Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: ulus devleti(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2728

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: ulus devleti
    Gönderim Zamanı: 27-Aralık-2011 Saat 18:18

FARKINDA MI SINIZ ?

FARK dizini içindeki dosyalar

Yazarlyk hakkynda bir yazy yazmy?ym…  bu iletinin dizini içinde dosyalarda göreceksiniz.. bu acaba üzüme eri?emeyen tilkinin üzüme koruk ya da armudu alamayan ayynyn armuda olmamy? demesi gibi mi ?

Daha karar vermedim.. ama burada yine bir yazar linki daha veriyorum. Beni aydynlatan, bana y?yk veren ve zaman tüneli içinde yol gösteren bir yazy.

Küresel ve ulusal ba?lamda dünyanyn alaca?y yeni rengi görmeye ve göstermeye çaly?yyor yazar.

Denklemim:

Sorun Küresel-se

Çözüm Bireysel-dir.

Bu denklemi çe?itli zamanlarda açyklamaya çaly?tym.

Özeti küre ile birey arasynda ba?lantyyy kuran ULUSTUR.

Yani bilimsel ve hukuksal  de?i?imini zamanyn geli?imine ayarlayan yani de?i?tiren ve düzelten  TOPLUM’umuzun  do?uya önder ve batyya örnek olacak tarih ve co?rafya burasydyr. Biz bu ulusal olu?umu ba?ardyk my ?

TÜRKYYE ?imdi bazy Kürtleri heyecanlandyrmyyor veya bazy Müslümanlaryn ho?una gitmiyorsa bu onlaryn sorunu  çekip gitsinler  ya da gitmezlerse biz göndeririz diyemiyoruz ve bir bizlerde yere gidemiyoruz. Geçmi? uluslar bunu çok denediler amma hiç biri ba?aryly olamady.

Çünkü bizde hep birlikte BURADAYIZ.

Çünkü artyk tüm dünya birbiriyle kary?yyor ve, sava?arak ta olsa,  kayna?yyor.

Daha açyk ifade ile bu ARAda’yyz.

Çünkü bir ?eyi fARk ettik..

AR (harf)…  ar var ise AD (isim) dahi vardyr.

Uygarlyk olarak artyk mana da harf ve ismi, kelam da beyan ve maany ayyrt edecek düzeye geldi ve bu yüzden hakky halk’tan tefrik ediyor. Halklaryn hakkyny savunmak için onlaryn ulus / millet / ney?inyl yemini kullanmaya gerek kalmady.. amma küresel efendilerin ?imdiye kadar kullanmaya aly?ty?y bir silah olarak artyk i?e yaramayacak.. dil, din, ekmek, özgürlük ve bary? gibi ulusallyk dahi  artyk ulusal de?il küresel bir de?er olmaya ba?lady.. küresele kar?yt de?il ve fakat onun de?erlerinden biri hale geldi.. onun yerini BYLGY TOPLUMU ve  HUKUK DEVLETY aldy.. ne yazyk ki yazarlara bunu anlamak ve anlatmak kolay de?il. Ulus kavramynyn nerede oldu?unu görmek için dizindeki s=ulus.doc tablosuna bakynyz.

?imdi keretalar türk’e kürt karty göstermeye çaly?yyorlar fakat sonunda geldikleri yere gidecekler bu karetta karettalar… artyk dil ve din arasyndaki yakynlyk giderek artyyor ulusal dilleri küresel din haline getirme hesaplary tutmuyor.  

Dilimiz ve dinimizin birlikte olur ya da ayry ayry dillerimiz ve dinlerimiz olur..  isterse bir ?ehrin ilinde ya?ayalym isterse bir da?yn ininde ya?yyalym.. dil ve din’den yani KÜLTÜR’den ve hatta onlaryn ayry ayry olmasyndan kurtulmak mümkün de?il.. onlaryn yansytty?y hüviyet ve ?ahsiyetten de.. kimlik ve ki?ilik konusunda söylencek sözü artyk biz de?il sözün..  de?il sözcü?ün..  ve de?il harfin (AR’yn)..   AR’tyk, HATT’a görmek ve göstermek zorundayyz.

Çünkü ulusal synyrlaryn ve synyrlamalarynyn çok üstünde bir dünya ba?lyyor.

Çünkü küresel engellerin ve olanaksyzlarynyn çok altynda bir dünyaya girdik.

Y?te bu nokta da yazarlyk ve dü?ünürlük bir ba?ka mecraya akyyor.

Sizler ?imdi  “ben”i anlamyyor olabilirsiniz.. amma anlayanlar çykacak..

Ben kimim mi ? elbette sen’sin.. çünkü kendimi ve benimi konu?turmaktan ziyade bizim bir parçamyz olan seni konu?turuyorum. Düz yazydan hatt’lary inse idin bunu açykça görecektik.

Ben kim’im sorusunu son günlerin moda deyimiyle topra?y bol olsun ça?da? ATAKORE Kim,  bilir demeyece?im.. sadece kimli?inizi yazarlara ve önderlere göre de?il kendinize göre ara?tyryn diyece?im..

Sadece ?unu derim:

Ynsani / be?eri / humanist kimlik  geldi?imiz ve çykty?ynyz kimliktir,

milli / ulusal / ney?ynyl kimlik içinde bulundu?unuz kimliktir,

Yslami kimlik ise gitti?iMiz ve girece?iNiz kimliktir.

Bir M bir de N diyorum.

Bu iki harfe  ekledi?im Z harfi  ile ?u denklemi kuruyorum.

NYZAM

ZAMAN         -----           NAMAZ

MYZAN

Burada harfler yok, hatlar var..

Siz beni  harfler ve hatt’larla oyun oynuyor mu sanyyor sunuz ?

Peki ben arlary ve çizgileri kullanarak oyun oynuyorum da  dil sizi kullanyrken kelimeler ve cümleler le oyun oynamyyor musunuz ?

Öy’ünüz ve oy’unuz ile oyunun kurallaryny uydumuzda yapty?ymyz Y?LEM protokollere göre yapylan durum ve devinim oldu?u gibi  ister yemek olsun ister eylemek Y?LETYM, düpe düz bir kaynaktan bir ere?e öykünen oyundur.

Çocuklukta i?ler oyun da büyüklerin yapty?y oyun de?il ciddi bir ise ahirete gören bunun da bir oyun oldu?unu gördü?ümüzde ke?ke bu i?i ciddi

Ve kuralyna göre yapsaydyk diyece?iz.. ama biz oyunu ve kuralyna uymayy unutur her ne suretle ve her ne pahasyna olursa olsun oyunu kazanmaya odaklandy?ymyzdan araç ve amaç kary?yr, araçlary amaç getirir ve oyunun “ciddi”yetini bozaryz.. çünkü cedi gömle?inin altyndaki kedinin oyunundan kurtulamyyoruz… o zaman bizde redi elbesimizi iyice gözden geçirmek dü?üyor.

O zaman sorun DÜNYA OYUNUNDA dil tarafyndan kullanylma ve dili kullanma sorunudur. Ne genel demokrasi ne de özel aristokrasi sürekli olarak gerçekle?ebilir.. ancak bunlar bir ideal bir ütopya olarak insanlary pe?inden sürüklemeye devam edecektir ve ara da syrada belki  burada belki  bazy yerlerde gerçekle?mi? ve gerçekle?ecektir. Bu yüzden ülkelerinde bu  ülküleri yazarlar dillendirmeye devam edeceklerdir. Amma ?unu unutmamak lazym: 

Yazarlar dili kullanan adamlardyr, size kullanylan adamlarsynyz.

Birileri i?letmendir,  birileri de onun kullandy?y makinelerdir...

Yok canym abartmyyorum.. e?er dü?ünerek kullanmady?ynyz diliniz varsa ayniyle vaki… Bo?una dememi? Koca Yunus, “Ylim, ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir.”

Elbette sorumlulu?umuz var.. hiç birimiz masum de?iliz.. AKLIMIZI KULLANMA yükümlülü?ünü kaldyramyyoruz KALBYMYZDEN. Hiç kullanmamazlyk edemezsin aklyny, kötüye dahi  kullanmamalysyn.. NAMAZ’da  kullanmaya ve ZAMAN’da iyiye kullanmaya mecbursun.. çünkü bu ikisinin ARA’synDA-syn.

Ben  kendimi senin için yalanlarla  uyutuyorum, YAZAR VE OKUYCU  olarak, Kime ne – Ü?üme ? ?arkysyny da be?enip söyleyebilirsiniz

Bu bir hakaret de?il.. e?er ben yazar isem bu benim içinde geçerli..Amma bu demektir ki yazarlar hiçbir i?e yaramaz.. hep zararly oynar.. aldatyr ya kanar ve kandyryr.. bunu demek iste-MY-yorum ANCAK iyilik ve güzelli?ini isterken dahi.. do?ru ve gerçe?i ara?tyryrken dahi..  hatta deha bile olsalar onlar kullandyklary makinenin (dilin)  pro?ramyny yapan  programlama dilinin  makineleri oluyorlar, zati alileri...

Tuzak içinde esrik bir tuza?yn içine dü?üyoruz ve  farkynda olamyyoruz.

Bu yapty?ym BENZETME, ansyma ve yansyma kanunlaryna göre kurulmu? bir öyküdür..  ve derim ki:

Hakikati hikaye etmek kolay olmady?yn gibi öykünün hakikatini bulmakta zordur..  e?er zor olmasaydy synav ve yary? olmazdy.. yary? ve synav olmasaydy harb ve sulh olmazdy… OYUN  ise bu dördünün bile?kesi ve biz bunu öykülendirmekte zorlanyyoruz.

Sadece ?unu söyleyebiliriz:

Deneme ve yanylma ile kurallary koyuyor ve kylyyoruz.. ara?tyrma ve geli?tirme ile ko?ullary kuruyor ve uy’uyor-uz. Yani bilim ve hukuk yapyyoruz. Bu bilim ve hukuk ne kadar diri ve canly ise, kuramlar, kurumlar ve kararlarda,  o kadar ba?aryly oluyoruz zamanyn de?i?im ve geli?imine kar?y.. ancak sonuç hiç de?i?miyor YEMEYLE  beslenerek, EYLEMLE eylenerek, BUYRU?A öykünerek ve BYLGYYY ö?renerek oyun oynuyoruz.

Bu oyunda ya?anty ve davrany?larymyzy etkin hale getirmek.. görü? ve tutumlarymyzy içten hale getirmek, dürüst olmak, erdemli olmak, ba?aryly olmak ve sonunda, sonsuza dek,  mutlu ve kutlu olmak için yapyp etmelerimizdeki ÖZGÜRLÜ?Ü’n özü olmady?yny anlyyoruz. Y?ledi?imiz de oyun kurallarynyn ROL’leri oluyor. RA’nyn OL’lary… Kendimizin ve ba?kasynyn Yaz-gylama ve Yar-gylama’sy arasynda gidip geliyoruz ve O’na teslimiyette ve sonuçta islamiyette zorlanyyoruz. Öyle ise ilk emir okuma ve son emir ar’lanmanyn YOL’unu açyyoruz:

?imdi OYUN’ daki O’yu bir çizgi olarak kullanyn ve içine Y’ aryn yerle?tirin..

Kar?ynyza Mercedes çykar.. zaten koordinatlarda bir BMV simgesi..

4+3=7… Küresel oyunculary gördünüz mü ?

Küresel oyuncular aydynlary bu gibi gizemler içinde uyutuyorlar.. artyk uyanma vakti geldi.. Y arynyn iki ucundan birisini seçece?iz.. böylece ya biri iki ya da ikiyi bir görece?iz.. tercih bizim.ve daha ötesi  sol ve sa?y öteleyen öncülü?e ra?bet edeceksiniz…

Evet, ?imdi buradakiler.. ?u tarih-te ve bu co?rafya-da-kiler.. bu ARA’dakiler bir  insani ve milli bir yary?tan geçiyorlar, imany ve Yslami bir synav içindeler. Eril ve di?il kutuplardan kurtulamady?ymyz gibi sol ve sa? ayyrymyndan dahi kurtulamyyoruz…

Bary? türk ve kürt müslümanlarynyn synavy..

Yary? küresel ve ulusal güçlerin sava?y..

?u hipotetik (ise) ve kategorik (dir)  tümce ile Ne demi?tik:

Sorun KÜRESEL

ise

Çözüm BYREY-SEL-

dir.

Bunu bu iletinin dizini içindeki ?emalarda kökene inerek gösterdim.

O zaman il deki ve in deki herkes için harb ve sava? kaçynylmaz.

O zaman gelin bu harbi nefsimizi OKUMAK ‘y ba?latarak  yapalym.

Belki denklemin X’i birey sensin.

Öyle ise EY YNSAN!

Önce kendine ne kadar yalancy oldu?unu oku.

Annene ya da  babana ne kadar yalancy oldu?unu oku.

O?luna veya kyzyna ne kadar yalancy oldu?unu oku.

E?ine ya da arkada?yna ne kadar yalancy oldu?unu oku.

Dostuna veya yolda?yna ne kadar yalancy oldu?unu oku.

Hocana ya da patronuna ne kadar yalancy oldu?unu oku.

Talebene veya i?çine ne kadar yalancy oldu?unu oku.

Ulusuna veya toplumuna ne kadar yalancy oldu?unu oku.

Liderine veya ba?kanyna ne kadar yalancy oldu?unu oku.

Belki o zaman nerede yanly? yapyldy?yny görürsün.

Belki de bunlAR’yn gölgesinde YaR’atan’yn sevgisine

ne kadar saygysyzlyk yapty?yny bilirsin.

Yoksa  bu kadar yalanlar içinde DO?RU’yu arama…

Bunun için seni AR’yn altyndaki çizgiye ça?yryyorum.

Belki bir gün nokta’da bulu?uruz.

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANΠ yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/