Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

  Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: ozgurluk Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 2891

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: ozgurluk
    Gönderim Zamanı: 14-Haziran-2024 Saat 15:48
ÖZGÜRLÜK güzel bir şey.. çünkü artık sertleşme problemine çarelerin reklamını yapabiliyoruz.. gerçekten sağlık dediğimde benim aklıma kaliteli uyku zemini üzerine yükselmiş iki sütun gelir.. alkali beslenme A sütunu ve fiziksel eksersiz B sütunu.. birinci dikmeden enerji alıyoruz.. ikinci dikmede enerji veriyoruz.. işte tabandaki D zemini olan KALİTELİ UYKU süresinde, bazal matabolizma sağlanıyor. Yani aldığımız enerjinin yüzde altmışının uyku ve dinlenme süresinde bedenen kendini onarma ve yenilemesi için harcanması gerçekleşiyor.

Aldığımız enerjinin yüzde otuzunu da gündüz uyanık haldeki fiziksel faaliyetler ile harcıyoruz. Parmağımızdaki kasları tuşlarda oynatsak enerji harcıyoruz. Beynimizdeki nöronlarla düşünsek enerji harcıyoruz.
Şimdi sorabilirsiniz.. şu C nerede ?


A Anne burada.. B Baba burada fakat C çocuk nerede ? Ya da X burada.. Y burada.. Z zigot nerede ? İşte ÖZGÜRLÜK alanın ortaya çıktığı muhteşem iş.. C cinselliği.. Cinsellik ve Seks.. en başat ve başta yasa olan ÇOĞALMA yasasının bizim hayat seviyemizde yani EŞEYLİ ÜREME katmanında cinsellik ve parite ve eşleme olarak ortaya çıkan süreç.


CİNSELLİK seçme ve seçilmenin muazzam dansı.. hayatın çıkış kapısı olan DOĞUM'un başladığı yer.. özgürlük (hürriyet) ve seçim (ihtiyar) denildiğinde üçünü bir bileşen ortaya çıkıyor: İSTENÇ yani irade.. demek iş özgürlükle bitmiyor ve onun kaçınılmaz yanları olan seçim ve istençte ortaya çıkıyor.. DOĞUM'a mahkum olan her CANLI aynı şekilde ÖLÜM'ün esiridir ve kölesidir. Fakat ben doğuma olum dediğim gibi ölüme de DÜĞÜM adını veririm. Çünkü bu düğümde özgürlük ve özdeşlik iplerine ilmik atılır.

Öykü uzun.. gerçek derin.. dışarısının ve sokağın yatak odasından daha çekici olduğu bir ÖZGÜRLÜK zamanında sorumluluğun ve sorunluluğun.. zorunluluğunun ve yükümlülüğün açılması ve açıklanması.. en az dil kadar dini.. bilim kadar edebiyatı.. kültür kadar uygarlığın da tartışılmasını ve eleştirilmesini istiyor.

Saygılarımla.. sağlıcakla kalınız.
Osmanziya yontembilim.com
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 2891

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Haziran-2024 Saat 23:19
Değerli bir Hocamız dedi. "Benim çocuğum yaşındaki adam bana ne yazmam, nasıl yazmam gerektiği hakkında nasihat ediyor. Sanki ne yazılacağını o biliyor da ben bilmiyorum. Bir de "sen" diye hitap ed.iyor.
Sakın bana o bilmiyor, hoş gör demeyim. Kabalıktan çok rahatsız oluyor, kırılıyorum. Bir insanın birisine nasihat etmesi için ondan hem daha bilgili hem daha yaşlı olması lazımdır.
Ben dinin ve ahlakın temelinin edep olduğuna inanıyorum. Bir takım şekli ve zahiri unsurlarını yerine getirmekle dinin istediği bir adam olduğuna inananlar son derece yanılıyorlar.
İbadet ve ritüeller insanın edebini, görgüsünü, nezaketini, anlayışını artırmamışsa; ancak onun kabalığını artırır ve ibadetleriyle kendini başkalarından üstün gören kişiyi çirkinleştirir. c.ö." dedim ki:
Yeni nesil terbiye.. alışacağız. Ağzı olanın konuştuğu olanağı veren sosyal medyanın kahrını çekeceğiz. Sonuçta insanın insanı saygısı.. insanın kendine saygı göstermesiyle başlar ve başkasına saygı göstermeyen önce kendine sonra toplama sonra insana ve en sonunda hitap ettiği kimseye saygı gösteremez. Saygı öyle değer bir şey ki bunu önce kendi çocuklarından.. kendi eşinden.. kendi ana babasından bekliyor. Sevgi görmese de saygı göstermişse sevgisizliğine katlanıyor. Bu yüzden belki son zamanlarımda değil ilk başlarda bile başkasına saygısızlık yapmamaya dikkat etmişimdir. Ta ki bana saygısızlık yapılmasın. Sorumluluk ve yükümlülük saygının sivil ve resmi şeklidir. Bu da gelenek ve ahlak ve hukukla sağlanan toplumsal supaplardır. Aksi halde toplumsallık sağlanamazdı. Yetki, sıra, öncelik ve yaşlılık gibi ölçütlerle sağlanan ihtiram ve hurmet kökeninde Allah Korkusu taşıyan yüksek bir takvadır. Bir başkası hayadır. Bir başkası hacalettir. Bir başkası edebdir. Bir başkası mes'uliyettir. Bir başkası mükellefiyettir. sonuçta HARAM dediğimi TABU.. eğer kötü ve kötüye kullanılmıyorsa muhabbeti korur ve besler. Saygılarımla. osmanziya yontembilim.com

Düzenleyen osmanziya - 20-Haziran-2024 Saat 00:02
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye


Kayıt Tarihi: 12-Temmuz-2010
Gönderilenler: 2891

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20-Haziran-2024 Saat 00:14
cinsellik natemeli bir konu.. fakat temelli bir korku.. cinsellik meşru ve gayrı meşru diye ikiye ayrılır.. meşruları iyilik ve eskilik kandırır.. gayrımeşruları da güzellik ve yenilik aldatır.. EN TEMEL yasa olan çoğalma kanununun tezahürü olan yaşam 2.0 eşeyli çoğalmanın zirvesi olan nev-i beşer.. diğer türlerin geresinde kalmasının bir köken nedeni bulunur.. kültürü ve uygarlığı çıkarır. Diğer türler gibi sadece beslenme ve çoğalma ile ilgilenseydi.. seslenme konuşma söyleme dinleme.. düşünme.. arama ve bulma etkinlikleri olmasıyda fünun ve hukuk ile hikmet ve san'at olmazdı.. ahlak ortaya çıkmazdı.. uygarlığımız geldi bu günkü durumda teknoloji bizi giderek doğadan yabancılaştırırken ideoloji de giderek insanı insandan uzaklaştırdı.. bu bozulma da CİNSELLİK de nasibini aldı.. gençler geç evleniyorlar.. yaşlılar yeni bir eş almıyorlar.. alamıyorlar.. aile de bozulunca en temel gereksinimlerden biri olan CİNSELLİK tehlikeye giriyor ve gayrı meşru seksin yolunu açıyor. Sonuçta seks.. sevgi.. saygı.. sadakat ve samimiyet yani beş "S" dayanan evlilik ve aile sarsılıyor.. diye düşünüyorum. Yaşlılık baha.. deneyimle yaşlı bence daha kaliteli iştah ve iştiyak ve aşk sahibidir.. saygılarımla. osmanziya yontembilim.com
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide
Türkçe Çeviri : Nuri Cengiz
Tasarım & Düzenleme : BeyazSeytan
WebWizTurk