Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: Hak ve Hakikat Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2717

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: Hak ve Hakikat
    Gönderim Zamanı: 27-Eylül-2023 Saat 14:14
Hak bir yuvarlık DAİREDİR.
Hakikat onun "içinde" de ya da "için" bir köşeli bir KAREDİR.

Desem bu SOYUT sözümü çoğu kimse anlamaycaktır.
çünkü anlam, anlama ve anlatım dünyanın en zor işidir.

Ancak anlayanlar için oldukça "anlamlı" bir tümcedir.
Dünyayı belirleyen ve dini tanımlayan dile hakim olmadıkça da bu anlama olaylarını ANLAMAK kolay değildir.. ancak imkansız da sayılmaz.

Anlamayı kolaylaştırmak için YBA dilini yıllardır.. tam 22 sene olmuş.. anlatmaya çalıştığım halde başaramadım.. tabi sadece benim suçum değil.. çağımızın derin düşünmeyi.. sağlam düşünmeyi.. sağlıklı düşünceyi aratmamasının.. hazır açık ve seçik sehil yani anlaşılır günlük dilden yukarı çıkarmasının da büyük bir payı var.. insanların çoğu gereksiniminden çıkıp arayış yoluna giremeyişinin da payı var.. yüzde kırk ve yüzde kırk suçu avama ve havasa yüklesem.. bana da yüzde yirmi suç payı kalır.

Acaba ben nerede yanlış yapıyorum.. göremiyorum.. ya da gösteren birisi çıkmıyor.. ancak önemli olan sesime ses verip birlikte bu işe girişecek partnerimin bulunmaması en birinci neden.. o arkadaş gelmiyor (yüzde beş) ve Yaradan'da (yüzde 14) bana göndermiyorsa.. bana düşen yüzde birlik bir pay için yakınmak, bağırmak ve çağırmak akıl işi değil.. işte onu ben yapamıyor.. boyuna yakınıyorum.. Oysa ne de demişti Kitabının başlığında Haluk TATAR.. Zafer SIZLANMAKLA kazanılmaz..   

Saygılarımla

osmanziya

HAK VE HAKİKAT
HAKIKAT dar.. orta.. geniş ve salt ANLAMDA üç "fikir" ibare ve ifade eden bir madde ve mânâdir.

Hakikati katmanlar halinde dil ve bilgi olarak betimliyorum

Kişi.. olay.. olgu.. ad..

Günluk dil

Bilimsel bilgi

Felsefı bilgi

Dinî dil

Resimde gosterilen ORGÜ.. sizi örtmesin. Sizde bunun gibi binlercesini yapanilirsiniz

KATMANLAR
Hakk ve hakikati bir daha gosterdim..

Anlamlı.. alanlı.. katmanlı hakikatlar bir tür bilimler tasnifidir ya da bir çeşit bilgi kategorileridir.. bu anlatim.. gunluk dil düşunce duzeyi.. bilimsel bilgi ve FELSEFÎ BİLGİ seviyesine erişmemis ya da taakkul duzeyi lisanin nasilinda kalip insanin nedenine ve nicinine ulasmayan BILIMSEL BILGI UZMANLIKLARI için anlaşilmaz gorunebilir.

Ancak bu gunluk dil ve bilimsel bilgi katmanlarini.. bu tabakalarin üstundeki felsefî bilgi ve dinî dil katmanlarini bir UZMANLIK ve IHTISAS gibi anlamak gerekir. Yoksa insanlarin hukuksal eşitligine bir ayricalik ve sinif imtiyazi veren bir kast olarak düşünmemek gerekiyor.

Bazilari benlik ve bencilliginin etkisiyle sinifsal ayirimi (proleter, entelijensiye, burjuva, bürokrasi, aristokrasi) gibi bu ihtisas ve uzmanligini da bir imtiyaz ve ayricalik gorme egiliminde olabilir. Bununla beraber insanlik ve islamlik gibi köklu sifatlarinin bile elinde kayabileceginin farkinda olmayanlara bu ayricalik ve fazilet ve kemalat işe yaramayabilir

ÜMNİYE

Daha önce imtina ve iman ile ümniye ve temenni'ye dikkat çekmiştir. Teemmul tasavvursuz.. tefekkur taakkulsüz olmaz.. dörtlemek lazim.. bu durumda emelin suret-i zikri ile aklin şekli fikri bir manayi takib eden ILIMLE ve bir gayeyi murad eden IRADEYLE eyleme gecer.

Böyle ise ruhani güç ise bunlarin dayandigi tevehhum ve tahayyülden ayridir.. diye sanıyorum.

Bir kardeşimin icerikli yazisina cevaben yazdigim bu temayı kendisiyle YBA ile tartışmak isterim.. fakat kendisi bu çalışmaya zaman bulamayacak kadar yogun olabilir. Vakti bulunanlari beklerim.

Hazir bilgi veren.. ÖĞRETMEN.. hazir bilgiyi alan OGRENCI.. devri bitti..

Hareketten harareti..
Sekenetten berketi..
Çıkaracak OGRENCILER'e

Vahiy'den Ya Hüve'yi
Lisan'dan nasıl'ı
Çıkaracak OGRETICILER'e

Ihtiyac var.

Osmanziya 27.09.2023 14:11

Düzenleyen osmanziya - 27-Eylül-2023 Saat 14:24
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır