Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din  
Mesaj icon Konu: TAPMAK ve SAPMAK Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2635

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: TAPMAK ve SAPMAK
    Gönderim Zamanı: Dün Saat 00:41
Biraz müzik dinledim, gökyüzüne baktım.
Ne yapıyoruz bu gezegende diye düşündüm, bütün bu saçmalıklar ve bütün bu acılar neden?..
Emrah Serbes
Dediler, dedim ki:

Tanrı'ya tapmak ve O'na kulluk yapmak..
kısaca tapmak ve kulluk DİN adı verilen bir İŞ..

Bu işin bir doğrusu ve gerçegi bulunuyor.. bir de sahtesi.. o zaman bu tapmak yoldan sapmak oluyor.

Demek bir din bulunuyor bir de YOL oluyor. Bu ISTIKAMET hakkinda önceki tablolarda çalıştik.

Burada Tapmak ve Sapmak hakkında konuşacağım:

Tapmak ( IBADET ) Sapmak

TAPMAK’da bir de   KULLUK yapmak söz konusu.

Tanrı ve Kul birbiriyle karışan iki KAVRAM. Bunu anlatmak gerçekten kolay degil.

En azinda KUTSAL Tanrı ve Kul ilişkisi bildigimiz SOSYAL Kral ve Köle munasebeti ya da MUTSAL Eril ve Dişil ilişkisi degil. Bununla beraber biz bu sosyal ve bireysel ilişkilerle egitiliyor ve yönetiliyoruz.. hatta uretim ve tuketimde bulunuyoruz.. erkeklik kadinlik bir dünya. karı kocalik bir âlem.. ana babalik bir kainat.. yani toplumun birimi ve insanin bilimi olan AILE ayni zamanda dinin hukuku. Bunun daha ötesi bulunmuyor.

Ne yaparsan yap.. ne edersen et.. bütün yapıp etmelerinden sana en yakin TANIKLAR olan annen baban.. eşin ve çocukların bulunuyor.

ER kişi isen.. ustundeki anandan.. altindaki kızindan.. sagindaki bacindan.. solundaki karindan yani KADIN'dan kurtulamazsin.

Kızan olarak hep kızlarla işin olan OĞLANSIN.
Fakat Tanri LEM YELID'dir. Doğmamıştir.

KIZ isen.. üstundeki babandan.. altindaki oglundan.. sagindaki abinden.. solundaki kocandan yani ERKEK'ten kurtulamazsin.

Kız olarak hep oğlanlarla işin olan bir DOGURANSIN.

Fakat Tanri LEM YÛLED'dir. Dogurmamıştir.

Valid ve Invalid.
Valide ve veledi.. kiz ya da kızan oğlan ve doguran arasindaki ilişki.. bir ERKEKLE başladı.. ÂDEM.

IŞ-TE

âdemoğlu.. KÜL-TUR bir gizemdir..
Ben-i beşer.. ANTROPO bir bilinmezdir.
insanoğlu.. HOMO.. bir sırdir.
halife-i arz.. HUMAN.. bir muammadir.

Peki bu kime âmâde oluyor.
ATA'nin yaragindan ve ANA'nin yarigindan YARATILAN.. bu AT kime ADANIYOR ?

YARADAN'in kim.. hiç aradin mi ?

Işte diyoruz ki onu bulmak için en kestirme yol.. karini tapılasi yap.. kocani kulluk edilesi et.. ÇIFT olun. Saygili ve sevgili EŞ olun. Sen ve ben BİŹ olun. Eger "ben" TEK kalirsa kurtulusu olmaz ve FELAH bulamaz.

Nar'ı yani başka dunyayi ve âlemi ve kainati ele geçirmeye çalisan eski krallari ATEŞ'e atıyorlar.

Biz olmak ve salih kul olmak kurtuluşumuz tek recetesi.. ve bunun budist olmak.. yahudi olmak.. hristiyan olmak.. musluman olmak.. çağdaş olmak ve kendine bir etiket takmakla gerçekleşmesi imkansiz.

Esselâmu aleyNÂ ve a'lâ ibadillahisSÂLIHÎN

Saygilarimla.

Saglam ve sağlıcakla kalin.

Osmanziya 28.04.2024 00:40

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme