Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: esrar-ı şeriat Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2770

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: esrar-ı şeriat
    Gönderim Zamanı: 14-Haziran-2022 Saat 22:03

Esrarı Şeriat
İslamın Gizemi
Dinin Bilinmezi
Din aslında günlük dil, bilimsel bilgi, felsefi bilgi ve dini bilgi katmanlarının içinden çıktığı ana kara.. Aristo MİTOS ve Felsefe METAFİZİK der bu MİT değer içine girmez.. iyi ki de girmemiş ve bize kendi sağlam alanlarını açmışlar.. bizde bununla MİTOS ve METAFİZİK sağlıklı hale getirmeye çalıştık.

ESRAR-I ŞERİAT

Risalet ve velayet ile ubudiyet ve rubububiyet
olarak düşünüyordum.. bu güne kadar.. fakat bir türlü rab ve abd ve uluhiyet üçlüsunü kuramıyordum. UBUDİYET rububiyetten mi yoksa uluhuyiyetten mi kaynaklanıyor karar veremiyordum.

Bu gün dörtlüyü kurdum
Rububiyet ve UBUDİYET..
Uluhiyet ve ucubiyet...

Daha önce
Risalet ve Velayet
Resmi vecih ve sivil vecih
belirtmiştik.

Bu çalışmada bu konulara değinilmedi.

Bilgi, saygı, sevgi ve sağlıcakla kalınız.

Osmanziya

Tabloları yalından karmaşığa doğru incelediğinizide UCUBİYETİ çakırdığımı anlayacaksınız İnşaallah.

HURMETİN ÖNCELİĞİ HAKKINDA

Bunların hepsinden önce bilgi gelir.. bilgiden önce de ilgi.. SAYGI'nın SEVG'den öncelikli olmasından yanayım.. ancak bu da kolay değil.. çünkü sevmek kolay saymak zordur.. çünkü sevmek almak saygı vermek ister.. Diğer taraftan saygı herkese sevgi bir bir kaç kişiyedir.. Ayrıca saygı.. sevgi ve saygıdan sonra gelen HOŞGÖRÜ'ye yakındır.. belki sevgiden önceki saygı.. sevgiden sonraki hoşgörüye kolayca hazırlar.. diye düşünüyorum...

Bey kardeşim dediklerimi göstermeye çalıştım.. bence önceden sevginin sonra saygının geldiğiniz düşünüyordum.. ancak tersini düşünmeye başladığımdan beri "Bilgi, saygı, sevgi ve sağlıcakla kalınız" duası yapıyorum.

Paylaşım yazımda gerekçelerimi saydım, burada da gösterdim. Tabloda hurmet (saygı) ve musamaha (hoşgörü) eşzamanlı olarak görünüyor. Genelde güzellik sevgi, iyilik saygı doğurur.. Rabbimizin biz bildiğini muhabetiyle göstermesine mukabil mukabil bizde O'nu bildiğimizi hurmetle bildiririz. Bu hürmette

Diğer taraftan işin aslı olan şuurun vücudu zıddı ve niddi ile fark etmesi yani ayırt etmek.. şuurun ademi mahrumiyet ve haram ile kadr etmesi yani değer vermek.. düşünce (marifet) ve duygu (muhabbet) süreçlerini tetikleyen kaynaklardır. Bu konularda face alanını aşan konulardır. Bu nedenle ayrıntılı çözümlemelere yer kalmıyor. YBA kullanımını tanıtmak amacıyla bu kadar üzerinde durdum.   
Sonuçta bilgi, sevgi, saygı ve sair duygular yaratıldığımız bir tür "alaka"dandır ki tablo bunu da göstergeliyor.

Düzenleyen osmanziya - 14-Haziran-2022 Saat 22:17
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03