Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: DUA Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2632

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: DUA
    Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2024 Saat 08:26
İnsan kendini tanıma YÜRÜYÜŞÜNDE çoğu zaman başkalarının gittiği YOLLARI izler.. oysa yollar ve yürüyüşler birbirine az çok benzese de GİDİŞ kendine özgür YÖNELİŞ özgür ve beceri ve başarı ÖZGÜN'dür. Ancak bu özgünlüğün içeriği ve derecesi ayrı.. hatta mahiyeti ve katmanı farklıdır. Ferdiyet ve kutbiyetler de türlük ve çeşitlilik.. beceri ve başarı bundan çıkar. YÖNTEM BİLİMSEL ANALİZ ise hepsinden farklıdır.. bu yüzden yanlız.. yalnız.. kalıyorum desen yalnış.. yanlış değildir. Saygılarımla.

DÜŞÜNMEK biter ANMAK başlar
ANMAK biter İSTEMEK dua ve sual etmek başlar..

DÜŞÜNCELER
Düşündürmeler
Düşe götürmeler.

Düşünenler.. anlayanlar.. eleştirenler..
anlamayanlar.. soranlar.. tartışanlar..
Kendini Arayan Yolcular.. için...

Soru ve düşünce mi
yoksa
sevgi ve istek mi daha gerçek ?

Soru ve düş DUYUMA..
sevgi ve istek DUYGUYA ilişkindir.
Şimdi duyum ve duygu KONUSU olan..
benim çıkarim oldugunda mı daha önemlidir..
yoksa senin yararin olduğunda   mı daha önemlidir ?

Benim çikarım BANA GÖRE önemlidir ve fakat sizin yararinizda bana değerlidir.
SIZE gore de bunun tersi olur.

Bu durumda bu” onem ve deger ile yarar ve çikari”
açik ve seçik tanimak ve tanimlamak gerekiyor.

Saygılarımla

Sağlıcakla kalınız.

Osmanziya
25.02.2024

Baştaki yalın tablodan sondaki karmaşık tabloya gelinceye kadar bütün dosyalar burada:

20240225_082549_DUA.zip

Düzenleyen osmanziya - 25-Şubat-2024 Saat 15:12
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2024 Saat 08:41
“Spinoza‘da düşünmek “fikirlere sahip olmaktan” başka bir şey değildir. Descartes, “Düşünüyorum.”, “Ben düşünen bir şeyim.” diye haykırdığı halde, Spinoza düşünme eylemini kanıtlamaya kalkışmaksızın, insanın düşündüğünü nötr bir dille belirtir. Düşünmek, fikirlere sahip olmak, insan bedeninin dışındaki şeylerle karşılaşmalarında etkilenmesinden başka bir şey değildir. Düşünce sadece bir etkileniş, ve aynı zamanda tanımlanması tözünün birliğini ortadan kaldıracak olan genel bir nosyon niteliği de taşıyan bir kip olduğu için; “Ben düşünen bir şeyim.” demenin bir alemi yoktur. İçimizden geçen her bir duygu dünyadaki tekilliklere ithaf edilmiş veya hasredilmiş olduğu için, düşünme diye adlandırırız. Genel olarak düşünme diye bir şey yoktur, tersine düşünce, tamamen, zihni oluşturan bir insan eylemidir.”

Paylaşım için teşekkür ederim.

Tefekkür fikirsiz olamaz mı ? Tezekkür zikirsiz olamaz mı ? Tefekkür zikirsiz.. tezekkür fikirsiz olamaz mı ? Lafız manasız.. mana lafızsız bulunamaz mı ?

Gibi sorular çoğaltılabilir.. eğer temelimiz hazırı hayal ve vehimi hatırı göz ardı eder.. fikir ve zikirden sonraki ilim ve kelamı göz ardı edebilirsek.. diye düşünüyorum.

Osmanziya
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2024 Saat 08:42
Kültürden İrfana kitabının 487 inci sayfasında Cemil MERİÇ demiş..
SORU: Bu günkü bazı Müslüman düşünürler İslam'ın özünü ve bunun çağımıza yönelen mesajına tam kavrayabilmek için TARİHİ olanla DİNİ olanan terfrik edilmesini, zira birçok tarihi şekil ve normun dini zannedilmesinin zihni ve sosyal gelişmeyi önlediğini iddia ediyorlar. Siz ne dersizin?CEVAP: Bu hükme bütün gönlümle katılıyorum."
Teşekkür ederim. Tarihsel olunca bakıyorum.. yazılarıma yanıt vermeyenlere yanıt vermemeyi seçtim.. tarihselcilerin gurubunda kasden hakaret ettiğim halde yanıt vermediler.. tarihselciliği bırakalım aydın oluşun gereği olan gereği olan.. dinlerin üç yüz gelişme ve üç yüz gerileme toplam 600 YILLIK ömrü fikrini söylediğim halde zati aliniz dahil kimse eleştiri ve destek vermedi ?
Neden korkuyorlar ki.. Üstelik dinin itikad ve ibadet ve ahlakını da konu dışı bıraktım.. ilk insan âdem aleyhisselamdan son insana kadar GEÇERLİ olduğunu sadece AHKAM kısmının geçerliliğini yitirdiğini de belirttiğim halde.. aslında sorun şu veya bu dile.. dine.. kültüre sahip olmakta değil.. insan ve özellikle aydın bir insan olabilmektedir.. işte beceremedikleri bu.. sonuçta insan olmadan islam olmaz.. insan islam olmadan kurtulamayız vesselam.

Osmanziya 24.02.2024

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2024 Saat 09:01

Sol görü SİYAH ve sağ duyu BEYAZ göstergelendi..
Gösterge ve işaret edildi..

İnsan olmadan islam olunmaz..
İslam olmadan insan kurtulmaz..
bir fikirdir..

Samimi ve ciddi olan insandır..
Arzu ve maksadında samimi ve ciddi olan insandır..
Samimiyetinde safi ve ciddiyetinde halis olan islamdır...

Meram ve talebinde safiyet ve halisiyet nedir ?

Meramının samimiyetinde safi olmak.. ne demektir ?
Talebinin ciddiyetinde halis bulunmak.. ne anlama gelir ?

Bunu da tabloları bakarak siz yanıtlayacaksınız

Yanıtlarınızı bekliyorum

Saygılarımla
Sağlıcakla kalın
osmanziya
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2024 Saat 09:05

25.02.2018 tarihli face paylaşımı..
Gerçeği örme açık ve seçik gösterildi demişim..

Fakat işler kağıtta yazıldığı gibi olmuyor ve yıllardır çok fırsatlar kaçırıyoruz.. buna rağmen bütün fırsatları ve imkanları yakalayacak.. tüm tehdit ve tehlikelerden kurtulacak halimiz de bulunmuyor..

Korku ve umut arasında moralimizi bozmadan vital aktivite ve mental virtualitimizi sürdüreceğiz..

Bizim bir davamız bulunuyor:

Bu davamızı bu site bulubileceğiniz
K ve P Projesi başlıklı yazımızda anlattık.

Proje beş yıllık orta vadeli parti ve şirket gibi ekonomik ve politik bir hedef değil de.. en az elli yıllık sosyal ve kültürel bir dava olduğu için.. belki de YONTEM olması nedeniyle daha uzun bir süre ve va'de beklediği için belki ömrümüzü aşıp başka bir ÖĞRENİCİYE kalabilir.. bununla beraber biz bizim gibi ÖĞRENİCİLER aramayı sürdüreceğiz.. İnşaallah.

osmanziya

Düzenleyen osmanziya - 25-Şubat-2024 Saat 09:12
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2024 Saat 15:00
DUA ve SEKS

Web sayfamda FORUM kısminda DIN menusunde DUA başlikli bir paylaşim yaptım.. DUA isteklerin en yucesidir en duşuk istekte en buyuk refleks olan SEKS'dir.

Normal bir insana her ikisi de.. hem MAKBUL dua hem MEŞRU seks gerekir. Fakat yapisal bozukluklardan ve hastaliklardan ve yoksunluklardan ve yoksulluklardan kaynaklanan alişkanliklardan dolayi dua gibi manevi ARAYIŞ ardinda yuruyen kimseler bulunabilir ve seks gibi maddi GEREKSINIM pesinde olmayan kisiler de olabilir. Bunlar da gayet dogal ve normaldir.

Bu gibi olagan ve normal olmadigi halde boyle adi ve siradan gorunen ve gorulen oyku ve oyunlardan ortaya çikan yasanti ve davraniş alişkanlik ve aliskinliklarin ANA nedeni CANLI OĞRENME nin donmasi BABA sebebi ise DIRI DÜŞUNME nin durmasidir.

Evet bizler ogreniyoruz.. duşunuyoruz.. talim ve tefekkur etmiyoruz degil.. oyle olmasaydi bir ilk ve orta ve yuksek tahsil yapip bir iş ve aş ve eş ve ev ve çocuk sahibi olarak emekli olup ölebilirmiydik.

Çok şukur ben butun bu saydigim işleri yapip ölmeyi bekliyorum. Belki çogunuz bu emeklilik yaşina gelmemis olabilirsiniz.. fakat zaman uyuyup uyuyuncaya kadar gecer ve emeklilk zamani gelir.

Peki geriye bir dava.. bir arayiş.. bir proje.. bir taharri gayesi ve bir harrat eseri birakmak istemez misiniz ?

Istersiniz..

Ancak istemek ve dua etmekle iş bitmiyor.. PARA KAZANARAK çocuk buyutup geriye bir araba ve bir ev ve dukkan birakmakla yani tuketim araçlari yapmakla asil URETIME ve TURETIME katilmiş olmuyorsunuz.

Degil proje hazirlamak dunya yani TUKETIM MESGALESINDEN kurtulup YBA gibi hazir projelere dahi KATILMIYORSUNUZ.

Bu güne kadar YAZDIKLARIMIN hepsini.. butun paragraflarini.. tum cumlelerini okumak ve anlamak ve eleştirmek zorunda degilsiniz.. ancak gunde olmasa da haftada bir cumleyi canli ogrenme konusu ve diri duşunme sorusu yapamaz mi siniz ?

Birakin tablo yapmayi ve yapilanlari imgeleme ve irdelemeyi.. bir cümle bile bir düş dişleriniz arasinda dolaşmiyor.. sadece fişlerle ve dişlerle yapilan işlerle var oluşun haşlanacağını sahip oluş ve aid oluşun pişeceğini saniyorsaniz aldaniyorsunuz.. bunlar ya en buyuk işimiz ÇİŞİMIZ oluyor ya da bu yazilar ve tablolar gibi AFİŞIMIZ kaliyor.

Sonuçta HACATIMIZ yaninda HARRATIMIZI akilli insanlarin seçkinleri olan nebiler ve veliler ile dahiler ve delilerden olmaya çalişmaliyiz. Nebi olamazsak veli oluruz.. dahi olamazsak deli oluruz.. hiç biri olmazsa benim gibi bir DELİYE bir cumle ile de olsa destek verip
etkileşim ve iletişimleriniz yaninda.. bilisim ve bildirişimleriniz arasinda..
DELIŞİM yapmiş olursunuz.
Saygilarimla.
Saglicakla kaliniz.
OZO 25.02.2024 10:03 üçyol izmir

Buraya yapıştırılan tablonun dosyaları buraya bindirilmiştir.

20240225_150033_DUA01.zip

Düzenleyen osmanziya - 25-Şubat-2024 Saat 15:11
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma