Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: UKDE Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2682

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: UKDE
    Gönderim Zamanı: 15-Ekim-2023 Saat 14:42
20231015_144122_UKDE.rar

Burada 24 dosya yani tablo bulunuyor ve 24.ncü de buraya yapıştırılmıştır:

Esselamualeyna

Esselamü aleynâ ve a'la ibadillahissalihîn.

Ehli sünnet velcemaata göre MAKASID-I KUR'AN dörttür. Yani Kur'an-ı Mu'ciz-ül-Beyan'ın ana amacı şu dört konudur:

Tevhid
Risalet
İbadet (içinde Adalet)
Ahiret

ehli şia ise buna beşincisini ekler:

İmamet

altıncısını da ben ekledim:

Kıssa-i Musa

Sanki Kur'an Hazret-i Muhammed'e değilde Hazreti Musa'ya indirilmiştir gibidir.. içinde en çok İsa'nın ve Musa'nın adı geçer.
Orada İnsana hitap edilmiştir.. nasa hitap edilmiştir.. nebiye hitap edilmiştir.. Muhammedunrasullullah denilmiştir.. Fetih suresinde insan ve nas dan sonra bir de Ben-i İsrail.. Yani Yukap Oğulları dediğimiz museviler sık sık söz konusu edilmiştir. Ta ki geçmiş ümmetlerden birinin hali olarak ümmeti Muhammede örnek olarak gösterilmiştir.. lakin nasıl çıkarmışlarda bu anlatımlardan bir düşmanlık çıkarılmıştır. Bunun de nedeni.. geçmişteki ilk kitab bende son kitab bende kavgasıdır.. İslamiyete karşı yeni bir DİN çıksa.. tüm müslümanlar buna şiddetli bir düşmanlık çıkmaz mı ?

Nasıl ki Cinnin Azaziline kaşı beşerin Âdemi çıkartıldığı için.. Azazilden bir ŞEYTAN çıkmadı mı ? sonuçta beşer ve cinn.. akliyle değil de nefis ve hasasiyet-i hissiyatla hareket etmesinden çıkan sınavdan dolayı bu gün bu haldeyiz. Bu gün Kur'an'ın dört maksadından daha çok bu KISSA-İ MUSA ana amacından imtihan ediliyoruz.

Çok yazılarımda söz ediyorum kimse eleştirmeye ve katılmaya CESARET edemiyor.. çünkü düşünmek cür'at ve konuşmak cesaret işidir: Tüm dinler nesh olmuştur. Çünkü bir dinin 600 yıllık ömrü bulunur.. bu suret geçti mi o dinin CANLI kültürü ve âlem.. ÖLÜ bir dünyaya ve külte dönüşür. Bu kültüde siyasiler kullanırlar.. zaten başka türlü insanları toplayabilmek olanakları bulunmaz. Elbette dil ve din ile emek (hakk) ve hürriyet (özgürlükler) önemli ve değerlidir.. ancak bunları partilere paravana ve ideolojileri paratoner yapmamalıyız. Bu dört ortak insanı değer de ancak BARIŞ ortamında oluşur, gelişir ve serpilirler. Bu nedenle SAVAŞ ile bu ocağımızı ve yuvamızı ve beytimizi tehlikeye atmalayım.

Yanlış anlasılmaması içinde şunu söyleyeyim; itikad ve ibadet ve ahlak Adem aleyhisselamdan nasılsa Muhammed Aleyhissilama kadar değişmeyen bir USUL aslı olarak kalır.. fakat AHKAM denilen özel ve kamu hukuku altı yüz yılda geçerliliğini yitirir. Nedenlerini de uzun uzun anlatmıştım.

Bu yüzden yeni EDİLLE-İ ŞERİYYE şudur:

Nakli SAHİH
SALİH akıl
SALİM lisan
SELİM kalb

Bunları ve ayrıntısını bu tabloda gösterdim.

Saygılarımla

osmanziya 15.10.202

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma