Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: Mahiyet ve muhteva Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2700

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: Mahiyet ve muhteva
    Gönderim Zamanı: 03-Temmuz-2023 Saat 06:45

Muhteva ve mahiyet
Bu tabloda tamamen mahiyetler gösterilmiş ve muhtevaya hiç değinilmemiştir.
MAHİYET.. nelik ya da varlık yapısı denilen biçimsel bir bilgidir.
MUHTEVA.. içerik ya da kaplam ve içlemi bir soyut ya da somut bir bilgidir.
MANTIKSAL terimler olan kaplam ve içlem ile somutu ve soyut sözcüklerin günlük dilden örnekler verilerek açıklanması da içerikli değil biçimsel bir bilgi olacaktır.

Sonuçta burada düz yazıda söylenenlerden büyük bir olasılıkla fazla anlamayacaksınız. Ancak tabloyu incelediğinizde size fikir verecek derece bazı manalara yabancı kalmayacaksınız.

Ayrıca GELİŞTİRİLMİŞ yeni bir tablo daha GELECEĞLE gönderilmek bir siber uzaya bindireceğim. Hep yaptığım gibi günüme fazla bir meta bırakamıyorum.. maalesef.

Büyük RESİM yapmak.. bir başarı değil bir girişim hatta bir başlangıçtır.. YBA öğrendiğinizde onu büyük resim yapmak üzere kullanacaksınız.. hatta bu büyük resimleri kullanarak daha büyük resimlerde elde edeceksiniz.. ancak bir kulübe yapmayan daha apartman yapmadan çağımızın sarayları olan rezidans yapmaya kalkarsa.. elbette başarısız olacaktır. Onun yapacağı iş.. bir geçim kapısından girerek rezidansta oturtacak kirayı kazanmaktır. Oysa insana bahçeli ve müstakil tek katlı bir bina.. bu gün için bir saraydır.

Bu büyük resim.. geleceğe iletilmek üzere siber uzaya bindirilmiş bir YENGEÇ'tir.. bunlar biriktiğinde.. daha ileri gitmek üzere hazırlananları.. ayağından aşağıdan yakalayıp aşağı çekmeye çalışacaktir.

Bende beni aşagıya çekmek isteyen yengeçlere aldırmayarak yukarıya çıkmaya çalışıyorum. Nitekim.. yirmi sene önce.. ben anlamıyorum diyenlere bakıp YBA uğraşmayı bıraksaydım.. bu tabloyu yapamazdım.

Giderek yoğunlaşan 54.ncü tablo bu tabloları versiyon sırasıyla yalından karmaşığa doğru incelecek ve izleyecek kimseler gayet rahat anlayabileceklerdir. Ancak bunu bu güne kadar yapan bir kimse çıkmadı.. Yapamayanlar zihin tabanları olan tahayyül ve irdelemelerinden.. tevehhüm ve imgelemelerinden çoktan uzaklaşmışlardır.. zihinleri bilimsel paradigmalarla kilitli ve dilleri dinsel doğmalarla kapalıdır. Bir de meslek uzmanlıklarının spesifiği bulunuyorsa ve diyalektiklerinin sofistikeleri de oluyorsa çoktan hakk ve hakikattan uzaklaşmış dava ve deliller arasında kaybolmuşlardır. Biz bu işe sıfırdan başlayacak bir kaç kişiyi yıllardan beri bekliyoruz.. vermezse Ma'bud ne yapsın Mahmud.. face baktım bir tarihi şeritler tablosunun değeri 500 lira.. kim bilir bizim YBA tabloları 500 milyona satılacağı zaman Yöntem Bilimsel Analizi öğrenmeye sıraya gireceklerdir..

Osmanziya 03.07.2023 Üçyol İzmir

53.TABLO'dan sonra sadeleştirerek aşağıdaki tablo elde ettik.. bu tablo da açık seçik anlatıyor.

Bismillahirrahmanirrahim
La havle ve la kuvvete illa billah
Allahümme innî eselüke bi esmaike
Ya kadîmi Ya dâim
Ya Ferd Ya Vitr
Yâ Ehad Ya Samed
Ya Hayy Ya Kayyum
Ya Zelcelali velikram

Hüviyetin hususisiyeti ve siviliyeti
Şahsiyetin umumiyeti ve resmiyeti
Hakikatın muhtevası
Zihniyetin mahiyeti