Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: DO?UM(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Konu: DO?UM
    Gönderim Zamanı: 02-Ekim-2011 Saat 18:12
ahmet
IP
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 02-Ekim-2011 Saat 18:23

YÖNTEM BYLYM FORMU ÜYELERYNDEN MERAKLI OLANLARA SESLENYYORUM...

SUNDU?UM DO?UM VE ÖLÜM RESMYNY NASIL OKUMAK LAZIM GÖRELYM.

Düzenleyen kutlu aytug - 02-Ekim-2011 Saat 18:26
ahmet
IP
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 02-Ekim-2011 Saat 18:27
ahmet
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 03-Ekim-2011 Saat 13:38

NOT:

Konu dini içerik ta?ydy?yndan bu konuya ait DY?ER ba?ly?yna ta?ydym.

Merhaba,
On gündür uzakta oldu?um için yazamadym.. ba?y?lana.. birde yöntembilim kitaby için sürekli çaly?ma yapyyorum.. vakit bulamyyorum. Ama burada yazanlary yanytlamak üstelik bir de ?ema sunulmu?sa benim için vacip hükmündedir.

Dogum ve ölüm olayy,  yatay zaman ekseri üzerinde cereyan eder amma burada DYKEY olarak ba?aryly bir ?ekilde,  zahirde batyna geçmek oldu?undan, çe?itli yan ve yönleriyle anlatylmy?, ayryntyly açyklanmy?.

Yalnyz burada itirazym ?u: Yukarydan a?a?yya, vucud, hayat, ?uur ve ruh mertebeleri
gösterilmi?. Vucud, hayat ve ?uur  üçü tamam da ruh noktasyna gelince varlyk tabakalarynyn burada dördüncü katmanyn  YMAN ?eklinde dizilmesi gerekti?ini dü?ünüyorum.

Ruh zaten evvelce var.. Ruhlar vucud TABAKATI  içindeki hayat "katmany"yla geliyorlar ZYRUH ve zihayat ?eklinde dünyaya gözünü açyyorlar. Yani ruhun varly?y hayat ile belli ioluyor. Sonra bu  RUH-laryn bir kysmy yani mükellef olanlary yani  cinler ve be?er dünyaya din  ve teklifi ile HUR  hale geliyorlar.

DO?UM ile Ruhlaryn Hürler olmasy ile açylan imtihan ve musabaka açylyyor ve sonunda bu hürlerin bir kysmy MUHTAR oluyor (Mahalle muhtary de?il) yani ihtiyar ve iktidaryny SALYH bir ?ekilde kullanabillecekleri belli oluyor ve ÖLÜM ahirete geçiyorlar ve makamyna göre  cennete gönderiliyor. Bir kysmy kizb, fysk, küfür, ?irk gibi nedenlerle FASYD olduklary ortaya çykynca da ölüm ile  bu mücrimler hapse yani CEHENNEME konuluyor. Diye dü?ünüyorum.

Do?um  ile o onun o?ulu-kyzy o onun o?ul-kyzy  böyle horizontal hatta lineer olarak yatay bir surette YLLET'de  akyp gidirken.. birden ÖLÜM ile, vertikal point ile dikey olarak AKYBETgelip çatyyor ve ölüm oluyor.

Bunu ?una benzettim Temel misafiri bahçesine çykaryyor ve mezardakileri izaha ba?lyyor, ?u filan vurdu vurdu vurdu vurdu vurildi.. bu vurdu vurdu vurildi.. aha o da öldü.. demi?.. bizler dünyadan durmadan seçiyoruz.. i?imizi.. a?ymyzy.. e?imizi.. seçiyor seçiyor seçiyor ve sonunda SEÇYLYYORUZ...  ya said olarak ya ?aki olarak çünkü ya sadyk oluyor ya da kazib..  

Allah bizim ve sizin akibetinizi ve ahiretimizi YYY VE GÜZEL etsin..
Gönlümüzü sadyk, elimizi said, i?imizi mustakim, aklymyzy salih ve  akibetimizi cennet eylesin.

Osmanziya

Amin.

Düzenleyen osmanziya01 - 03-Ekim-2011 Saat 13:45
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 03-Ekim-2011 Saat 13:59

Sebeb sonuç ili?kisi olan illet yatay ilerleyen ZAMAN çizgisidir ve bunlaryn içinde en belirgini olan DO?UM olayydyr.  Birde ölüm olayy var ky bu çok daha karma?yk bir "olay"dyr.

"El-mevtü hakkun" yani "Ölüm haktyr." tümcesine göre ölüm HAKK'tyr  yani  "hakikat" de?ildir. Bu ne demektir ? Yani ölüm gelmi? ve gelecek zaman çizgisi içindeki bir olay de?ildir. Zaman içinde ve imkan dahilinde olan olaylar ya olabilir ya da olmayabilir yani bir olasylyk dahilinde olan olaylardyr. Oysa ölüm böyle de?il kesindir.. de?i?mezdir.. ecel birdir tümcesleriyle ifade edilen bamba?ka bir "olay"dyr. Yana zaman ve imkan çizgisinin yatayynda devinen olaylardan de?il onu delen ve durduran dikey bir haldir.  Bir tabir var.. ya?am denilen sonsuz sür'atle ölüm denilen dondurucu hale gidiyoruz...

?imdi ZAMAN hatty ve do?um ile ba?layan YLLET  çizgisi yatay ise onu dik olarak kesen yani delen AKYBET dikeyi, z.a.m.a.n sözcü?ünün  tersiyle ifade edilldi? gibi bunu en güzel gösteren durum ise NAMAZDIR. 

Namaz  fani zaman ve mekan dy?ynda bir sohbet-i bakiyedir.

"Fevt etmeden salata, mevt gelmeden tevbeye acele ediniz" hadisinin i?aretiyle namaz küçük ölümdür.

Bu zamanyn küçük ölümünü , ölümün büyük namazy,  haline getiremez miyiz ?

Getirebiliriz.. namazda Kur'an'-y Mu'ciz-ül-Beyan'yn medyasyny girerek.. kalbimizi gererek, hakikatlar üstü Hak Kelaml'a kar?y kar?yya gelerek.. erekler ere?ine kavu?abiliriz.

Yn?aallah. 

Getirelim ki  akabit ölüm güzel olsun.. ölüm ötesi ahiret iyiler yurdunda  olsun.. yerimiz ve dura?ymyz rahat  olsun ki tam saadet ula?alym.

Allah akibetimizi ve ahiretinizi güzel ve iyi eylesin.

Amin Allahümme amin.

Osmanziya

Düzenleyen osmanziya01 - 03-Ekim-2011 Saat 14:09
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme