Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: Yslam Felsefesi!(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
koordata
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 10

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Konu: Yslam Felsefesi!
    Gönderim Zamanı: 31-Ağustos-2012 Saat 17:19
: Taryk ?ahym
  Tarih : 02 ?ubat 2011

(BYR YKTYBAS)   

YSLAM FELSEFESY    

Taryk ?AHIM

Erzurum’ da Çifte Minerali Medrese’ yi, hani ky? olimpiyatlarynyn da simgesi haline gelen yeri gezerken turistik bir geziye çykty?y her halinden belli bir delikanly yanyndakilere sordu : “Nerede namaz kylynyyor?” diye.

Ben de gayri ihtiyari cevapladym: “Burasy medrese, yani okul, cami hemen az ileride: Ulucami…” diye…

Mardin’ de ki Kasimiye Medresesi’ nde rehberlik yapan ve birkaç dili bilen turizm polisi açyklama yapyyor: “Medresenin kapylary typky Osmanly çadyrlarynda oldu?u gibi alçak yapyldy?yny, bunun nedeninin içerideki hocalara saygy oldu?unu, avlunun ortasyndaki suyun ilk akty?y yerin çocukluk dönemi oldu?unu bu nedenle de co?kun ve hareketli oldu?unu, uzun ve akyp akmady?y belli olmayan kysmynyn gençlik oldu?unu çünkü gençli?inde fark etmeden geçti?ini, durgun olan kysmyn ise ya?lylyk oldu?unu, en sondaki büyük havuzun mah?er yeri oldu?unu, sonuçta da suyun ovaya akarak yeniden hayat verdi?i için “Ab-y Hayat” oldu?unu anlatyrken benzer soru ile kar?yla?ty?ynda oradaki memurda buranyn bir okul oldu?unu, typ, astronomi, kimya gibi e?itimlerin verildi?ini anlatmak zorunda kalmy?ty, kim bilir kaçyncy kez…

Mardin ?ehidiye Camisinin bahçesinde de eskiden ana rahmine benzer ?ekilde ufak gözler (Yerler) varmy?, buralarda müritler inzivaya çekilir, kendilerine sadece ekmek ve su verilir, derin dü?üncelere dalarlarmy?…

Eski?ehir yakynlaryndaki Battal Gazi türbesinde de yerden 3-4 metre derinlikteki bir yerdeki çilehanelerde de, Konya Mevlevi hanesinde de yani benzer e?itim mekânlarynda gençler Yslam Bilgini olmaya çaly?yyor, bu yönde alyn teri, akyl teri döküyorlardy…

Söz konusu e?itimleri almak için Taptuk Emre’ nin kapysyna gelen ve eline geçirdi?i fyrsaty de?erlendiremedi?i için 40 yyl kapyda bekleyen ve e?ri odunu bile ?eyhinin kapysyndan sokmayan Yunus ödülünü fazlasy ile alyr ve ermi? ki?i oldu?undan Emre adyny da kullanmaya ba?lar… 

Mevlana Hazretlerinin “Hamdym, pi?tim, yandym” yna benzer ?ekilde insan ömrünü üç evrede “Cünun, fünun, sükun” evrelerine ayyran ki?i olarak anylyr…

Benzer bir öyküde Osmanly Ymparatorlu?unun Kurucusu ve isim babasy Osman Gazi’ nin kayynbabasy Edebali’ nin söyledi?i ve “Ey o?ul…..” diye ba?layan sözleri de oldukça derin, ince bir felsefe ile örülüdür ve bu güzel sözler hemen her yöneticinin ba? ucunda asyly bulunmaktadyr. 

Buna benzer bir öykü de günümüze ithafen anlatylmaktadyr. ?öyle ki;

“Genç bir adam, imamy azamlardan birini ziyaret ederek, Yslam’yn tüm inceliklerini ö?renme iste?ini dile getirir...

Ymam sorar: “Arapça biliyor musunuz?”

“Evet,” der istekli ö?renci...

Peki Yngilizce, Fransyzca? “Evet.”

“Peki Yslam felsefesini biliyor musunuz?”

“Hayyr, ama endi?elenmeyin... Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe okudum. Harvard üniversitesinde Aristo ve Sokrates manty?y üzerine doktora yaptym. ?imdi de Yslam felsefesi üzerine çaly?arak e?itimimi tamamlamak istiyorum.”

Ymam, delikanlynyn Yslam felsefesini ö?renmeye henüz hazyr olmady?yny söyler.

“Ancak,” diye ekler... “Mantyk konusunda sizi synayabilirim. E?er synavy geçerseniz, size Yslam felsefesini ö?retirim.”

Yki parma?yny kaldyryr: “Yki hyrsyz bacadan süzülerek bir eve girer. Yçeri girdiklerinde birinin yüzü temiz, di?erinin kirlidir... Sence hangisi yüzünü siler?”

“Kirli olan,” der delikanly heyecanla...

“Yanly?. Basit bir mantyk. Yüzü kirli olan, temiz olany görür ve kendi yüzünün de temiz oldu?unu dü?ünür. Yüzü temiz olan ise, kirli olany görür ve kendi yüzünün de kirli oldu?unu dü?ünür. Yani yüzünü silen yüzü temiz olandyr...”

Delikanly çok etkilenir...

“Çok akyllyca, ama beni bir daha synayyn,” der.

Ymam soruyu tekrarlar.

Delikanly, “Yüzü temiz olanyn yüzünü sildi?ini zaten söylediniz,” der.

“Yine yanly?,” der imam...

“Mantyk çok basit... Yüzü kirli olan temiz olany görür ve kendi yüzünün de temiz oldu?unu sanyr. Yüzü temiz olan, kirli olany görür ve kendi yüzünün de kirli oldu?unu sanyr. Kirli yüzlü adam, temiz olanyn yüzünü sildi?ini görünce, o da yüzünü siler...”

Delikanly, “Bu da akyllyca,” der... “Hiç dü?ünmemi?tim... Ama beni bir kez daha synamanyzy istiyorum.”

Ymam, ayny soruyu tekrar sorar.

Delikanly bu kez uyanyk davranyr: “Ykisi de yüzünü siler...”

“Yine yanly?,” der imam...

Ykisi de yüzünü silmez. Mantyk basit: Yüzü kirli olan, temiz olana bakar ve kendi yüzünün temiz oldu?unu sanyr. Yüzü temiz olan ise arkada?ynyn kirli yüzünü görür ve kendi yüzünün de kirli oldu?unu sanyr. Ancak, yüzü temiz olan, yüzü kirli olanynyn yüzünü silmedi?ini görünce o da yüzünü silmez. Dolayysyyla ikisi de yüzünü silmez...”

Delikanly umutsuz bir halde, “Ben Yslam felsefesini ve manty?yny ö?renecek niteliklere sahibim,” der... “Beni son kez synayyn...”

Ymam ayny soruyu sorar...

Delikanly, “Ykisi de yüzünü silmez,” der.

“Yanly?,” der imam. “Yslam felsefesini anlayamady?ynyzyn artyk farkynda mysynyz? Bu i?in bu kadar kolay olmady?ynyn? Ayny bacadan giren iki adamyn birinin yüzü temiz, di?erinin yüzü kirli olabilir mi?

Yslamy i?te böyle kirlettiniz ve farkynda de?ilsiniz...”   

Düzenleyen koordata - 31-Ağustos-2012 Saat 17:22
Hak' tan yana.
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2654

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 01-Eylül-2012 Saat 13:33

Saygyde?er Kordata,

Yletiniz için te?ekkür ederim.

Öykü mantyky ko?ullar ve olasy seçimler düzenlerek akyllyca olu?turulmu?.
Ancak "yüceltilmi?"  Yslam felsefesi hakkynda köklü bir tanymlama ve ciddi bir tanymlama vermiyor.

Ylim'den imana giden yol insan'dan geçer fakat insan bu iman ile islam olur mu olmaz my ?

Bu iman hangi kitaba, hang mesaja ve hangi öyküye dayaly olmaly ?

Bu kitab semavi mi olmaly yoksa ilahi mi bulunmaly ?

Ylahi ise hangi "sahih" nakyl olmaly ?

Bulanan "Sahih" kitabdan ba?ka hangi "akil" ile i?e ba?lamaly ?

Bo? ( içeriksiz) akyl my yoksa dolu (içerikli) akyl my olmaly ?

Sa?lam ve sa?lykly bilgi için sahin kitab ve salih akyl bulunmu? ise

bu naklin üslubu ile aklyn usulü nasyl ba?da?tyrylmaly ?

Y?te bu nokta da felsefe ve hikmet ba?lar.

Kanaatim o ki islam bilimi, islam hukuku, islam felsefesi diye bir yüceltilmi? bir felsefe, ilahile?tirilmi? bir hukuk ve  mutlak bir bilim yok... hikmet var, fykyh var ve fünun var.

Bilime, hukuka ve felsefeye ili?kin, kendileri kökende insan olan,  müslümanlaryn çözümü var. Ynsani her eser ise;  ister fen, ister hukuk ve ister devlet fanidir. Geçici çözümlerdir.

Bu kültürel ayyrymy di?er insanlardan "iman" derecesine ayry ve kar?yt sayarak ayyrmamyn do?ru olmady?yny dü?ünüyorum. Kaldy ki müslümanlar ilim ve felsefeyi ve bu arada hikmeti ellerinden kaçyrdyklary, en azyn üç yüz yyl önce, zamandan bu zamana kadar baty uygarly?ynda insanlyk, bilimde, hukukta ve felsefede epey ilerlemeler kaydetti.. geçmi?le öykünmek ve övünmek ise biz fazla bir ?ey kazandyrmyyor, kendimizi yüceltmek ve tatmin etmekten ba?ka.

Elbette batynyn ortaya çykardy?y ilim, hukuk ve hikmet yeterli olmady?y gibi uygalamalary da bilgi toplumuna ve hukuk devletine uygun olmayan ysraf, zulum ve dalaletler var. Kuvvetlerine dayanarak haksyzlyklaryny sürdürüyorlar.

Ancak ?unu teslim etmek gerekir ki bilim, hukuk ve hikmette, bu gün,  bizden ilerideler.

Dünya bir synav alany oldu?u kadar bir yary? alanydyr.. ve bu yüzden hep bizden ileride olacaklar demek de?ildir.. biz onlaryn ellerinden bulunan araçlary kullanarak onlardan daha ileriye geçebiliriz.. yeter ki bizim a?a?ylyk kompleksimizi gösteren yüceltilmi? felsefe, hukuk ve bilim zihniyetinden vazgeçilim.

Daha ilk yazynyzda sizi ele?tirmemi de imzanyz olan "HAKTAN yana" tavrynyza sy?ynarak yaptym.. bilirim ki sizde do?ru olany söyleme noktasynda çekingen de?ilsiniz. 

Sa?lycakla kalynyz.

Osmanziya

Düzenleyen osmanziya - 01-Eylül-2012 Saat 13:42
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma