Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

  Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: ikilik Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 1295

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: ikilik
    Gönderim Zamanı: 28-Eylül-2018 Saat 07:31


Yukarıda ; bir tablo var;


AŞAĞI sı neresi YUKARI sı neresi ?

işte bu konuda bir antlaşmamız lazım.. acaba anlaşmamız gerekir mi demeli idik.. ancak bunun için anlamamız lazım.. fakat bunun içinde önce bizim birbirimizi dinlememiz gerekir..

Bu yazıya ekli dizin (klasör) içinde bulunan; IKILIK, INS, KURBIYET, MULK, NAKIB VE UCLUK başlıklı altı tane dizinin içinde de HABLO dediğim alt dizinler bulunur. Bu dizinlere bulunan tabloları değişik VERSİYON numaraları ile adlandırdım.

Daha önce versiyon sayısallarını yani numaralarını dosya adının son tarafına yazıyordum.. bu çalışmalardan itibaren de artık dosya adının on tarafına yazıyorum. Böylece artık dosyaları hem sayısal hem sözel olarak daha başlığından tanıyabileceğiz.. yoksa tanımlayabileceğiz mi ?

Bu yazılar artık açıklama değil de adlama yazıları oluyorlar.. yani yükleleme ve saklama ve depolama amacıyla buraya yerleştiriliyorlar.. geleceğe emanet ediliyorlar siber uzaya, bilgisayar ortamına bırakılmak üzere..

Bu arada bir düz yazımı da buraya atıvereyim:
Reşat ÇAMURLU kardeşim dedi ki; kendimizi tanımıyoruz, tanımlıyoruz.. evet YBA bu TANIMLAMA işini yapar ancak Tanima ve teşhis ya da tanımlama ve tarif ayri ayrı işe yararlar.. ilki Dilthey in anlama ikincisi açıklama ilimlerinin konusunu teşkil ederler.. ilki orta çağın insan ilimlerinin aleti idi.. ikincisi endüstri cağinin enstrumani.. ilki tedavi içindi.. ikincisi kullanmak için.. sonuçta ikisi de lazım.. biri var diye.. diğerini ihmal etmemek lazım.. YBA her ikisini de kullanir.. ilkine akibet ve hukuk.. ikincisine illet ve bilim der.. kısaca din ve ahlak ile hikmet ve dil külturun vazgeçilmez iki kanadidir.. DİYE DÜŞÜNÜYORUM..

Fakat KAL alanı olan Yöntembilimsel analiz ÇÖZÜMLEMELERİNDE tarifi ve tanımlamaya esas alır.. tanımayı ve teşhisi ve HAL'i kişinin kendisine bırakır.. biz insanın nazarına, niyetine, haline ve hürriyetine karışamayız.. bizi değil onun kendisini ilgilendirir.. ancak yirmi senedir "insanı tanımlama" babında yazdığım her anlatımda benim yaşantımdan ve davranışımda.. günahımdan ve sevabından yani kendimi tanımamdan çıktı.. ancak özel hallerimizi burada hikaye edecek edebsiz edebiyatçılardan değiliz.. her ne kadar cinsel konuların tanımlamaktan çekinmesem de günahımızı da anlatmayız.. sevabımızı da.. bunlar bizi ilgilendirir başkalarını değil.. asıl olan insanın kendisine tanımasına ve tanımlamasına yaracak.. çok yanlı ve yönlü insan, hikmet, felsefe ve din konularında ORTAK bir DİL oluşturma çabasına ve çağrısını katkı sağlamaktır.. ancak bu ONURLU iş.. bilginin içeriğinden onun biçimine geçmek.. dilin kullanılmasından onun tanımlanmasına adanmakla.. mümkün..

Birilerinin büyük adam olması ya da küçük adam olması bizi ilgilendirmez.. başkasını da bizim büyüklüğümüz ve küçüklüğümüz ilgilendirmemeli.. Büyük insanlar vardır; nebiler ve veliler ile dâhiler ve deliler.. bir de büyük adamlar vardır fravunlar ve nemrudler ile deccaller ve tağutlar.. biri yapmakta büyüktür ve biri yıkmakta büyüktür.. diğer insanlar ikisi ise bu ikisi arasından kalmış kimselerin büyükleri ve küçükleri ile ilgilenenlerdir.. çünkü onlar isimleri, fikirleri ve olayları görmezler.. kişileri görürler.

Aşağıda ;   da sıkıştırılmış rar dosyası bulunuyor ve içinde tam altı (6) tane dizin bulunuyor ki dizinlerin içinde hablolar ve habloların içinde tablolar var.

20180928_072139_IKILIK.rar
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide
Türkçe Çeviri : Nuri Cengiz
Tasarım & Düzenleme : BeyazSeytan
WebWizTurk