Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: yildizlar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2680

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: yildizlar
    Gönderim Zamanı: 22-Eylül-2023 Saat 09:33
[22:06, 21.09.2023] Mustafa BUGUCAM: Paranin.. bilginin.. makamin ve kendinin altinda ezilmekten kurtulan kurtulur.. çunku yildizlarda kendi AĞLIKLARI altinda eziliyor.. ya dunya kadar beyaz cuce.. şehir kadar nötron yıldizı.. ya da KARA delik ( her halde apartman kadar oluyordur) oluyorlar. Aslinda biz de besinleri agzimizda ve sindirim sistemimizde yan anabolizmamizda EZEREK yani parçalayarak hucrelerimizi yapi taşi olarak kullanabilecegi molekul guruplari (aminoasit.. karbonhidrat gibi..) haline getiriyoruz.. bunun farkinda ve şuurunda mi sımız ? Oyle ise TANRI olabilir mi siniz ? Hayır! Aynen bunun gibi.. evrende olan bilenlerin farkinda olamaz. Oyle ise o da Tanrı olamaz.

Bu durumda insan ESMA.. yani kimse nuru olarak AD yocusu.. evren HÜSNA.. yani nesne olarak AR yüku.. TANRI'yi …
[23:20, 21.09.2023] Mustafa BUGUCAM: https://www.youtube.com/watch?v=I-Qk6Clm5TM

Bu videoyu izlerseniz yıldızlar hakkında bilgi edinirsiniz yani yıldızların hakikatini öğrenirsiniz..

YARATAN'ı nasıl bilirsiniz ?

Kendinizle...

Acz ve fakrınıza bakıp onun kudretini ve gınasını bilirsiniz.. Terk ve tehirinize bakıp onum kemalini ve faziletini anlarsanız.. ilkine NAKSIN itmamı.. ikincisine KASRIN ikmali.. yani HACAT ve HARRAT diyorum.. bunları çalıştırarak ZIDDIYET sırrıyla O'nu tanırsınız.. O'nun kudretini ve rahmetini bilirsiniz.. Ben bu dersi İmamı Nursi'den aldım.

bir de NIDDIYET sırryla öğrenmek bulunuyor: Yani cüz ilim ve iradenize bakarak O'nun külli ilim ve iradesini bilirsiniz. Bu bilgiyi de İmamı Nursi'den aldım.

Zıddıyet ve niddiyet teşbihin iki türüdür. Şuurun vucudu fark ve ademi kadr etmesiyle ortaya çıkar. Bu bilgi de benimdir.

Siz teşbihle kendini ikna edersiniz..Külli ve sonsuz ve koşulsuz ve kuralsız ve salt ALANDA yapılabilecek budur. İkna eder inanırsınız.

Fakat cüz ve sınırlı ve koşullu ve kurallı ve görecel ALANDA bilimin işidir.. burada işler ISBAT ile olur.. ikna ile değil..

Külli alanda sıdk esastır süphe ikincildir.
Cüz'i alanda şüphe esas sıdık ikincildir.
İlki ile din, ikincisi ile de ilam yaparız.

Osmanziya 22.09.2023

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03