Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: ZYHYN HARYTASI(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
mustafa
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 81

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Konu: ZYHYN HARYTASI
    Gönderim Zamanı: 23-Haziran-2010 Saat 14:52

ZYHYN HARYTASI

ILI?KI dizi içindeki dosyalar

Merhaba,

Analitik düzlemin mantyksal kullanylmasy konusunda 1990’larda netlik kazanan bir çaly?manyn içerisindeyim ve yakla?yk yirmi yyldyr bu i?in reklamyny ve propagandasyny yapty?ym halde gözle görülür bir ilerleme sa?layamadym. Bilgisayar dergilerini düzenli olarak alyrym. Bu ay aldy?ym bilgisayar dergisinin eki kitapçykta a?a?yda hakkynda bilgi verilen ZYHYN HARYTASI sitesini  ö?rendim.

Gördüm ki ben bu çaly?maya ba?lamadan yirmi yyl önce Tony Buzan  tarafyndan uygulamaya konulmu? bir analitik düzlemi sözel olarak kullanma yöntemi var  ve  bu i?  bilgiyar ve internet ortamynda payla?ym ve yararlanmaya açylmy?. Sitede izledi?im kadaryyla analitik düzlemin sözel kullanylmasy yalyn bir ?ekilde yapylmaktadyr. Ayryntyly ve uygulamaly incelemedi?im için bu yöntem hakkynda fazla bir yorum yapamayaca?ym. Ancak yararly oldu?una ve ortak çaly?malar yapyldy?ynda çok verimli olaca?yna ku?ku yok. Analitik düzlemin matematik dy?ynda kullanylmasyna bir örnek oldu?u ve yöntembilimsel analize gönül vermi? arkada?larca  kullanylmasynyn yararly olaca?y dü?üncesiyle bu bilgiyi sizlerce payla?yyorum.

ZYHYN HARYTANIZI ÇIKARIN

http://www.mindmeister.com

2010 Haziran ayy Chip dergisinin ekinde verilen internette yapylacak en iyi 101 ?ey adly kitapçy?yn 

53 ncü maddesinde yukaryda ba?lyk ve adres var. Kitapçykta ?unlar yazyly:

Oldukça ilginç bir konu ve web sayfasyyla kar?y kar?yyayyz. MindMeister.com internet sitesi beyninizden geçen fikir dü?ünce ve projelerin online olarak bir ka?yt üzerinde haritasyny çykarmanyza ve bunu arkada?larynyzla payla?abilmenize olanak sa?lyyor. ?imdi olaya vakyf olmayan bir çok okurumuzun kafasynda “Nasyl yani ?” diye bir soru olu?tu?unu varsayarsak, ?u zihin haritasy nedir önce onu bir açyklayalym.

Zihin haritasy (mind map), 1960’laryn sonlarynda Tony Buzan tarafyndan geli?tirilmi? ileri teknik bir not alma yöntemidir diyebiliriz.  Ana konu etrafynda, kelimeleri ve dü?ünceleri birbirine ba?layarak olu?turulan bir diagrama zihin haritasy ady veriliyor. Bu yöntemi geli?tirip günümüze kadar gelmesini sa?layan ki?iler, amaçlaryny, not almayy görselle?tirerek bir bütün olu?turmak ve insan zihninde di?er not alma yöntemlerine göre aha kalycy olmasyny sa?lamak olarak amaçlyyorlar. 50 yyldyr milyonlarca insan tarafyndan kullanylan bir teknik oldu?u dü?ünülürse, ba?ary oranynyn azymsanmayacak derecede oldu?unu dü?ünebiliriz.

Zihin haritasy olu?turmak için öncelikle sayfanyn ortasyna ana konuyu belirten bir ?ekil çizmelisiniz. Daha sonra bu ana konu merkez alynarak farkly yönlere do?ru dallar çykartylarak alt ba?lyklar yazylyr. Bu ba?lyklar önemli olanlary kalyn yazylarak veya yanlaryna akylda kalycy semboller konularak, farkly renklerde kalemlerle çizilerek vurgulanabilir. Bu sayede notunuzun ve içeri?indeki  önemli kysymlaryn hafyzanyzda daha kolay bir ?ekilde kalmasy amaçlanyyor.

Peki bu yöntem nerede i?inize yarayabilir ? Olu?turmu? oldu?unuz zihin haritalaryndaki diyagramlar ve dallarla belirtti?iniz ili?kiler, görsel olarak hafyzanyza kazynaca?y için di?er ezber yöntemlerinden daha etkili olacaktyr. Bu da hafyzanyzyn daha güçlü olmasyna sa?layarak synavlarynyzda, toplantylarynyzda, organizasyonlarynyzda, sunum ve planlamalarynyzda size inanylmaz kolaylyklar sa?layabilir.

MindMeister.com, internet üzerinden online olarak zihin haritasy olu?turmak isteyen kullanycylara hizmet veren bir web sayfasy. Site her ne kadar ücretsiz kullanylabilse de bazy ekstra özellikler için ücret talep edebiliyor. Siteye üye olduktan sonra size sunulan araçlary kullanarak yeni zihin haritalary olu?turabilir, akabinde bunlary arkada?larynyzla payla?abilirsiniz. Üstelik yapmy? oldu?unuz bu haritalara da arkada?larynyz da internet üzerinden katylyp müdahele edebiliyorlar. E?er arkada?larynyzla ortak çaly?aca?ynyz bir konu varsa, birlikte online olarak bu site üzerinden ortak haritanyzy olu?turabilme ?ansyna sahipsiniz.

E?er merak edip internette ?öyle bir ara?tyrma yaparsanyz, insanlaryn ne denli zihin haritalary çykarttyklaryny ve bu konun aslynda dünyada ne kadar yaygyn oldu?unu da görebilirsiniz.

1. ADIM: MindMeister hesaby açma.

Öncelikle online zihin haritasy olu?turabilmek için öncelikle siteye üye olmanyz gerekiyor. Ana sayfada bulunan “Sign up” dü?mesine tyklayarak açylan sayfadaki birinci seçene?i i?aretleyip formu dolduruyoruz. Daha sonra e-posta adresimize gelen linke tyklayarak üyeli?imizi aktif hale getiriyoruz.

1. ADIM : Ylk adym.

Bir öncek adymda kayyt i?lemi sorunsuz bir ?ekilde tamamlayyp hesabynyza giri? yapty?ynyzda, ilk olarak “My Maps” kysmyny göreceksiniz. Bu sayfada “My First Mind Map” yani ilk zihin haritam diye bir çaly?ma göreceksiniz. Ö?renmek açysynda bu çaly?maya tyklayarak nasyl yapyldy?yna bir göz atabilirsiniz.

1. ADIM: Yeni Harita Olu?turma

Bunun için “My Map” ekranynda, sol üsttü bulunan “Create” ba?lantysyna tyklayarak yeni zihin haritasy olu?turma sayfasy açyn. Burayy önünüzde bir defter sayfasy olarak hayal eden. Ekranyn sa? ve alt kysymlarynda, zihin haritanyzy olu?turmak için kullanabilece?iniz bir çok metaryal bulunuyor.

1. ADIM: Haritayy ?ekillendirmek

Ö?renme sürecinden önce örnek çaly?malar yapyp elinizi sisteme aly?tyrmada fayda var. Çaly?manyza çe?itli diyagramlar, ?ekiller eklemek için söz konusu metaryalin üzerine tyklamanyz yetiyor. Aralarynda bir ba?lanty kurmak için üst kysmynda bulunan “Connect” dü?mesini kullanabilirsiniz.

1. ADIM: Haritamy Nasyl Payla?aca?ym ?

Çaly?manyzy tamamladyktan sonra, ekranyn sol altynda bulunan “Share Map” ba?lantysyna tyklayarak, yapmy? oldu?unuz zihin haritasyny di?er kullanycylarla payla?abilirsiniz. Ya da ekranda çykan “Ynvite people” dü?mesine basarak haritanyza bakmalary için özel arkada?larynyzy seçebilirsiniz.

1. ADIM :  Mobil Aygyt Deste?i

Konuyu her yönüyle ele alyp da mobil aygyt deste?ini anlatmadan geçmeyelim. MindMeister zihin haritasy (mind map) olu?turma sistemini ki?isel mobil aygyytlarynyzda da kullanabiliyorsunuz. ?u anda iPhone ve iPod deste?i veriliyor. Nasyl kullanylaca?y ile ilgili detaylary sitenin mobil bölümünde bulabilirsiniz.

Kitapcy?yn açyklamalary burada bitiyor.

De?erli arkada?lar

E?er MINDMEISTER sitesini üye olup analitik düzlemin bu sözel kullanymyndan yararlanmayy dü?ündü?ünüzde haberim olsun. Orada birlikte çaly?malar yapabiliriz. Bu çaly?malarda analitik düzlemin mantyksal kullanymynda yardymcy bir hazyrlyk olabilir.

Bu vesile ile bu iletinin dizininde bizim analitik düzlemi mantyksal kullanymymyzda yer alan ILI?KILERY gösteren birkaç tablo göreceksiniz. Bu örneklerle analitik düzlemle yapylan yöntembilimsel analizlerimizin ortaya koydu?u ?ema ve tablolaryn, bu analitik düzlemi not tutma aracy olarak kullanan zihin haritasyndan ne kadar farkly oldu?unu göstermeye çaly?tym. Fakat yazynyn ba?ynda  dedi?im gibi mindmeister sitesini ayryntyly incelip kullanmady?ymyz için bu konuda fazla bir bilgi veremiyoruz.

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANÎ  yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

NOT:

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

IP
emelim3
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 5

bullet Gönderim Zamanı: 24-Haziran-2010 Saat 00:28
Merhaba abi,

sizinle msn aracyly?yyla iman konusu üzerine yapty?ymyz sohbetten deneme çaly?masy yaptym.

Aslynda profesyonel bir kullanycy tarafyndan ?emalarynyz o siteden hazyrlansa bizim gibi yeni ba?layanlar için faydaly olaca?y kanaatindeyim. Çünkü bu sitede ?emanyn hazyrlanma adymlary a?ama a?ama da görülebiliniyor, hem ok i?aretleriyle a?amalar gösterilebiliniyor hem de kutucuklaryn hangileriyle ba?lantyly olduklary belirtilebiliniyor.

Tek sorun burayy kullanabilecek pratik bir kullanycy olmasy. çünkü ?u basit deneme bile yakla?yk 2-3 saatimi aldy. Bazy durumlarda esneklik yok, falan...

Hem görsel olarak ?emalarynyza benzese de bu çaly?ma daha çok yo?un i? aky?larynyn yol haritalaryny çykarmak. Gördü?üm kadaryyla hep bu amaç için kullanylmy?.

Ama ?una inanyyorum ki, yöntembilimi iyi bilen ve bu sitenin kullanymynda pratikle?en biri ?emalaryn olu?umunu a?ama a?ama yenilere ö?retebilir...

?unu da eklemeyi unutmayayym, yyllyk synyrly kullanym hakky veriyor. synyrsyz kullanmak için ücret ödemek gerekiyor.

Y?te deneme ?emasy:

Hayyrly günler...
her emelin önünde ecel vardyr
IP
emelim3
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 24-Haziran-2010 Saat 00:32
yazmayy unutmu?um.
haritanyn ?ifresi: 0000001
IP
mustafa
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 81

bullet Gönderim Zamanı: 24-Haziran-2010 Saat 10:42
S.A.

De?erli Karde?im,
Ylgin ve çaly?man için te?ekkür ederim.
mindmeister'deki ?emany inceledim. Ba?aryly olmu?.
Buradan ?unu ö?rendim, yeni ba?layanlar için oklar ne kadar lazymsa yöntembilimsel analizi zihnine yerle?tirmi?ler için o kadar gereksiz. Bizim kullandy?ymyz tabloda bir yer bir terim yerle?tirirseniz otomatik olan di?er iki, üç, dört yer ile "zihni" ba?lanty kuruluyor.
Ok ba?lantysy vermeye gerek kalmyyor. Fakat bu dedi?im gibi bu "ba?lama" i? yerle?ti?inde. Ancak dedi?in gibi ilk ö?renmede yararly olabilir.

Ma?aallah burada hemen usta olmu?sun ve ?emaya payla?maya açabilmi?sin.
Bunun nasyl yapyldy?yny bildirirsen bende sana yapaca?ym ?emalary payla?maya açarym.

Sa?lycakla kal
IP
emelim3
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 24-Haziran-2010 Saat 14:23
v.a.s.

deneme yanylma yöntemiyle kysmen ö?rendim, ama bilmedi?im çok ?ey oldu?unu dü?ünüyorum.

Kayyt olduktan sonra sol kö?ede "New Mind Map" i tyklyyorsunuz. kar?ynyza bo? bir sayfa çykyyor. birkaç i?lemden sonra ?u deneme çaly?masy kadary kavranylabiliniyor zaten. di?er kysymlar da kullandykça çözülür sanyrym. 
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2602

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 15-Mart-2011 Saat 12:27

Zihin Haritasy sitesinde yapty?ym çaly?ma üzerinde a?a?ydaki de?i?ikilikleri yaptym:

?imdi bunu elbette oraya üye olanlar görebilir.

Hatice Hanym karde?im ?imdi bu son de?i?ikliklere size orada bir payla?ym verece?im.
Aldy?ynyzda haber verirsiniz.

IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 18-Mart-2011 Saat 16:25
<iframe width="600" height="400" frameborder="0" src="http://www.mindmeister.com/maps/public_map_shell/54657458/uhud?width=600&height=400&zoom=0" scrolling="no" style="overflow:hidden"></iframe>
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03