bulmaya çaly?y-yor ve tapmaya u?ra?y-yorum amma bu yor ve yorum bo?una bir yorgunluk ve sonuçsuz bir yürüyü?  olmasyn ?

Bilmi-yorum, bekli-yorum, umu-yorum ve ary-yorum…

Yorum yorum yoruluyorum.

Ary-Yorum..

Harfe Ar, derim… Harfin / ar’yn  ilk yorumuna ad derler.

Ary ne  arar ?

Bal yapmak için çiçeklerde dola?yr.

Ary, ayny zamanda  duru demektir.

Ar, sesi, ça?ry?tyrdy?y ba?ka sesler ve seslerin dinlendirdi?i anlamlar itibariyle terimler çiçeklerindeki kavramlar ?ekerlerini toplayarak onlary ad peteklerinde anlamlar baly haline getirmesine bakarak arynyn arayy?y BENZETMESYNYN ucunu açyk byrakarak ARI-YORUM tümcesine geri dönü-yorum.

Güzel Türkçe’m  ?imdiki zaman eki olarak kullandy?y YOR ekinde ?u YORULMAK VE YORUMLAMAK köklerini çykarmy?. Hatta bu kök ve ekin içindeki OR dahi verimli bir kök ki GÖR içindeki ÖR’ülmeyi dahi ifade ediyor.

Göz’e örme, görme ve gösterme için hararet ve hareket veriliyor…

Dilin i?aretler sisteminden dü?üncenin delaletler düzenine giderken aradaki ba?y nakl-i lisan ve  kalb-i akyl ile kuraryz ve nakil ile akyl arasynda ses ve kalb ile lisan arasyndaki nefes.. kula?a girdi?inde dü?ünülebilir dünyanyn engin, zengin ve rengin bahçelerinde dola?an bir ARI haline dönü?ür.

Biz bu iletinin dizini içindeki (yukaryya ekledi?im MADDE.rar)  dosyasyndaki ?ema peteklerine doldurdu?umuz ballary satacak bayi ve alacak mü?teri, ?imdilik,  bulamazsak ta gelecekte bunun böyle olaca?yny sanmyyoruz.

Çünkü "kendini tanyma"da ESRYK OLMAYAN dil, "haddini bilme"de TUZAK OLMAYAN  dü?ünce ve "de?i?imi kavrama"da SEÇYK  anlamyn AÇIK anlatymy bir hedeftir.

Bu hedefi / erek;   benim, okuyucularym ve ö?ren-i-cilerim’in, ETKYN eylemi  YÇTEN i?i ve  ÖZGÜR edimi için,  gerekli bir kaynak  ve yeterli bir te?viktir.  

Kolay gelsin…

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANÎ  yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

Düzenleyen osmanziya01 - 03-Nisan-2011 Saat 23:11
IP
NOYAN
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 3

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2011 Saat 18:40

Mükemmel payla?ymlar var bu sitede maa?allah..

Aslynda siz zyt çiftlerr ve benzer çiftlerden bahsediyosunuz.
mesela toplama,çykarmanyn zyt çifti yani zytty.ama toplama çarpmayla benzer çift.Zira toplarken ve çarparken sayy yükselir.
Çykarmada toplamayla zyt çift yani zytlar.fakat çykarma bölmeyle benzer çift.Çünkü çykaryrken ve bölerken sayy azalyr bunlar benzer çifttir o yüden.

çarpma

TOPLAMA                                                 çykarma

bölme

Kuzey

DO?U                                                      Baty

Güney
IP
NOYAN
Yeni Üye
Yeni Üye

bullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2011 Saat 18:46

Bu madde antimadde içinde geçerlidir.Maddenin bir zytty(antimadde).Birde benzeri(ikiz madde)vardyr benzer maddede diyebiliriz ikizmaddeye.Birde ikiz maddenin zytty vardyr onada zyt iki?z madde deriz

Benzer madde(ikiz)

MADDE                                                                antimadde

zyt ikizmadde(antimadde benzeri)

2

1                                           -1

-2
IP
NOYAN
Yeni Üye
Yeni Üye

bullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2011 Saat 19:22

Bunlar benim gerçeklerimdi ve benden ba?ka kimsenin bilmedi?ini sanyyordum.?imdi yöntem bilim diye kar?yma çykyyor.Ama bunu ben buldum.Nasyl oluyorda ayny ?eyleri dü?ünebiliyoruz.Ayryca bu olay bana çok oluyor.Metafizik galiba.

IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 03-Nisan-2011 Saat 22:31
De?erli Karde?im,

Yöntembilim webimi katylymynyz ve katkynyz için te?ekkür ederim.

Do?matik  yakla?ymcy AKILCI (rasyonalist)  filozoflara göre yaratyly?tan ve do?u?tan her insanyn kafasyna "akyl, mizan, mantyk, method, usul" denilen
kabli / önsel / a priori YLKELER konu?mu?tur.

Bu ilkelerin ilkesi yani kökeni  ise ayniyet / özde?lik / identity ilkesidir.

Dü?ünürler bu ilkelere dayanarak MANTIK VE MATEMATYK ilimleri ortaya koymu?tur. Gözlem ve deneye dayaly Fizik, Kimya ve Bioloji yani FKB denilen evren ilimleri  bu insan eksenli  mantyk, mantyk  kökenli matematik'e göre disipline edilirler.  Yani matemetik ölçüsüne göre evren bilimleri düzeni olu?tururlar.

Bu zaman içinde yüzyyllar boyu her dinden, her kültürden her milletten insanly?yn ortak çabasyyla olu?turulun  her bir türe, her bir konuya olu?turulan ölçüler ve düzenler bilim olarak  ise okullarda e?itim ve ö?retimi verilerek bilim adamy yeti?tirilir. Elbette bu birikime ve verasete saygymyz vardyr. Ancak bilim, bunlaryn toplamyndan fazladyr.

?imdi bütün bilimlerin hepsinin temelinde sende olan, bende olan ba?kalarynda da bulunan AKIL dedi?imiz, kökeni metafizik ya da parapsik , ortak ve mü?terek bir yapy var.
Bu nedenle benim ve sizin,  ba?kalarynyn bilmedi?ini sandy?ymyz, mü?terek ve ortak bilgilerimiz olabilir. Bu bilgilerimiz içinde gerçekten ba?kasynyn bilmedi?i ve bizimle birlikte ba?layan bilgilerimiz varsa bundandan di?er insanlar haberdar olarak onu gelecek ku?aklara ta?yrlar. Zaten bilimde böyle olu?ur

Sa?lycakla kalyn.

Düzenleyen osmanziya01 - 03-Nisan-2011 Saat 22:33
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma