Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: ?ÜKÜR(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2716

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: ?ÜKÜR
    Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2012 Saat 16:27

Selamün Aleyküm

Arkada?lar ?ükür etmek yani vermek melekler için bir ihtiyaçtyr.. Hayat sahibi canly hayvanlar enerji almaya ?uur sahibi  uslu melekler enerji vermeye muhtaçtyr. Ynsan ise  melek ile hayvan arasy bir mahluk oldu?undan hem enerji almaya hem enerji vermeye çok daha muhtaçtyr.

Yani ?ükretmek bir ihtiyaçtyr.. Allah’a ?ükredilmez ise illa  ba?ka bir ?eye ya da ?ahsa  batyl bir ?ekilde ?ükür edilir.. Oysa ?ükür ve sabyr ve hamd Allah’a aittir ve bu yüzden ELHAMDÜLYLLAH demek gerekmektedir.

A?a?ydaki duanyn sabah ve ak?am ?ükretmek isteyenler için Rasullullah (A.S.M.) tarafyndan önerildi?i anla?ylmaktadyr. Dün ak?am ezberimde olan fakat unuttu?um bir duayy internette “soka?a çykarken okunacak dua” diye sörç etti?imde buldum. Bu dua kalyn punta ile i?aretledi?im yer çok ilginç geldi.. eve girdikten sonra ba?ka hangi kötü  ve kötülük olan yere girilir ? Tabii ki internete.. internette mevlasyny arayan mevlasyny bulur..  kaybetti?im bu duayy buldu?um gibi belamy ararsam belamy da bulurum.. Zaten internetin yüzde sekseni “bela”dyr.. insan için açylan bir müsabakadyr, bir yary?tyr. Artyk iyilik ve kötülükler orada çok kolay bir hale geldi… iNTERNET sayesinde içerinin dy?arydan bir farky kalmady.. teknoloji insanynyn güvenli?ini, gizlili?ini ve özelli?ini giderek elinden alyyor.  Hiçbir ?ey yapmasa bile insanyn vaktini çalan bir hyrsyz de?il mi ? Madem vakit gidiyor o zaman öyle bir ?ey yapmalyyyz ki orada.. kaybedilen zamana, harcanan vakte ve yitirenen süreye de?sin o i?.. O da ?ükre yol açacak iman ve kur’an hizmeti yapmaktyr.

Yöntembilimsel analizin ileride risale-i nuru DAHA ÇOK KOLAY VE DAHA ÇOK DERYN  anlamaya vesile ve küllü ?ükre vasyta  olaca?yny dü?ündü?ümden bu sayfa için harcanan emekleri ve geçen vakitleri çok görmüyorum. 

?ükür aslynda ?eker gibi bir ?ey.. ?eker gibi ba?ka bir ?ey daha var seker.. yani sekir halinde sarho? halde olmak.. “La takrübüssala illa entum sukera” diyor ayet.. yani iki ?eker bir arada bulunmaz.. ?arabyn ?ekerinde ise namaza yakla?ma.. salatyn ?ekerinde isen zaten ?arabyn sekerine yakla?mazsyn.. ?arab gerçeklikten uzakla?tyrarak ?eker verir salat gerçe?in üzerine çykararak ?eker verir.  Demek ki namazyn ?ükürü  ile içkinin sekeri ?EKERLYKTE  birbirine benzer.. ikiside aya?y yerden keser.. siz namazd hala zamanda mysynyz ? O zaman bu ?ekeri tatmyyorsunuz demektir.

Fakat siyah ve beyaz gibi aydynlyk ve karanlyk gibi birbirini dy?layan iki tane TEKER’dir ?ükür ve seker.. hangisini takylyrsan o seni bir yere bir illete çeker.. Hangisini tyklarsan onunla bir akibete  çelinirsin.. yani ?u yazy bile ?iir’e dönü?tü ve ?ekerle?ti.. sükür, seker, teker, çeker.. gelde bir koordinat yapma.. amma vaktim yok sadece diyece?im ki bunlardan ?EKER bir sin syrry SEKER ise ?yn syrry..  yani biri ?erim ?erim üzerine i?erim diyor biri seni pislikten alyyor hayra, hüsne ve temizli?e götürüyor. Hayyr yaparsyn ?erre götürür ?er yaparsyn hayra götürür.. ama nasyl götürür bu senin ve benim synavymyn syrry..  Yani ?eker ve seker ile sin ve ?yn birbirine kary?my? ve bir imtihan sorusu olmu?.. ?ükre çaly?mak.. ?ükre aly?mak için iki yardymcy daha var biri zikir biri de fikir.. dil götürüyor arkada?lar nereye ? Dine.. ve bu yüzden deriz ki:

YYYA KE NA’BUDU

Yani ibadet etmeyen hiç bir nesne ve kimse yoktur.. hayvan ve melek.. insan ve cinn.. sekir halinde olan.. sükür halinde olan.. yani herkes bir ?eker yemektedir.. amma do?rudan amma dolayly.. yoksa kim diyor sana al üzümün ?ekerini onu seker yap ve ?ükürden uzakla?...

Amma müslümana gereken bu perdenin arkasyndan

YYYA KE NE’STEYN

Perdesini açmaktyr.

O zaman ?ükrü nasyl Muhlis nasyl Safi nasyl nasyl Muhsin yaparyz.. ararsak onu da açaryz.

Zaten nurun mesle?inin dört esasynda biri ?ükür de?il mi ?

Der tarik-i aczi mendi lazim amed çary çiz:

Aczi mutlak, fakry mutlak, ?ükrü mutlak ?evki mutlak

Ey Aziz .

Hasyly Allah bizi ve sizi KENDYSYNE ?ükre mübtela ve meftun etsin. Amin.

Allahümme mâ esbaha bî min nîmetin ev bi-ehadin min halkyke, fe minke vahdeke, lâ ?erîke leke, fe lekel hamdü ve leke??ükr” ( 12)demeli ve her ak?am (Mâ esbaha) yerine (Mâ emsâ) diyerek, hepsini aynen okumalydyr.

Evden çykarken en az üç def'a:

"Allah'yn adiyle! Allah bana kâfidir. Allah'a tevekkül ettim. Allah'a dayanmaktan ba?ka kudret ve kuvvet yoktur." (15) duâsyny okumalydyr.
Yine:

"Ey Allah'ym! sapmaktan veya sapdyrylmaktan, hatâ etmekten yahûd hatâ etdirilmekten, zulmetmekten ya-hûd zulme u?ramaktan, cahillik etmekten yahûd bana cahillik edilmekten, hakkym olmayan bir ?eyi istemekten yahûd elimde olmayan bir ?eyin benden istenilmesinden sana sy?ynyrym, " (16) demelidir.

Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz: "Evinden çykarken iki rek'at namaz kyl, seni kötü bir yere gitmekten muhafaza eder, evine girdi?in zaman iki rek'at namaz kyl, seni kötü bir yere girmekten muhafaza eder"(17) buyurmu?tur.
Sabahleyin evden çykarken:

diyen bir kimseye: "Bu sana kâfidir, himâyeye alyndyn denilir ve ?eytan ondan uzakla?yr gider." (18) 

(15) Ebû Dâvud, Tirmizî, Neseî'den el Ezkâr, 24.
(16) Ebû Dâvud, Tirmizî, Neseî ve Ybn Mâce'den el-Ezkâr, 24
(17) kr?. El-Ezkâr, 24 vd.
(18) Ebû Dâvud, Tirmizî ve Neseî'den el-Ezkâr 24 vd.

Düzenleyen osmanziya - 25-Ocak-2012 Saat 16:49
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03