Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Dünya
 YöntemBilim Forumu | Genel | Dünya
Mesaj icon Konu: sakyp sabancy nasyl ba?aryly olmu?...(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: sakyp sabancy nasyl ba?aryly olmu?...
    Gönderim Zamanı: 28-Mart-2012 Saat 21:20

Selamün Aleykum,

A?a?yda yazy,

Payla?mayy seven bir arkada?ym tarafyndan a?a?ydaki yazy gönderilmi?tir.

Sakyp SABANCI'yn nasihatlary diyor amma onun olmayan dini ve nebevi ögütlerde var..

Bunlary iletimin üstüne koymadym..

Çünkü ya?ady?ym, bildi?im, konu?tu?um ve dü?ündü?üm adi sözleri ba?larynyn parlak sözlerinden üstün tutarym.. sonra ba?kalarynyn ya?ady?y, bildi?i, konu?tu?u, dü?ündü ve söyledi?i gelir.. üçüncü ve dördüncü syrada ise ba?klaryndan aktarylan ya?anmamy? ve deneyimlenmemi? payla?ymlar, ne kadar parlak ve yerinde görünürse görünsün,  sözler gelir.

Bu gün ?ema içermeyen bir yazy yazaca?ym.. belki bu yazy yazmak için yazylmy? belki de okuyucular için yazylmy? bir yazy olacak.. Çünkü tatildeyim.. fakat atylda de?ilim. Annem ve ailem için dinlenmedeyim i?imi ve misyonun asla dinlenmeye byrakmam.. yerken de yatarken de, içerken de  i?erkende, uyurken de kalkarken de hep i?imleyim.. çünkü  misyonum ve  ya?amym böyle.. çoklukla ö?ünmekten Allah'a sy?ynyrym, bu i?imin hastasy olmasyydym yüz bine ula?my? tablolarym olu?mazdy..  yöntembilimsel analiz dedi?im görsel dü?ünme tarzy meydana gelmezdi.

Çaly?mak ayry, ba?armak ayry, bulmak ayry, i?lemek ayry, kullanmak ayry, yararlanmak ayry, yararlandyrmak ayry, türetmek ayry, tüketmek ayry, üretmek ayry.. yani bunlary tanymlary ve i?levleri birbirinden ba?ka.. birini yapan di?erlerini yapacak anlamyna gelmez. Biri çaly?yr, biri ba?aryr, biri bulur, biri i?ler, birbi kullanyr, biri kullandyryr, biri yararlanyr, biri türetir, biri tüketir biri üretir.. yöntembilimsel analizi türeten ve tüketen benim.. e?er türettiklerimden  ba?kalary yararlanarak tüketiyor olsady o zaman ÜRETYCY'lerden sayylyrdym.. fakat bu konuda ba?ary olamyyorum.. belki acizane, Allah'yn  lutuf ve keremiyle, kalemimden türedi  ve bu bulu?u ?imdilik bir kaç ki?i   kullanyyor olabilir fakat gelecekte binlerce ki?inin kullanaca?yny ve bu i?in bin yyllyk pazara oldu?unu dü?ündü?üm uzun soluklu misyonun tahakkuk edece?i hayalini  ve yrak vadeli bir projenin gerçekle?ece?i umudunu ta?yyorum.

Çinli bir bilgeye ait oldu?u söylenen bir nasihat ile bir hadisin ögütünü tutarak yöntembilimsel analiz projesini yyllyrdyr sürdürüyorum..

Ki?iyi bir kere doyurmak istiyorsan,  balyk yedir

fakat  bir ömür doyurmak istersen balyk tutmayy ö?ret..

birde ?u nebevi ögüt: Ylmi kayd ediniz.

?imdi Sakyp Sabancy'ya ait oldu?u ileri sürülen  ?u nasihati okuyaca?ym:

Okumaya de?er gençler!!!! SAKIP SABANCI'NIN 48 NASYHATI
Merhum Sakyp Sabancy' nyn Bülent ?enver'e kitabynda yayynlamasy için
verdi?i 48 ö?üdü...

1-Nasyl bir "Güç,iktidar" aryyorsunuz?

Onu bilin. O güc,iktidara sahip
olduktan sonra ise onu iyi kullanyn.

Bu ?u demektir, insanyn haysiyeti hasylaty kadardyr.. ürünü kadar onuru vardyr.  Güçt bir hasylat ve ürün ortaya koymakla  olur.  Yöntembilimsel analizi kullanmayy ö?renmeye, kullanmaya ve yararlanmaya vasyta ve vesile olma?a çaly?an bu üretim gücünü burada ve dünyada sahip olmasa.. onun onuru ve sevabyna nail olmak HAYSIYETTEN ba?ka manevi ve uhrevi hasylatta verecektir.. iman ve hüsnü hatime ko?uluyla...

2.Ba?kasyndan, özellikle politikacydan medet, ummayyn.

Çünkü o gündelik hesaplarla i? görür...

3.Birlik ve beraberlik arayy?yny her i?te ve her fyrsatta
sürdürün.

Çünkü güç ve ba?ary, ancak birlik ve beraberlik ile gerçekle?ir.

4.Kar?ynyzdakilerin "Ynsan" oldu?unu hiçbirzaman
unutmayyn

Çünkü unutursan insan olmaktan çykarsyn.

5.Ynsanlaryn birer "Makina" olmadyklaryny bilin.

Çünkü onlaryn çabuk etkilenen duygulary, ihtiyacy olan duyumlary, kararsyz olan dü?ünçeleri ve çabucak de?i?en dilekleri vardyr.

6.Terfi, ödüllendirme ve cezalandyrma, ba?aryya yol açar.

Çünkü bazy istidatlar,   önüne imkanlar  sunmakla açylyr, bazy istidatlar ise engellemeler ve imkansyzlyklarla  tahrik edilir.

7.Adil olun. Her i?te, her konuda, her fyrsatta ve herkese
kar?y adil davranyn.

Çünkü adalet sadece mülkün ve ülkenin de?il dünyada olan her ili?kinin temelidir.

8."Vicdan Huzuru" ba?aryly olabilmenin temel ?artydyr.

Çünkü  pergelin sivri ucunu koyacak bir yeri yoksa kalem ucu daireyi çizemez.

Y?te bu i?neyi kendine batyryrsan ba?kasyny çuvaldyz batyrmazsyn.

9.Ayaklarynyz her zaman yere bassyn. Hiçbirzaman havalarda
dola?mayyn.Kendinizi kimseden üstün görmeyin.

Bir suncu söylemi?ti adyny unuttum.. sanyrym acun.. politikacylar konu?urken uçakta konu?urlarmy?.. daha rahat atalym.. diye .. insanlara hitap ederken bir kasanyn ya da masanyn üstüne basarak konu?mak yerden az da yükselerek söz söylemek insan gayet cesur yapyrmy?.

10.Hiçbir i?i "Kyyysyndan Kö?esinden Tutmayyn". Yapaca?ynyz i? ne
ise,küçümsemeden ona sahip çykyn.

Ekibin üyesi de?ilsen ucundan tutarsyn.. üyesi isen kö?esinden tutarsyn.. sürücü ve önder isen tümüne birden yapysyrsyn. Aksi halde i? senin olmaz.

11.Hayata uyun.

Uymazsan uyursun.

12. Yyilikleri unutmayyn. Yyilikleri kar?ylyksyz byrakmayyn.

Amma önce YARADAN'yn iyiliklerini unutmayyn.. aksi halde iyilik ve mukabili gösteri? haline gelir.

13. Aç gözlü olmayyn. "Allahyma ?ükür" demesini bilin.

Aksi halde mideniz doyar,  fakat gözünüz doymaz.

14.?ans, kader ve kysmet, yararlanmasyny bilenler için vardyr.

Bu sözü kesin SABANCI  söylemi?tir.. altyna bende imzamy atarym

15.Hiç ölmeyecek gibi çaly?yn. Yaryn ölecekmi? gibi hazyrlykly olun.

