Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: nefsani dü?ünce(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Konu: nefsani dü?ünce
    Gönderim Zamanı: 11-Nisan-2010 Saat 21:00

Düzenleyen osmanziya01 - 11-Nisan-2010 Saat 23:09
ahmet
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 11-Nisan-2010 Saat 23:08

Öncelikle ?u hususun da bilinmesinde fayda var.  Sn. Ziya o?lunun tüm ?emalaryny ve yazylaryny okuyup, de?erlendirdikten sonra foruma katylmak niyetindeydim. Fakat önümüzde ki zamanyn ne getirip ne götürece?i belli olmady?yndan, Sn. ziya o?lu ile 3-5 aydyr yapty?ym ?ema ve çevrim testleri,  e mail ve telefonla olan görü?melerde foruma katylmamy çok istemesinden, biraz ham olarak bir ?eyler yapty?ym kanaatindeyim.

Bu nedenle de, yöntem bilim konusunda Sn. Ziya o?lunun maksady dy?ynda de?erlendirme olmasy mümkündür. Ben ne anlyyorsam onu ifade ediyorum. Kusura kalynmasyn…

Daha önce mantykly dü?ünme konusuna de?inmi?, yöntem bilimin ilk basama?ynyn mantykly dü?ünme oldu?unu belirtmi?tim. Oysa metot ilminin kavranmasynda ilk önce nefsani dü?ünme konusuna de?inilmesi gerekirdi, diyorum.

A?a?ydaki ?ema ve kysa çevrimi ile maksada uygun bir açyklama yapmak istedim. Do?ru-yanly?, eksik-fazla tarty?maya açyk…

Maksadym, yöntem bilimde kullanylan temel kavram-terimler ile ilgili da?arcy?ymyza bazy yüklemeler yapylmasyna katky sa?lamaktyr.

Nefsani dü?ünme; mantykly dü?ünme kadar olmasa da, Metot biliminin anla?ylmasynda yine de önemli bir merdiven basama?y yani atlama ta?y olsa gerek… O nedenle metot bilimini ö?renmeye geçmeden önce nefsani dü?ünme konusunda da bir ?eyler yazyp, çizelim diyorum.

?emanyn Çevrimi

Her canly, bulundu?u tabiat ortamyna uyum sa?lamaya çaly?yr. Uyum sa?lamaya çaly?yrken ya?ama içgüdüsünün zorlamasyyla dy? duyulary vasytasyyla çevresinde nelerin var oldu?unu tespit için arama-tarama yapar. Yapty?y arama-taramada iç duyularyyla  aynilik-özde?lik ve gayrylik-farklylyk prensibine göre etkilenme ve tepki verme ?eklinde tavyr alyr. Bu tavyr alma, ortak ya?am alany içindeki kendine benzer ve benzemez di?er canly varlyklaryn faydaly veya zararly olacaklaryny  kabule göre yakla?ma ve uzakla?ma ?eklinde olur. Ki yakla?yp yapaca?y tasarruftan ya haz duyar-rahatlar, yada uzakla?mak-kaçmak- korkmak ?eklinde yapaca?y eylemden acy duyar-rahatsyz olur. Her iki halde de doyuma kavu?ur

Ek Açyklama

Kysacasy dü?ünmek; ?öyle veya böyle  tüm canly varlyklara ait bir özelliktir. Mantykly-sistematik dü?ünmek, nefsani dü?ünmeden bir derece yüksek sayylabilecek dü?ünme ?eklidir. Matematiki dü?ünme de, mantykly dü?ünmeden bir derece yüksek dü?ünce ?eklidir.Geomantyki-koordinatik dü?ünme ise tüm dü?ünce biçimlerini kapsayan en üst derecede bir dü?ünme ?ekli olsa gerektir

Ahmet (kutlu aytug)
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 11-Nisan-2010 Saat 23:33
Merhaba,

Tekerrürü önleme ve düz yazyyy ?emalarla bir araya getirmek için sayyn Aytu?'un yazylarynda silme ve ta?yma yaparak yukaryda tek metin ve bir ?ema haline getirdim.
katkysy ve çabasy için sayyn Aytu?'a te?ekkür ederim.

Varlyk katmanlarynda us ve dü?ünme özelli?i ?uur sahibi varlyklary verilir.
Cansyzlarda, bitkilerde ve hayvanlarda bu iki özelli?in olmady?y kabul edilir.
Ynsanda asyl ruhundan ba?ka nebati, hayvani ve be?eri ruhunun oldu?undan söz edilir.
Bütün bunlar dü?ünenlerin yapty?y yorumlar, kurgular ve kuramlar.
Bir kysmy ruhu tamamen reddeder bir kysmy beyin ve beden birlikteli?ini görmezden gelir.
Bizim burada amacymyz bu içeriklerle u?ra?mak de?il yöntembilimi konu edinmek.
Böyle yazylaryn yöntembilimi örneklerle ö?renmekte olsa YNSANBYLYM bölümünde ele alynmasynda maslahat görüyorum.

Ancak burada bir ba?ka iddia var: dört dü?ünme katmany öngörülüyor.
nefsani dü?ünme...
mantykly dü?ünme...
matematik dü?ünme...
yöntembilimsel dü?ünme...
Yukaryda bahsetti?im gibi varlyk katmanlarynyn  özellikleri var yani cansyzyn, canlynyn, uslunun ve inançlynyn arasynda birbirine geçilmez uçurumlar var ve dü?ünme canlylarda ve hayvanlarda de?il  akyllylarda ve ?uurlularda ba?lar.

ikincisi mantyksal dü?ünme, matematiksel dü?ünme ve yöntembilimsel dü?ünme arasynda ise böyle mahiyet farklary ve hatta derece farklary yok. Hepsi temelde ve özde ayny dü?ünme süreçleri yani özde?lik ilkesine dayanan akyl yürütmelerdir. yöntembilimsel analizin öncekilerden üstün bir özelli?i yok. Zaman elverirse bu konuyu kanytlaryyla tarty?abiliriz.

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

IP
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Gönderim Zamanı: 13-Nisan-2010 Saat 11:11

Nefsani dü?ünmeyi, dü?ünme faaliyetinin en alt basama?y olarak belirtmemden maksat, dü?ünmeye parelel ö?renmenin de, benzer basamaklarynyn oldu?undandyr. ?üphesiz  ruhtaki ?uur, dört farkly özellikte de?ildir. Bir bütünlük içerisindedir. Ne var ki varlyklara nüfüz etti?inde varlyklaryn biyolojik kapasitelerine yani ö?renme vasaty olan üst beyinin vüsatine göre etkile?imde bulunmakta, dolaysyyla bu etkile?ime göre ö?renme olayy  meydana gelmektedir. Diyorum. Bunun kanyty; üst beyni dumura u?ramamy? yani vüsaty dar olan hayvanlarda e?itim-terbiye ile sa?lanan bazy marifetlerdir. Taklitle de olsa ön ve arka aya?yny kulanarak resim yapan, yazy-çizgi yapan bir hayvan, her halde dü?ünmenin en alt mertebesindedir, diyorum.

?üphesiz burada önemli olan yöntem bilimle olan ili?kidir. Anla?ylan o ki,yöntem bilim, do?ru yada do?ru kavram-terimlere dayandy?y ölçüde anla?ylabilir, kolay kurgulanabilir.

Heleki i?in ba?langycynda do?ru kavram-terimlerin kullanylmasy çok daha önemli olsa gerektir.

O nedenle “dü?ünme” kavramy üzerinde farkly bir açyklama yapmak istedim. Do?ru olup olmady?y da ortaya konulacak bilimsel kanytlama ile ilgili.

Benim diyece?im bu kadar…  

Kutlu Aytu?

ahmet
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 14-Nisan-2010 Saat 01:19

sayyn Aytu?, insan biçime girince içeri?i unutuyor. Yçerikle u?ra?ynca biçimi gözden kaçyryyor. Gerçe?in ?öyle ya da böyle oldu?una dair içerik tarty?malarynyn asyl konumuz olan yöntembilimsel analizin ö?renilmesini engellemesinden korkarak içerik tarty?malaryna fazla girmek istemiyorum. Ruh konusu en çok tarty?manyn oldu?u bir alan.

Bu gün yöntembilimsel analize ili?kin olarak genel bir yazy yazdym. YONTEMBYLYM PROJESY.. bu yazy proje hakkynda yazdy?ym ikinci yazy.. yazyya ili?kin görü? ve ele?tirilerinizi beklerim.

Sa?lycakla kal.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma