Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: cahil ne demektir Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2770

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: cahil ne demektir
    Gönderim Zamanı: 05-Kasım-2021 Saat 00:54
Bir kardeşimiz sordu:
Cahil ne demek ?

Dedim ki; maruf ve munker.. ilim ve irfan.. irfan ve iman.. irfan ve inkar.. ilim ve cehil.. kelimeleri bir sözluge bakıp biliriz.. bir kendi yasam deneyimimize bakıp biliriz.. birde sözcukleri boyle YBA gore yazip çagrıştirarak biliriz. Bunlarin hiç birini yapmiyorsak başkalarinin bize bildirdiklerini ezberleriz.. bir de boyle sorarak ve tartişarak ve duşunerek biliriz. Herkes birbirinin ve IHTISASININ ve uzmanligini bilmezi ve bilgisizi ve cahili.. benim bildigimi sen.. bilemen.. senin bildigini ben.. bilmem. Dunyayi bilmeyen cahil.. dini tanimayan münkir.. dili bilmeyen hem cahil hem münkir..😊

Şimdi oyle olduki bilirlikler degişti.. once okuma yazma bilmeyene diyorlardı.. sonra ilk okulu bitirmeyene.. sonra lise diplomasi olmayana.. sonra universite tahsili yapmayana.. sonra bilgiyar ve araba kullanmsyana.. sonra yabanci dil bilmeyene.. sonra internete girmeyene.. sonra komut yazmayana..sonra youtuber olmaya.. cahil diyorlar.. alim olanlar kendini bilmiyorlarsa.. bunlara da cahalet ve gabavetten başka bir sifat konulur; G A F İ L

Gafil olmamak için ne lazim: Namaz kılmak.. zekat vermek.. Kur'an okumak. Kur'an ise ögrenen ve bu yuzden bilen insana.. kendini bildirir.

Ögrenmenin ilk yolu kainati ve insani ve kendini okumaktir.

Ikinci yolu düşünmektir ve değistirmektir.

Uçuncu yolu denemek ve yanilmaktir.

Dorduncu yolu belirli bir alanda ya da muayyen bir konuda egitim ve öğretim almaktir.

Beşinci yolu.. benim yapamadıgim.. susmak ve başkasini dinlemektir.

işte yine susamadım diyorum ki:

Başka bir kardeşimiz DERİNLİK konusunda derin görünmek isteyenlere eleştiren bir yazı yazmış ve akabinde derin olmayanlar derinliği karalayan ve küçümseyen yazılar yazdılar.. onlara dedim ki:

Fikre karşi ancak bundan daha iyi bir fikir mukabele edilebilir sahibi fikir isek.. bunun dışinda fikir ve görüsu barıdırmayan bir baskı.. karalama.. küçumseme.. alaylamanin sonuca hiçbir katkısı ve yararı yoktur.

Anliyorsaniz anladiginiz fikri eleştireceksiniz.. anlamiyorsaniz anlaşilmayan anlam ve anlatımi soracaksiniz..

Nutkun konusunun altinda yargilama mukayesesi ve parağraf ibaresi bulunur.

Paragrafin altında sözün yuklemi ve tümcenin bağlamı olur.

Tümcenin altinda kelimenin ibaresi, ismin imgesi ve terimin (ilmin) kavrami bulunur.

Anlatimda bu uç katmandan başkaca bir DERINLIK olmaz.

Kelimenin ve ismin, altındaki harf, hatt ve nokta ilişkin üç katman ise tarihsel ve evrimsel bir süreç olarak konu dışı kalır.

Ancak konunun uzmani değilsek veya kim milyoner olmak ister yarışmasina girecek kadar cesaretimiz bulunmuyorsa.. konuşmanin konusuna girmeden konuklar koltuguna oturup dinleyeceğiz. 2000 ila 3000 bin kelimelik haznemiz tartışmaya girmemize izin vermez.

CAHALETİN bir başka felakatı ÜKELALIK’tır.

Üç buçuk bilgisiyle diyerek bilgiyi küçük görmeyeceğim.. Bilgi ne kadar olursa olsun elbette değerlidir. Ancak bilginin öğrenilmesi, öğretilmesi, kullanılması ve yararlanılması dururken bilgisiyle övünülmeye çalışılması ya da bilir görünülmesi onun kötüye kullanılması anlamını taşır.

Ekli tabloları yalından karmaşığa doğru versiyon sırasıyla imgeleyerek ve irdeleyererek incelersenez.. 1(BİR) ile l ( L küçük harfi) yi ayırt edebilirsiniz.. çünkü bende dahi yeni ayırt ettim.. bu bu kadar önemsiz mi demeyiniz.. bilginin veya bilgisizliğin DERİNLİĞİNİ bilmek.. “di-l”i bilmektir.

işte söz konusu tablolar burada:

20211105_005409_DERINLIK.rar

Düzenleyen osmanziya - 05-Kasım-2021 Saat 00:56
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma