Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: Matematiki dü?ünme(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Konu: Matematiki dü?ünme
    Gönderim Zamanı: 19-Nisan-2010 Saat 13:28

Çözümleme

Matamatiki dü?ünme, varlyk ve vakalaryn; sayy-sembol,  ?ekil ve biçim kalyplary içerisinde  varsayymy üzerinden gözlemlenmeleri, etkilenilerek ortaya çykan sorularyn algylanmasy ve belirlenen problemein-teoremin yapylan ölçüm ve deneyime, geçmi? tecrübelere göre tanymlanyp anla?ylmasy, önceden belirlenmi? prensip yada  formül ve aksiyomlara göre analiz veya sentez yapylarak  muhakeme ve murakabe ile çözüme gidilmesi, kabul veya ret cevap anlamynda bir  sonuca varylmasy-ispatyn yapylmasy ve kesin bir kararyn verilmesi faaliyetidir.

Ek açyklama

Çözümlemeyi fazla uzun yapamamanyn nedeni ?emadaki kavram-terimlerin azly?y olsa gerek. Zaten asyl amaçta  kavram ve terimlerin mantykly kullanymy de?imlidir. Dolaysyyla benim çözümlememin kysa veya uzun olmasynyn fazla bir önemi olmasa gerektir. Esas olan ?emada belirtilen kavram-terimlerin do?ru kullanylmasy, do?ru anla?ylmasydyr.

Ayryca diyece?im o ki; ben yöntem bilimi, kendimce anlama istikametinde bir sistematik çözümleme yapmak niyetindeyim. O nedenle Temel-tümel kavramlary kendimce bir syra dahilinde ?ematize edece?im yani geomantyk ile açyklamaya çaly?aca?ym.

Yöntem bilim ustady  Sn.Osman ziya  ve di?er  foruma katylanlaryn bu istikamette yapaca?ym çaly?maya yardymcy  olmalaryny diliyorum.

Kutlu Aytu?

Düzenleyen kutlu aytug - 19-Nisan-2010 Saat 13:38
ahmet
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2010 Saat 00:15
Saygyde?er Aytug,

Çaly?ma ve katkynyz için te?ekkür ederim.

?emanyn formunu genel olarak ?öyle kurarym:

Zahir

Ahir   .........................    Evvel

Batyn

Bu durama göre siz "Gözlem" yani "mü?ahede" kavramyny batyn kysmyny yazmy? oluyorsunuz.
Oysa bana göre gözlem zahyire yany yukaryya yazylmasy lazym.

Di?er taraftan siz yatay ekseni soldan ba?latarak analiz ve "problem"i sola yazmy?synyz
oysa bana göre evvel sa? oldu?u için bu terimlere sa?dan ba?latarak yazardym.

Gerçi her iki durumda dahi  yazylabilir ancak zamanla bu konuda tarty?malar yapylarak
ortak bir kural ortaya konulabilir ki bunun da yapylmasy lazym.

Yapylanlaryn içeri?inden, do?ru ve yanly?ly?yndan önce formun kullanylmasyna ili?kin
biçimsel kurallaryn olu?turulmasy lazym.

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 20-Nisan-2010 Saat 16:39

MATEMATYK

Mantyksal dü?ünce, matematik dili  ve yöntembilimsel analiz hepsi mahiyetleri bir olan

olan akyl yürütmelerin farkly dereceleridir. Kök olan mantyk / locig / usa vurmadyr.

Matematiksel dü?ünce;  kat’i, kesin ve formel olan iki kutuplu ve do?ru yanly? manty?yn

çok de?erli istatistiki olaylara ve varlyklara uygulanmasydyr. Yöntembilimsel analiz ise

mantyksal normlaryn  geometrik kavramlarla anlam olaylaryna  uygulanmasydyr.

Hepsi de aklyn özde?lik ilkesine  dayanan bo? ve biçimsel araç ve aygytlardyr.

Orta ö?renimde ?imdi sözel denilen EBEDYYAT kolundan mezunum.

Bunun dy?ynda ayryca MATEMATYK ö?retim ve e?itimi dahi almadym.

Fakat mantykly konu?ma için nasyl MANTIK ilmi tahsil etmek gerekmiyorsa

Matemati?in bir kolu olan geometriye de kullanmak için GEOMETRY ilmi

tahsil etmek gerekmez. Elbette bu tahsiller yapylsa daha yararly ve ba?aryly olunur.

Ancak  yöntembilimsel analizde mantyksal normlarla geometrik formlary

i?e yarar bir ?ekilde  kullanmama ciddi bir geometri bilmemem engel olmady.

Ke?ke e?itim ya?amymda ciddi bir matematik e?itimi alsaydym..

bu eksikli?ime çok üzülürüm.

Yn?allah yöntembilimsel analizi sahiplenecek gençler onu geli?tirirler.

Matematiksel dü?ünce hakkynda a?a?ydaki tablo

bu konudaki  genel kültürüme göre çizilmi? bir resimdir.

MATEMATYK / riyaziye hesab / ARYTMETYK ile hendese / GEOMETRY eksenli bir ilimdir.

Aritmeti?i üste zahire  koydum çünkü gözlenip saptanyp sayylabilenlere uygulanyr.

Geometri alta batyna yerle?tirdi?im soyut geometrik tasarymlara dayanyr.

Matematik hesabi nicel kesinlik ve hendesi sayysal kesinlik üzerine in?a edildi?inden

Matemati?in adyny “kesincelik” olarak Türkçeye çevirdim.

Bu isim tutulur tutulmaz o ayry bir konu.. fakat matematik

soyut özde?lik ilkesine dayandy?yndan TÜMEL

bo? bir zihni gerçek bulundu?undan ÖZNEL

önsel akli ilke ile kökenlendi?inden TEMEL

kuramsal bir alany ili?kilendirdi?inden KURGUSAL

kesin kes incelik veren bu nedenle KESYNCELYK adyna uygun bir disiplindir.

Prof. Dr. Cemal YILDIRIM’ “Matematiksel Dü?ünce” diye bir kitaby vardy.

Maalesef okuma imkany bulamadym.

Ylmi mantyk tamaman bo? ve biçimseldir, matematik dahi öyledir

fakat matematik ölcüm ve sayym ile içerik katylarak kullanylyr

ve i?e yarar MUHASEBE  ve MÜHENDYSLYK sonuçlary verir.

Ne ilginçtir ki böylesi i?e yarar disiplin “bo?” bir bilgidir.

Felsefi kariyerim ki ?ayet  varsa,  bu bo?lu?un ardyna dü?mekle olu?tu…

Matemati?in geometri kysmy yöntembilimsel analizde kullanylarak i?e yarar

mantyksal, dilsel, sözdizimsel ve anlambilimsel  sonuçlar verdi?ini dü?ünüyorum.

Elbette bu benim dü?üncem. Fakat yöntembilimsel analiz projem yani benim bir ki?ilik dilim bir ekibin  ortak anlam sürücüsü ve anlatym aygyty hale geldi?inde ba?ka bir ifade ile sayyn Aytug’un GEOMANTIK dedi?i çözümleme yaygynla?ty?ynda bu proje dü?ünceden uygulamaya geçmi? olacak, Yn?a-Allah.

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANÎ  yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

.

NOT:

Evet, aslynda benim kullandy?ym sistemde

cümleye, kelimeye  hatta harfe de ihtiyaç yok…

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

www.osmanziya.com

www.mustafabugucam.com.tr

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

Düzenleyen osmanziya01 - 20-Nisan-2010 Saat 16:47
IP
Misafir
Misafir
Misafir

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2010 Saat 18:16

Sn.Osman Ziya

Yöntem bilim ?emasynyn-düzene?inin kullanylmasynda batyn-zahir, evvel-ahir adreslemesinde yapty?ym hataya benzer daha çok hatalarymyz olacak. Ne varki bu hatalar olmadan da do?ru anlamak do?ru yansytmak mümkün de?il.

?uur ve Ystenç ile gerçek  kavramyyla ilgili ?ema ve çözümlemeni bu bakymdan çok faydaly  görmekteyim. Yn?allah daha do?ru adresleme ve çözümlemeler yapaca?yz.

Diyece?im o ki, yeni bir ilmi disiplinin kurulmasy ve anla?ylmasy kolay de?il…

Bilim tarihi bize göstermekte, ilmi disiplinlerin bir anda ortaya çykmady?yny…Öyle ki, Fizik, Kimya gibi bazy ilmi disiplinler; yüz yyllar içerisinde geli?ip ortaya çykmy?tyr. Ki Kimya ile ilgili konularyn, formüllerin, sembollerin belirli bir müfredata göre belirli ö?renci gruplarynca yyllarca süren ders talimi ile ö?renilip, anla?ylmasy da kolay olmamaktadyr. ?öyle ki,  demir oksit deyince iki harften ibaret bir terim akla geliyorsa, Kimya bilimi ile ilgili formel bir gerçe?in ortaya konulmu? olmasy ve Kimya bilenlerce ancak bunun anla?ylmasy dolaysyyladyr. Ayny ?ekilde geomantyk düzenekte yerli yerinde kullanylan kavramlaryn belirli çözüm dahilinde anla?ylmasy ve tanymlanmasy da tabii ki yöntem bilimi bilenlerce olacaktyr. Bütün mesele yöntem bilimi yani yöntem bilim düzene?ini, di?er bilimler gibi anla?ylabilir mahiyette belirli prensiplere göre ayny sonuçlara (anlama ve anlatma) ula?acak ?ekilde kullanacak ö?rencilerin-taliplerin olmasydyr.

Kendi hesabyma söylüyorum, amacym bu i?e talip olmaktan ziyade, faydaly olabilirmiyim duygusu ile bu i?e sycak bakan biriyim. Yn?allah böyle kalmaya devam ederim.

Selam ve sevgiler

Kutlu Aytu?

Düzenleyen Kutlu Aytu? - 23-Nisan-2010 Saat 18:21
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 23-Nisan-2010 Saat 21:47

Saygyde?er Aytu?,

Ylginiz ve deste?iniz için minnettarym.

Çaly?ma ve aly?ma ile ö?renme ilerledikçe yöntembilimsel analizi kullanacak ve ondan yararlancaksynyz, Yn?aallah.  

Bu bir süreçtir. Ve bu sürecin sizin için olumlu sonuçlanaca?yna inanyyorum.
Çünkü hem dü?ünen bir kimli?iniz hem arayan bir ki?ili?iniz var.
Bazylary gibi dü?ünen ama dü?ündüklerini satmaya çaly?anlardan de?ilsiniz.
Dü?ünüyorsanyz ve dü?ünürken aryyorsanyz bulmada size kolaylyk sa?lacak
yöntembilimsel analizi kullanacaksynyz. Kullandykça  onun kolay, hyzly ve kapsamly analiz yetene?ini ke?fedecek ve  bu i?in içine gireceksiniz. Girdikçe görecekseniz ki YONTEMBYLYMSEL ANALYZ Osmanziya'nyn özel bir yetene?i ve ki?isel bir ba?arysy de?il ORTAK AKIL YLKELERY'nden yararlanan bir dildir.

Biraz daha ciddi bir çaly?ma ve ysrarly bir aly?ma gösteren herkes bu dili ö?renebilir, kullanabilir ve yararlanabilir. Yfade etti?iniz gibi kökten kurulan disiplinler ve özellikle usul ilimleri uzun zaman sürecinde ortaya çykarlar. Yöntembilim projesi ba?lykly yazymda bu kurulu? a?amasyna 120 yyl ayyrdym. Belki bu bile az. Bunun 55-65'y benim ve senin yani bizim ya?ymyz olsa ortaya çykmasy için 60 yyl daha var. O zaman bize dü?en bu i?i hemen ba?kalarynyn ö?renmesini istemekten ve bu yönde sabyrsyzlyk göstermekten çok kendi ki?isel dü?ünmemizde ve bireysel arayy?ymyzda kullanarak ondan yararlanmaktyr. Bu aracy ö?renen, kullanan ve ondan yararlanan dört be? ki?i zaten zamanla ortak dillerini olu?turacaktyr. Bu gün böyle forum ve öbek gibi tarty?ma  ortamlary ve internet olanaklary bu ortak dilin olu?masyna hyz verecektir. Yeterki  çaly?malarymyz bireysel yedeklerimizde sakly kalmasyn.

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

Not: ?uur ve istenç ba?lykly yazynyn devamyny bugün yükledim.
Görü? ve ele?tirilerinizi beklerim.

Düzenleyen osmanziya01 - 23-Nisan-2010 Saat 22:10
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma