Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

  Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: cehalet üzerine Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 1460

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: cehalet üzerine
    Gönderim Zamanı: 14-Şubat-2020 Saat 01:33
İki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya atmış şöyle ki ;
"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır."
Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:
· Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
· Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
· Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
· Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.
Cornell Üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik "Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi...
Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin “kendilerine güvenleri” müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.
Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise “en alçak gönüllü” deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.
Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:
“İşinde çok iyi olduğuna” yürekten inanan ‘yetersiz’ kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!
Ancak bu ‘cahillik ve haddini bilmeme’ karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.
‘Eksiler’ kariyer açısından ‘artıya’ dönüşür.
Sonuçta, ‘kifayetsiz muhterisler’ her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler…
Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında ‘fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler... Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler... Muhtemelen üstleri tarafından da ‘ihtiras eksikliği’ ile suçlanırlar..."
N'olur fazla mütevazi olmayın!...
"Siz de çevrenize şöyle bir bakın" diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz, bir dolu isim geçti...
Bence Dunning ile Kruger'in, bu çalışmalarıyla 2000'de, Nobel yerine Harvard Üniversitesi'nin Ig Nobel'ini alma nedeni "cahil olmamalarıydı".
Gönlümün nobelini bu ikiliye vererek yazımı Bertrand Russel'in bir sözüyle bitiriyorum:
“Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”....
N akedemi     


Herkes digerinin cahilidir.. elbette akıl akildan üstundur.. rabbi zidnî ilmî diye dua etmek lazım.. alimim diye gururlanacağıma cahilligin bilerek haddimi bilmeyi yeğlerim. Kendine guven ayrı bir olaydir..ilmi degil iradeyi ve cesareti gerektirir. Eğer bir soy saltanatı degilse bir görevle yetkilenip işin sorululuk ağırligini yüklenen ya cahilin cesareti ya alımin kifayetidir. Saltanat gorunurde kalmiş gorunsede karizma devam etmektedir. Saltanata seytan bulaşmiş olup kibirle yikanmaktadir. Dileyen cahil o kaftani giyebilir. Şeytanda ilmiyle gurur lan ma di mi ? Demek ki sadece ilim yeterli degil...mustafa buğuçamİNSAN BİR MUAMMA
Insan.. bu bir muamma.. Imami Nursî'nin dediği gibi bir tılsım-ı müşkil küşâ.. onun gizeminin açılması ve bilinmezinin çözulmesi genomunun açılmasıyla tükenmez.. nörolojik haritasınin çıkarılmasıyla bitmez.. hakkında bize çok az bilgi verilen RUH.. açılmaya çalışıldıkça daha çok kapanıyor görunüyor. Çünku onu HÜR hale getirmek yerine HOR kullanmayı sürduruyoruz. Bu elbette HOŞ bir iş değil. Insan konusunda felsefenin bugun vardığı son nokta görülerinin KÖR ve kavramlarinin BOŞ olmasidir. Bu ikisini birleştirmesi bile felsefenin hikmetine yeni bir adim kazandırmamıştir. Bu durumda300 yıldan beri din ve ahlakın yerini alan bilim ve felsefenin bu gün bizi getirdigi noktayı.. insani dogadan uzaklaştiran teknolojiyi ve insani insandan uzaklaştiran ideolijiyi.. hangi ticaret ve siyasetle imal ettik.. hangi bilim ve hukukla inşa ettik.. enine ve boyuna tartışmak gerekiyor.. gerekmesine de.. peki bunu yapacak bir dil.. bir anlam surucu.. bir anlatim aygiti var mi ?

DUVAR SAATİ

Duvar Saatim şimdi dokuzu (09.00) seslendirdi gonguyla.. 13 Şubat 2020 PERSEMBE 19 Cemaziyel 1441 oldugunu da telefonum yazıyor. Görsel ve işitsel dunyamın bu GÜN kaydıni da bu 24 saatlik bu gün izleme PROGRAMI ile de her altı satte bir burada sunmaya çalışıyorum.. bakanlar.. görenler.. okuyanlar ve izleyenler için. Şu saat itibariyle mavi gunun iki sittası geçti ve kırmızı gunun bir altısı bitti. Gunun gecesinin ve gündüzunun izlenmesiyle zamaninin muhletinin tükendiğini görmek ve yaşamınin müddetinin doldugunu bilmek ve ömrunun azaldığinı anlamak.. bu ÇOKLUK dunyasında başlı başina bir SORUN.. belki bu gün izleme programiyla bu problemi çözmeyi deniyorum. Tevehhumu ebediyet gabavetinden.. aşkı beka gafletinden.. nesnelerin ve kimselerin ulfetinden ve ünsiyetinden kurtulmaya çalışıyorum. Bu da içeriklerden sıyrilip kabi kavramayla ve yevmi ve gunu tutabilmeyle mümkun...


TANRI NIN GÖRÜNGÜSÜ VE GÖSTERGESİ..

Insan kendini kainattan ayırmaya çalışir.. ayırmazsa insan olamaz. Hatta kendini akıl ve kalb olarak ayirdigi gibi kainatı da tabiat ve tarih olarak ayırir.
Tanrı bunun neresinde ?
Hiçbir yerinde !

Fakat O, tabiatla kudretini gösterir.. tarihle rahmetini gösterir.. akıl ile ilmini gösterir.. kalb ile iradesini gösterir.. yani GÖSTERGELER ve işaret eder.

Ancak insanlar daha görüntüyü (manzarayı) .. gösteriyi (mubsırayı).. göstergeyi (işareti) ve görüngüyü (delaleti) birbirinden ayıramıyorlar.

İDEOLOJİ ÜZERİNE

------------------SİYASİ---------------
KUŞKULU Sol görü İNANÇ sağ duyu KESİNLİ
----------------İDEOLOJİK-----------

İdeoloji.. beyinleri İDEOLOGLARI illimünaze ederek angaje eden.. ruhları ruhanilere inisiye ederek âmâde eden.. düşünceleri yazara ya da hocaya adayıp düşünmeleri körelten bir zehirdir. LOGOS idealar alemine gitmeye Platondan peri özendirilmiştir. Bu normal ve doğal bir ARAYIŞTIR.. ancak çağımızda eski dinlerin yıkılıp yenilerinin kurulmasıyla birlikte samimiyetini ve ciddiyetini de yitirmiştirBu giderek daha belirgin hale gelmektedir.. siz zaten kokularını siyasetten duymaktasınız.. arife tarif gerekmez. Benim muhatabım halk değil aydın demeyeceğim.. tam tersine DÜŞÜNMESİ körelmemiş herkes.. tabloya bakıp yerini bulur ve oradan soru ve eleştirisini yöneltebilir.
Mustafa BUĞUÇAM demiş ki iki ayrı adım daha var.. biri yöntem-bilimci osmanziya diğeri islam-bilimci dinnur yaşar..


TANRININ KONUŞMASI

Kainat bir kitab.. insan bir kitab.. rasul bir kitab.. Kur'an bir kitab.. bunların hepsi KİTAB ve kitabet.. kitabet ise KALEM ister.. kalem ise bir KATİB ister.. sonuçta felsefenin dine suçlamasına da zemin hazırlamış oluruz.. İNSANLAŞTIRMA.. Yaratan'ı kendilerine benzetiyorlar der filozoflar.. hatta bir tanesi eğer öküzlerinde bir tanrısı olsaydı o da öküze benzetecekti.. demiş.. haklılık payı yok değil.. ancak biz çok temel bir olayı unutuyoruz.. indirme ve bindirme.. sokma ve sökme.. yükleme ve çözme.. invalid ve valid.. lem yelim ve lem yuled.. düşünenlere duyurulur.. Yani KUR'AN indirilmiş ve tenezzül edilmiş bir nakildir sadece.. Yaratan bizim dilimize ve düşüncemize inmiştir ve tenezzül buyurmuştur sadece.. ne boyutlara indirilen dünya ve evren.. ne evrene bindirilen insan ve dil.. ne dile indirilen kitab ve rasul olarak DİN.. tanrı değildir. çünkü ve "lem yekün lehü küfüvven Ehad."


14.02.2020                             OSMANZİYA
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide
Türkçe Çeviri : Nuri Cengiz
Tasarım & Düzenleme : BeyazSeytan
WebWizTurk