Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: de?i?im..(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2762

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: de?i?im..
    Gönderim Zamanı: 20-Aralık-2011 Saat 16:41

Açlyk

TEN
duyarlyk

CAN
tat

Kendi

tut
BEN

uyarlyk
TYN

Korku

DE?Y?YM

uploads/20111220_164124_AN.rar

Dünya "dönüyor" diyebilmek için yakla?yk iki bin yylyn geçmesi gerekti.  Yoksa hâlâ güne? tepemizden "dolanyyor" diyecektik gece gündüz geçktikçe.. dünyanyn gerçek hareketinin güne?in görünür hareketine neden oldu?unu anlamak için bilgilerimizin birikmesi ve araçlarymyzyn geli?mesi ile anlamamyz bizim görünen arkasynda bir gerçe?in oldu?una dair dü?üncemizin peki?tirdi ve arayy?ymyzy da sürdürüyoruz.

Bilginin evrimi, aslynda usun bir devrimidir. Bilgi, dü?ünce ve söz usun bir evrimidir.. amma us, su gibi bir evrim ürünü de?ildir.  Su'nun ve bilgi'nin evrimini görebilmek için us'un evrim ürünü olmamasy yani "de?i?imsiz"  olmasy gerekir.  De?i?imi görebilmenin ko?ulu "de?i?memek"tir. De?i?imden de?i?ime geçmek kolaydyrda de?i?imi de?i?mez hale getirmek zordur. Devrim yapabilmek için ta? gibi sert olmaly ki vurdumu kyrsyn, kodu mu oturtsun...  Anladynyz my ?   

insan kendi dy?yndaki  kainatta, varlyklarda ve olaylarda, ba?ka nesnelerde ve kimselerde hem arayy?y var hem de onlara gereksinimi. Yani hem ihtiyacyndan dolayy bir araç olarak dünyayy kullanyr hem hakikaty ararken ona bir dedektif romany gibi bakar. Dünyayy kullanmak için onu de?i?tirmek zorunda oldu?unu bilir fakat hakikaty kendini de?i?tirmek gerekti?ini unutur. Çünkü dünyayy de?i?tirmek kolaydyr fakat kendini de?i?tirmek zordur, desem acaba do?rumu söylemi? olurum ?

Do?ruyu do?urmakta de?i?imin de?erini anlamak için ?u olguya bakynyz: Deneme ve yanylma.. ço?u i?i yarar araçlarymyz ve bu arada bilgilerimiz bu yolla edinilmi?tir. E?er standartlar sürekli standart olarak kalmyyor ve yeni patentlerle standart tarihine atylyyorsa bunun motorunun DE?Y?YM oldu?unu anlamak için zeki olmaya gerek yok..

Gerçe?i girip gererek getirmekte  de?i?imin de?erini anlamak için ?u gereksinime bakynyz: Ara?tyrma ve geli?tirme. E?er bilinenler ve yapylanlar yeterli olsaydy ara?tyrmaya gerek yoktu ve böylece geli?tirme olmayacakty.

Hasyly biz ya?ayabilmek ve dünyaya uyum sa?lamak için nesneleri ve kimseleri “araç” olarak kullanmak ve onlardan yararlanmak zorundayyz. Bunu  için BYLYM ve HUKUK denilen de?i?im “aygyty”ny kullanyyoruz.

Buraya kadar söylenenlere itiraz olmayacaktyr.. çünkü bilinenleri söylüyorum.

Amma bundan sonrasy için ku?kuluyum.. kendimize yani “insan”a gelince onu de?i?tirmenin, düzeltmenin, geli?tirmenin yani KY?YSEL GELY?YM çabalarynyn ötesinde köklü bir de?i?tirmeye.. temelli bir düzeltmeye ve dirilten bir geli?tirmeye yani a?kyn  bir DÖNÜ?TÜRME gerekir dedi?imden itiraz edenler çykacaktyr…   Çünkü o artyk ba?kasynyn aracy ve kendinin aygyty de?il “hacat”yn amacy ve “harrat”yn alanydyr. Onlar ise ço?u zaman benim gibi açlyk ve korkunun ötesini görmekten acizler…

Y?te buna YNSAN-BYLYM diyorum.. bu çok yönlü ve yanly varlyk ve olayyn onu uygun bir dil olan YÖNTEMBYLYM ile ince elenmesi ve syk dokunmasy yapylyrken  dil ve dü?üncenin ÜST bir dil ile yeniden okunur ve yazylyr yani YNSAN de?i?ir… ÇOKLUK perdeleri içinde ilim ve kelam örgüleri çözülür..  ziya ve zulmet örtüleri açylyr..

Bu nasyl olur ?

Ynsanyn manevi yapysyny, manevi gözünü ve kula?yny,  manevi elini ve  aya?yny, manevi beynini ve yüre?ini tanyyarak ve tanymlyyarak.

Bu iletinin dizini içini giriniz ve bu gün okumaya ba?lady?ym NEML süresinin feyzi olan tablolary GÖRÜNÜZ.. bakalym güzel örmü? müyüm ?

Allah kör gözümü örtüp, HYDAYET y?y?yyla,  gören gönlümüzü açsyn. Amin.

Dediklerimi anlatamamy? ya da siz anlamamy? olabilirsizin ancak bu iletinin dizinindeki tablolary versiyon de?i?imi syrasyyla ince eledi?inizde kalyn kalyn yazylan simetrik ili?kileri görecek ve öreceksiniz.

Sa?lycakla kalynyz.

Osmanziya

NOT: Bu yazyyy be?inci ba?kalarynca  kez okunduktan sonra bir kez ben okudum gördümcü her bir cümle dü?üklü?ü bir çukur de?il bir uçurum halinde bir sürü manayy beraberinde vadinin dibine dü?ürmü?.. ve onlary düzeltmek için yazdy?ymdan daha çok mesai yapmam gerekiyor.. amma didi?im gibi burada amaç içerikli bilgi vermek de?il yöntembilimsel analizi tanymak, ö?renmek, kullanmak ve yararlanmak.. yani tanytamak, ö?retmek, kullandyrmak ve yararlandyrmak demiyorum.. çünkü bu i?leri ben de?il siz yapacaksynyz.. annenizi  dinleyip ana dilinizi ö?rendi?iniz gibi ?emalary izleyip ?ema yapmayy ve kullanmayy ö?reneceksiniz. Anla?yldy ki ?ayet düz yazy yazyp içerikli bilgi verip yazarlyk yapabilmem için bana iyi bir EDYTÖR gerekiyor.. onu da bulmak çölde su bulmak kadar kolay olmuyor. 

Düzenleyen osmanziya01 - 20-Aralık-2011 Saat 23:52
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03