Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: olanak nedir ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2636

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: olanak nedir ?
    Gönderim Zamanı: 07-Şubat-2024 Saat 02:03

Daha önce YATAY bir çizgi çekmiştik sayfanın ortasına:

KUVVET ve HAKİKAT ve HAK ve HÜRRİYET

Daha sonrada DİKEY bir çizgi çizdik tam ortadan

İŞARET ve HASSASİYET ve HİSSİYAT ve DELLET

Dikey ve yatay çizgini kısaca ifade ne oluyordu ?
( + ) simgesi olan bu suret:
Dikey ve yatay ORTOGONAL bileşimi olan bu resmin tam ortasında bir sözcük duruyor: İMKAN namı diğer OLANAK ve POSSIBLE

Daha önce bir islam bilgesinin imkanı "tarafeyni mütesaviyen" olarak tanımladığını söylemiştim. Yani var olabilir de.. yok olabilirde.. ya da var olmayabilir de.. yok olmayabilir de.. iyi de olabilir kötü de.. güzel de olabilir çirkinde.. yani TAM ORTADA hiç belli olmayan bir POZİSYON ve POTANSİYEL duruyor.

İşte bu sözcüğün kavramını tabloda

---AK---
OL + ÖL
---AN---

göstergeledim...

Gösterilmeyen nesneler göster haline getirilirler.
YBA göstergesi ile yaptığım bu tabloda İMKAN hiç bu kadar OLANAKLI gösterilmemişti..

Bunu kaç kez göstergeledim ise de hiç anlayan çıkmadı.. anlayan eleştirmedi.. anlamayan sormadı.. bizde geldik bu güne

Ancak anlamaları için başka sözcüklerde kullandım

Sağ MAZİ geçmiş dedim sola ATİ .. gelecek DEMİŞİZ.

Bir şeyi TEHİR edip geriye bırakıp bir şeye TAKDİM edıp öne almışsam.. ona öncelik tanıyıp İTİBAR etmişim demektir.

İşte bilkuvve olarak itibar edip.. önem verip ve saygı gösterip saygınlık kazandırmışsam.. sonra da onu bilfiil olarak İHDAS edip OLAY haline getirmişsem.. bu büyük bir olasılıkla KOLAY olduğundandır. Belki başka nedenlerde bulunabilir itibar etmek için.. göreve olduğunda ya da o işi yapmak zorunda kaldığımdan.. ya da azm ü cezm ü kasd edip ille o işi yapmak istediğimdendir.. bu gibi bir nedenle bir amacı ve hedefi ve işi ihdas edip TATBİK etmiş ve uygulamışsam.. bana bu sefer o iki TAKİB etmek düşüyor. HİSSİYAT'ımdan HASSASİYETİM'e çıkardığım bu İŞ ne geçmişte duruyor ne gelecekte duruyor.. şimdi burada oluyor.

Ortada büyük NOKTA işte bu olanak..
Bir ömür boyu olanak ve imkan kavgası verdikten sonra yok imkan yazdın... yok olanak yazmadın.. diye ne kavgalar verdik memuriyet yaşantımda.. hatta değerli bir kardeşim.. bu telefonla konuştuk.. OLANAK deyince dilini eşşek arısı soksun.. emi diye kızgınlığını belirtmişti..

Her ne ise hangisini isterseniz onu kullanın.. ancak burada onun ne olduğunu öğrenin.. işte bu hem yataydaki hürriyet ve hak ile hakikat ve kuvveti gösteriyor.. hem dikeydeki hassasiyet ve hissiyat ile işaret ve delaleti gösteriyor.

Saygılarımla

Osmanziya   
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Şubat-2024 Saat 17:22
İnsanların SALİH olabilimesi için
eşyayı iktisatla kullanması..
eşhası adaletle çalıştırması..
gerekir.

Eşyanın iktisatla kullanılmasının dışına ticaret içine bilim denilir.

Eşhasın adaletle çalıştırılmasının dışına siyaset içine hukuk adı verilir.

SALİH çalışmak ve çalıştırmak bilim ve hukuk ile ticaret ve siyasetin teorik ve pratik araçları ve gereçleridir.

Bu olumlu ve yararlı sonuçların sadece dillendirilmek ve istenilmekle elde edilemez. Dillendirmek ve İstenilmekte başka işe girişmek ve eyleme başlamak gerekir.

Ancak işe girişmek ve eyleme başlamının ayrı ayrı gereksinimleri bulunacaktır.

Örneğin 6 şubat depleminin ardından on şehrimizde meydana gelen tahribatın onarılması için hükümet giriştiği işlerin bu gün tanıtımını yaptı. Ancak bunu yaparken TİCARETİN hürriyete ve SİYASETİN meşverete ihtiyacı bulunduğunu her aklı selim bilir.

Ticaret hürriyet.. siyasetin meşveret.. yapıldığının sonuçlarını ve sebeblerini VERİLERE göre değerlendirmesini yapmak ayrı bir iş.. Ticaretin ve siyasetin BAŞARILI OLABİLMESİ İÇİN buna bilimin ne kadar katkı..hukukun ne kadar katılımı.. olduğunu saptanması daha ince bir ayar ister. Bunlara girmeden şu özetle iş bitirelim.. ticaret ve siyaset nasıl hürriyet ve meşveret istiyorsa bilimin hikmetle doldurulması ve hukukun ahlakla dokunulması gerekiyor.

Saygılarımla

osmanziya

Düzenleyen osmanziya - 07-Şubat-2024 Saat 17:26
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Şubat-2024 Saat 17:27

İnsanların SALİH olabilimesi için
eşyayı iktisatla kullanması..
eşhası adaletle çalıştırması..
gerekir.

Eşyanın iktisatla kullanılmasının dışına ticaret içine bilim denilir.

Eşhasın adaletle çalıştırılmasının dışına siyaset içine hukuk adı verilir.

SALİH çalışmak ve çalıştırmak bilim ve hukuk ile ticaret ve siyasetin teorik ve pratik araçları ve gereçleridir.

Bu olumlu ve yararlı sonuçların sadece dillendirilmek ve istenilmekle elde edilemez. Dillendirmek ve İstenilmekte başka işe girişmek ve eyleme başlamak gerekir.

Ancak işe girişmek ve eyleme başlamının ayrı ayrı gereksinimleri bulunacaktır.

Örneğin 6 şubat depleminin ardından on şehrimizde meydana gelen tahribatın onarılması için hükümet giriştiği işlerin bu gün tanıtımını yaptı. Ancak bunu yaparken TİCARETİN hürriyete ve SİYASETİN meşverete ihtiyacı bulunduğunu her aklı selim bilir.

Ticaret hürriyet.. siyasetin meşveret.. yapıldığının sonuçlarını ve sebeblerini VERİLERE göre değerlendirmesini yapmak ayrı bir iş.. Ticaretin ve siyasetin BAŞARILI OLABİLMESİ İÇİN buna bilimin ne kadar katkı..hukukun ne kadar katılımı.. olduğunu saptanması daha ince bir ayar ister. Bunlara girmeden şu özetle iş bitirelim.. ticaret ve siyaset nasıl hürriyet ve meşveret istiyorsa bilimin hikmetle doldurulması ve hukukun ahlakla dokunulması gerekiyor.

Saygılarımla

osmanziya

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma