Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: ihtiyar(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: ihtiyar
    Gönderim Zamanı: 28-Kasım-2012 Saat 18:03

MURİD

ISMIFAIL  dizini içindeki dosyalar

Bu gün İsm-I fail ve mef’ul levhası geçti elime.. yararlandım kaybettim, bulsaydım burayada yapıştıracaktım.

Malum  mef’ul (nesne) isimdi  âlim fa’il isim..

Mektup nesne isimdi kâtip özne isim..

Mahkum nesne addı hâkim özne ad..

Şimdi..

Murid nesne ad ise ârid özne ad olmaz mı ?

Oysa ben murid’I irade eden fail olarak biliyordum.. demek temel değil de yüzeysel bilince  arap dilini,  böyle yanlışlık yapılabiliyoruz.. bir de insan kendi dilini  yazılı kaynaklardan öğrenememiş ve yanlış kullanıyorsa.. sonuç  daha vahim oluyor.

Demek ki murid hakkı arayan ve isteyen irade değil Hâlık-I Hakk tarafından istenilen adam demektir.. razı olan ve razı olunan kimse anlamına gelir. Hakk’dan razı isen razı olunursun.İnsan  Hakk’dan razı değilse  acaba Hakk o insandan  razı olabilir mi ?

Burada sen dedim, fakat ha ben ha sen, büyük bir fark var mı ?

Kulların kendi aralarında kemalat  ve fazilet bakımından farkları vardır, eşit değildirler fakat hukuk ve şeriat yönünden ve  Hakk tarafından bakılınca bir tarağın dişleri gibi eşittirler.. o zaman bu eşitlik nasıl bozuluyor da içimizden bazıları Hakk tarafında irade ediliyor ? Velayet ve Risalet mertebelerine nail olunuyorlar…

İnsanın zahir nazarı.. velayet ve kesb  bakımından kamil ve fazıl olanların yüksek olanlarının manevi alanda  risaletle taltif ve tavsif edildiğini düşünüyor.. ve bunu uygun imkan ve kabiliyetlerle donatıldığını düşünüyor  ancak bu hikmet  yeterli gelebilir mi ? Kuşkusuz İlâhi Murad muhlisleri, muttakileri ve muhsinleri boş ve karşılıksız bırakmaz. Ancak RİSALET seçimi bizim dilek ve düşüncelerimizi aşan bir MEŞİET-İ İLAHİ’dir.

Zaten her şeyin mahiyetini ve hakikitini bilmek ve bulmak bize düşmez ve belki de gerekmezde.. ancak bu konuda bu iletinin dizini içindeki dosyaları incelediğinizde.. daha doğrusu gelecekte inceleyecekler görecekler ki Yaradan her bir kulu ile teker konuşmaktadır.. kah rahmetiyle ve cemaliyle  muamele etmekte.. kah kudret ve celaliyle muamele etmekte ve onları bakıp beslediği gibi terbiye ve idare etmektedir.

Böylece hür iradesiye tercih ve tergib eden İHTİYAR ortaya çıkmaktır.

Ve İHTİYAR denilen yar’imizi kurtarmamız gerekmektedir.

Amma neden ise biz hep İKTİDTAR peşindeyiz.

Elde ettiğimiz iktidar sonunda bize dünyayı dar etmektedir.

Amma ihtiyar vefasını göstererek ektiğimiz tohumları hasat ve bereketini gösterecektir, İnşaallah.

Yaradanın verdiği iman  fırsatını  kaçırmayarak  ve amel  teklifini değerlendirerek  kurtarabildiğimiz ihtiyarın eline dua vermek lazım.. bu ihtiyar,  ister gençliğimzde ve başımızdaki ihtiyar olsun ister yaşlandığımızda elimizdeki ihtiyar olsun farketmez.. iki de yarimizdir, anamızdır, babamızdır ya da  kızımızdır, oğlumuzdur.. Kendimizi mi soruyorsunuz ? Biz zaten onu eşimize evlenirken terk etmedik mi ?

İşte ism-i fail ve mef’ul bu ihtiyarın ayna gayreti ve gayra himmetidir.. Dikey akibet olarak Emir ve Halk O’nun olduğu için İzin ve İnşa dahi onundur. İhtiyar sadece yatay illet olarak kader ve kaza berzahında gider cebir ve cebr ( tecrübe)  barizinde gelir. Bu arada vehim ve hayali ilim ve irade oluşturmak üzere beyan ve maan arasında, zikir ve fikir mabeyninde dolaşır.

Bu gün, "Beyin gücüyle her şeyi yapabiliriz." diyen söze karşılık bir iletide yazdım:

“Her şey yapılamaz.. tümcede gerçeklik yok ki sözde ciddiyet olsun.. elinden geliyorsa doğma ve yine dilinden geliyorsa ölme... demek ki her istediğimizi yapamıyoruz.. ancak bazı şeyleri yapıyoruz bazı şeyleri yapamıyoruz.. yapıp yapamadığımız konuların hududunu nasıl bileceğiz derseniz.. o zaman dil esrikliğinden daha güvenli ve düşünce tuzaklarından daha esenli OLABİLMEK için yöntembilimsel analize başvurmak gerekmektedir VESSELAM”

Muhtar olmak her şeyi yapabilmek değildir..

Ancak ihtiyarımızda olup yapabileceğimiz işleri ve konula bilmekte bir hikmet ve  marifet ile feraset ve basiret meselesidir.

Dedikleri mi anlamıyor olabilirsiniz.. olsun..

bende zaten anlatamıyorum.

Allah avf etsin.. mağfiret etsin.. merhamet etsin.

Allah akibetimizi güzel ve ahiretimizi iyi etsin.

Sağlıcakla kalın.

Osmanziya

DUYURU

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANΠ yetersizliklerim

için düz yazıdan özür dilerim.

UYARI

Düz yazı bahane.. şemalar şahane.. yazının dizinindeki tabloları  izlediğinizde imgelemiş ve irdelemişte olacaksınız isterseniz.. böylece emellerine nail olacak ilmi AÇIKCA görmüş ve hatırınıza sail olacak iradeyi SEÇİKCE örmüş bulunacaksınız.

www.yontembilim.com

www.osmanziya.com

www.insan-bilim.com

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

Düzenleyen osmanziya01 - 30-Kasım-2012 Saat 14:28
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP