Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

  Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: bilim ve felsefe ve din Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 1550

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: bilim ve felsefe ve din
    Gönderim Zamanı: 07-Şubat-2021 Saat 22:32


BİLİM FELSEFE VE DİN

Bilgilerimiz benzetmeye dayanan karşılaştırmaya bağlıdır.. eski terimlerle ifade edersem mukayese teşbihe bağlıdır.. Muhakeme etmek için bu ikisinden başka aracımız bulunmuyor desek yeridir.. ancak bunlarla da dedüksiyondan indüksiyona metafordan analojiye kadar bütün edebiyat ve bilim argümanlarını inşa ederiz..

ve buna rağmen nereden gelip nerede gittiğimizi bilmeyiz ve bilmediğimiz için aramaktayız.. işte bu yüzden gelmenin amacını arayan ve gitmenin anlamını bulan ve bunun için soran ve yanıtlayan felsefe ve din, bilimden yüksektir. [ozo]

KİM MİLYONER OLMAK İSTER

Heyecanin dikkate yaptığı zekanın işlemci olarak devreden çıktığı durum.. seyirci jokerine başvurdurdu.. telefon jokeri.. omurilik sarimsağı.. soganı turp ve burokoli.. tabib de heyecan soğani ve sarımsağı karıştirdi.. insanlar eleştirmiyor ve kınamıyorum.. HEYECAN orta beyin olan LIMBIK SISTEM baskisinin.. kedi-köpek beyninin.. dişil-eril kimyasınin Üst Beyin Neo-Korteksini devreden çıkardigin nazara vermek istedim.. 6 harfli palindrom kelimenin birinci harfiyle 6. ci harfi ayni olmak zorundadir. Duz ve ters okunusu ayni..

Çaykovski ni operstı findikkiran onun sihirli flüt.. mozartin onun degil.. That Amore yi Frank Sinitra degil Dean Martin seslendirmiş.. Italyan NAPOLİ li Antonyo Yarışmacı Polonya Erasmus ADANALI.. artistik ve ritmik Jimnastik.. Ex Aşkım sarkıyi Kenan Dogulu söyluyormuş.. Manga japon edebiyati imiş..

1969 aya ayak basildi.. 1968 Marting Luther KING bir hayalim var konuşmasinin yapti.. 1868 Amerikada kölelere özgurluk verildi.. renk ya fuşya ya dore olur.. palamor gozü pencereler gemide bulunur.. yalova ve konya en kuçuk ve en buyuk il.. ses Madonna nın degilmiş Whitney HAUSTON muş..

1789 Fransa ihtilalinden sonrac idama goturulurken celladin ayagina basan 1793 Maria Antoinet ne demiş.. karalama operasyonu degilse "Ekmek bulamiyorlarsa pasta yesinler" diyen kadini aklama operasyonu degilse.. 1700 lerin sonunda.. Fransa ihtilali ile saltanatlar yikilmaya başliyor.. 1800 lerin sonunda hurriyetler Amerika ile belirmeye başliyor.. 1900 lerde Avrupa da ilk savaşla Osmanlı göçertiliyor.. ikinci savaşla Almanya göçertiliyor.. ve 80 yildir duşuk yogunluklu savaş ve terorle UYUYAN islam dunyasi uyandirilmaya çalışiliyor.. aslinda uygarlik.. insanlik.. dunya UYUTULUYOR.. nereye gidiyoruz.. dunyanin efendileri uyutuluyor mu ?

VARLIK VE DÜŞÜNCE
Varlik ve duşuncenin eşitligi.. olay ve düşünmeni eşiligi.. doga (tabiat) ve zekanin eşitligi.. döne ( tarih ) ve hafızanin eşiliği.. eşitligi olmasada denkliği.. uyumu.. hep varsayılmiş ve ongorulmustur. KANT bu öngörünün tutmadığını   kuramıyla gösterdiği halde HEGEL ondan yararlanıp bunun tersini yapmıştır.. Hegel’in dediğini tersine çeviren MARKS, düzün tersini daha ters yapmıştır.. belki dünyada terslikler hep bu yüzdendir.

Nitekim 1500 yillik bilim tarihimizin gosterdigi gibi.. yer merkezli evren tasvirinde guneş merkezli kainat betimlemesine.. Newtonun zaman ve mekani mutlak sayan fiziginden Einstein in ışık hızini sabit goren fizigine degin.. ortaya koydugumuz degiştirme.. düzeltme.. geliştirme.. bize bilimin ve aklin ve zihnin varlikla.. olayla.. dogayla.. döneyle.. eşit ve denk olmadigini gosterdi...


osmanziya 07.02.2021 Üçyol-İZMİRDüzenleyen osmanziya - 07-Şubat-2021 Saat 22:38
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide
Türkçe Çeviri : Nuri Cengiz
Tasarım & Düzenleme : BeyazSeytan
WebWizTurk