Bu gerçe?i hadis olarak biliyorum. Ancak hadisin do?rusu ?u: Yaryn ölecek gibi ahirete hazyrlan, hiç ölmeyecekmi? gibi dünyaya çaly?, anlamynda.. fakat  Rahmetli kapitalistçe yorumlamy?.

16.Dünyanyn sizin etrafynyzda kuruldu?unu sanmayyn.

Bir bakarsyn bu söz do?ru..  fakat birde bunun tam kar?ysyna bakarsan  o da do?ru.. ba?rolda olan sizsiniz.. gerisi figürandyr. Dengeli ve do?ru yol bu ikisini ortalamaktyr, diye dü?ünüyorum. Amma bunu yapmakta tam bir ya?am ustaly?ydyr.

17.Dostlu?a ve arkada?ly?a önem verin.

Zaten vermiyorsanyz ba?ary de?il ha?aryly oluyorsunuz.

18.Güler yüzlü ve tatly dilli olun.

Aksi halde yylanlary üzerine saldyrtty?ynyz gibi dostlarynyzyda kaçyryrsynyz.

19.Hedefiniz nedir? Onu bilin. Da?ylmayyn. Lüzumsuz ?eylerle u?ra?mayyn.

Fikr-i takip... denilen hedefe kilitlene, gaye-i hayal edilen amaca yönelmenin,  bir ba?ka anlatymy.. Gaye, hedef ve hayali olmayanyn tüm bilgi ve becerileri , bo?a harcanan motor gibidir.

20.Sa?lykly olun. Sa?lyk her?eyin ba?ydyr.

Arsanyz yoksa, binayy nereye yapacaksynyz ?  Allah ömür a?acy vermezse ba?ary meyvesini nereye koyacaksynyz ?

21.Düzenli bir ya?amynyz olsun.

Çok istiyorum fakat 60 yyldyr ba?arymadym.

22.Manevi dünyanyz zengin olsun. Sonra maddi zenginlik gelir.

Zenginlik gelmeze bile,   normal bir geçim ve syradan ya?am, ilim ve ibadet için en verimli topraktyr.

23.Bilgili olun.

Bunu gerçeklektirmek için YLGYLY olmak gerekir, alaka, sual ve tecessüs  (casusluk kökü olan cessas sorgulayycy ve ara?tyrycy anlamynda) olmadan MERAK hocasy yalnyz ba?yna ders veremez.  

24.Gözünüzü açyn.

Fakat  namahrem dy?ynda  .ötünüzü açmayyn.

25.Risk almayy bilin. Cesur olun.

Cesaret olmayan bilgi ve cesaset  (meraky) de i?e yaramaz. Müte?ebbisler bu özellikleri yüzüden nesneleri kullanyr ve kimseleri çaly?tyryrlar.  Bunu yapamayanlar kapitalizm suçlamalaryyla kendilerini teselli ederler.

26.Güvenilir insan olun.

Olmazsan kendini kendine bir güvendiremezsin.

27.Hangi i?i yapacaksanyz, o i?i en iyi bilenler ile i?birli?i yapyn.

Ba?aryly adamlar bilseler bile yine bir bilene dany?yrlar.

28.Yapty?ynyz i? farkly olsun.

Aksi halde monotonluk belimizi büker.

29.Müessesele?in.

Aksi halde i?iniz ömrünüzle synyrly kalyr.

30.Y?inizi sevin. Y?inize sahip çykyn.

Böylece hem i?in ve seçimin  hem evin ve  geçimin bir olur, bu ba?arynyn yary ko?uludur.

31.Tasarrufa çok önem verin. Tasarruf yatyrym demektir.

Hazyra da? dayanmaz. Küçük paralar büyür. Bir de bakarsyn vaktin gibi naktinde suyunu çekmi?.

32.Borç para vermekte, kefil olmakta dikkatli davranyn.

Aklyn yoksa ve  paran çoksa kefil ol derler...  fakat bazy parasy yok ve akly yoklar,  bu i?i meslek olarak yaparlar... noterler (yazerler) Sanyrym paranyn olmayy?y insanyn gözünü karartyyor.

33."Yyiyi" yüreklendirin, alky? verin. "Kötüyü" ayyplayyn, ceza verin.

Yönetim ve e?itim temel stratejisi budur.. ?unu ekleyeyim.. kendini e?itmen ba?kasyny yönetmendir, ba?kasyny yönetmen kendini e?itmendir.. demek idare ve terbiye bir biri içine girmi? ödüllendirme ve odunlandyrmadyr. Bundan asla ödün vermeyin.. verirseniz tüm ödeneceleri ve kredileri yitirirsiniz.. ?u güzel TÜRÇEM’e bak anlatymymy nasylda güzelle?tiriyor… Yüce dinimle hep onur, yüce soyumla hep kyvanç duydum.

34. Allah herkese "Bölü?meyi" nasib etmez. "Bölü?mek" ve "Payla?mak" kutsal ve keyifli bir i?tir. Bölü?mesini bilin. Payla?masyny becerin.

Evet bu hazyr bilgi olunca insany tembelli?i atyyor.. biz bu bilgilerle kendimizi ba?kalaryny ifade ediyor, i?aret ediyor, gösteriyor ve göstergeliyoruz… i?i, becerisi, yüzü, gözü,  boyu, bosu olmayan ya da olmakla beraber EDEBY bulunanlar, böyle edebiyatla kendini GÖSTERMEYY sarylyyor. Acaba bende onlandyr myyym ?  Fakat Rahmetli Sakyp A?a’nyn demek istedi?i bu de?il bilgiyi payla?mayy  de?il maly ve yetkiyi  bölü?meyi  kasd ediyor. Fakat sabancy bunu yapsa sabanCI olmazdy…

35.Kim akylly üretir ise onun yanynda olun. Kim akylsyz tüketir ise
ondan uzak durun.

Sorun bir parçasy olmaktansa çözümün bir parçasy olmayy ye?lemek içinde bazy özellikler gerekir.. çözüm için sorunu dü?ünmek, sorunu soruya çevirmek, bulunan  cevaby çözüme dönü?türmek ve bunun için ba?kalaryyla birlik ve beraberli?i gerçekle?tirmek ve daha bilemedi?im ve sayamady?ym özellikler ve nitelikler…

36.Her ?eyin bir ?eyini, Bir ?eyin her ?eyini bileceksiniz.

Uzmanlyk olmadan üretim yapylamaz ki zaten.

37.Karynyza ve çocuklarynyza vakit ayyryn. Ne kadar yo?un pro?ramynyz olursa olsun, karynyza ve çocuklarynyza zaman ayyrmalysynyz. Bu bir zorunluluk de?il bir zevktir.

Pergelin sivri ucu vicdanyz ve huzuru  ise aileniz ve yakyn çevreniz de daireyi çizece?iniz ka?ydynyzdyr…

38.Adynyzy temiz tutmaya özen gösterin. Ba?ary bir bütündür. Ysminizi temiz tutun ki, ba?ary isminizi taçlandyrsyn.

Erdem ve ba?ary her zaman birlikte gerçekle?emiyor.. ço?u ba?arylylaryn ba?arynda çaly?ma kadar çalmanyn, ba?kalarynyn mallaryny, bilgilerini ve ba?arylaryny katmak suretiyle,  de katkysy vardyr. Zekat ve sadaka bunun için emredilmi?tir zaten.. Marksizm bunu artyk de?er olarak bilimsel olarak kanytlamy?tyr.

39.Y?birli?i yapaca?ynyz insanlary, birlikte çaly?aca?ynyz ki?ileri ve
ortaklarynyzy seçerken dikkatli olun. Arkada?lyklarynyzy ve
dostluklarynyzy iyi kurun.

Do?ru söze ne denir ?

40.Çykar u?runa, menfaat bekleyi?i içinde, belli kolaylyklardan veya imkanlardan yararlanmak hesabyyla, ?aibeli,uygunsuz ki?i veya guruplarla ili?kiye girmeyin.

Tilkiyle yola çykan.. Kargayy klavuz edinen.. sonu ya le?e ya da..  çykar. Ya da kestirmeden söyleyeyim: Kargayy klavuz edinin burnu .oktan kurtulmaz.

41.Ki?isel çykar u?runa, geçici kazanç için kimseyi satmayyn.

Çünkü kendini yitirmi? olursun.

42.Fikirlerinizden ve de?er yargylarynyzdan fedakarlyk etmeyin.
Etmeyin ki önce aileniz ve yanynyzda çaly?anlar, sonra i?
yaptyklarynyz ve çevreniz size güvensin.

Yalancylyk güvenirli?i yiyip bitiren  birinici kurttur.

43.Ba?aryyy yakalamak, ba?aryyy sürdürmek, ba?aryyy ileriye götürmek isteyenler ayaklaryny yerden kesmemeye, uçmamaya özen gösterirler. Çünkü uçan hiçbir ?ey havada kalmaz.

Tüccar , gi?irim ve cesaretle birlikte.. tedbirli ve ihtiyatly olmayy birlikte götürür de ondan.. zaten tüm akordlar iki zyt sesi bir na?me haline getirmekle olur. Bizde ebedi  AHYRET hayaty kazanmak isteyen TÜCCAR isek,  kullu?umuzu  bu ticari ahlakla yürütmeliyiz. Buna beynelhavfverreca deniyor.

44.Hyrçyn olmayyn, hem kendinize hem de ba?kalaryna huzur verin.
Hyrçynlyklarynyzy yenmeye çaly?yn.

Ba?kasyny hyrçynlykla üzersen, insan zayyftyr ve bu bir insanlyk halidir,  özür dilemeyi de bil.. zaten özür dilemekle bir ba?ka insanlyk halidir.

45.Dost olun, arkada? olun. Dostunuz olsun, arkada?ynyz olsun. Ynsan sevdikçe ve sevildikçe mutlu olur.

Dostun yoksa postunun ve tostunun da tady çykmaz.

46.Ya?amadan ölmeyin. Ya?ayarak ölün. Ölümden söz etmek kötü bir?ey ama, ölüm mukadder son. Her faninin kaderinde var Ynsan bu dünyaya bir defa geliyor.

Ya?amak ve ölmekte elimizde de?il ama onun yukarydaki hadise uyarak ya?amak elimizdedir.

47.Ynsan ölürken yaptyklaryna de?il, yapamadyklaryna pi?man olurmu?. Son nefesinizde yapamady?ynyz ?eyler için üzüntü duyun.

E?er imansyz ölmekten sögüt yapra?y gibi titremiyorsanyz diyor  gerisini unuttum hadisin fakat sanyyorum ki insan imansyz giderse burada yaptyklarynyn  da orada yapmadyklarynyn fazla  bir kyymeti yoktur. Fazla diyorum.. çünkü cennette ve cehennem te mertebe mertebedir.. alty da var üstüde var.. fakat iman cennetten daha yüksek ve imansyzlyk cehennemden daha dü?üktür.. çünkü varly?a uçuyor di?eri yoklu?a dü?üyor.. Ben uçlary nazara alarak konu?tum.. fakat aradaki izafi yerler.. acysy ve tady bize uçlary unutturdu?u için kendime ve size hatyrlayym dedim. Allah azze ve celle ahirete ve akibetimizi iyi ve güzel etsin. Amin.

48.E?ini iyi seçemeyen, i?ini de iyi seçemez.

--
kysa vadeli çykarlar uzun vadeli kayyplar yaratyr.

Bizzat Rahmetliden televizyonda i?itti?im bir sözü var.. te?ekkür ederken diyorduki  "BA?TA beni dinamik kylan  RAKYPLERYME sonra çaly?anlaryma sonra milletime te?ekkür ederim.”

Düzenleyen osmanziya01 - 29-Mart-2012 Saat 01:52
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma