Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Din
 YöntemBilim Forumu | Diğer | Din
Mesaj icon Konu: yalnızlar... Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2767

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: yalnızlar...
    Gönderim Zamanı: 12-Aralık-2014 Saat 19:25
Terzilerin ve âlimlerin pîrî"İDRİS A.S.
Dünyada ilk kitap yazan ve iğne ile ilk dikiş diken İdrîs aleyhisselamdır. Daha önce, insanlar deriden elbiseler giyerlerdi...
İdrîs aleyhisselam, Kur’ân-ı kerîmde ismi geçen peygamberlerdendir. Âdem ve Şît aleyhimüsselâmdan sonra insanlar madden ve mânen bozuldular. Kâbil’in evlâdından bir topluluğa peygamber olarak gönderildi... Allahü teâlâ, kendisine otuz "sahîfe" [forma] gönderdi. Eski Yunânlıların Hermes dedikleri kimse ve daha sonraki filozofları, fizik, kimyâ ve tıb bilgilerini, İdrîs aleyhisselâmın kitâbından çaldılar. Kalem ile kitaplar yazan ve iğne ile ilk dikiş diken hazret-i İdrîs'tir. Daha önce, deriden elbiseler giyilirdi... Bu sebeple kendisine "Terzilerin ve âlimlerin Pîrî" denilmiştir.
İdrîs aleyhisselam, uzun seneler insanları hak dîne dâvet etti. Yeryüzünün meskûn yerlerini dört bölgeye ayırıp her birine bir vekil tâyin etti.
Bir müddet sonra Aşûre gününde göğe (semâya) kaldırıldı. Dünyada yaşadığı ömrünün sonuna doğru Azrâil aleyhisselam, kendisini ziyârete geldi. İdrîs aleyhisselam; “Bir anlık benim rûhumu al!” dedi. Bunun üzerine Allahü teâlâ, Azrâil aleyhisselama; “Onun rûhunu al!” diye vahyetti. Azrâil aleyhisselam da emri yerine getirdi. Ancak, Allahü teâlâ, İdrîs aleyhisselamın rûhunu iâde etti. İdrîs aleyhisselam, Azrâil aleyhisselama; “Beni semâlara götür. Cennet’i ve Cehennem’i göreyim” dedi. Allahü teâlâ, hazret-i Azrâil’e onu semâya götürmesini, Cehennem’i ve Cennet’i göstermesini vahyetti...
İdrîs aleyhisselama Cehennem gösterildi. Cennet’e götürüldü. Cennet’e girince, çıkmak istemedi. Kendisine; “Niçin çıkmıyorsun?” diye sorulunca; “Allahü teâlâ, 'Her nefis ölümü tadacaktır' buyurdu. Ben ise ölümü tattım. Yine Allahü teâlâ, 'Herkes Cehennem’e uğrayacaktır' buyurdu. Ben oraya uğradım. Allahü teâlâ, 'Onlar oradan [Cennetten] çıkmayacaklardır' buyurdu. İşte ben bunun için Cennetten çıkmak istemem” dedi...
Bunun üzerine Allahü teâlâ, hazret-i Azrâil’e vahyedip, İdrîs aleyhisselamın Cennette kalmasını bildirdi. İdrîs aleyhisselam böylece Cennette kaldı...
İdris aleyhisselâmın semâya çıkarılmasından sonra insanlar azdı, doğru yoldan ayrıldı. Bu arada onun ayrılığına dayanamayanlar bir sûretini (heykelini) yaptılar. Daha sonra çeşitli canlıların heykelleri de yapıldı. Zamanla insanlar putlara yani heykellere tapınmaya başladılar. Böylece putperestlik meydana çıktı...

Yani burada KİTABINA UYDURULMUŞ gibi bir izlenim var.. evet dört nebinin şu an yaşadığı bilgisi ve rivayeti var.. karada HIZIR aleyhisselam.. denizde İLYAS aleyhisselam.. hıdrellez günü yanı hizır ve ilyas günü bir araya gelirler.. sıcak ve soğuk gününde geçiş gününde.. takvime bakın 180 gün soğuk kasım günleri.. 185 gün sıcak hızır günleri..İSA aleyhisselam göğe kaldırıldı.. burada da İDRİS aleyhisselamın öyküsü var.. beşincisi sağ kişi ise kıyemetten önceki malum ve muayyen vakte kadar ŞEYTAN.. İmamı Nursi Mektubat kitabına hayat tabakaları ile başlar.. orada da beş tabaka vardır.. dileyen birinci mektubu okusun.. bu gibi rivayetlerin sahih olup olmadığı konusunda.. sahih olan ve olmayan nakil hususunda uzmanlığımız yok ve bundan dolayı da eleştiri yapamayız. Ancak geçmiş semavi dinlerden geçen ve bir kısma İSRAİLİYET dediğimiz eski bilgiler ve müseviliğin eski kitablarından geçen nakiller var. Ancak İDRİS aleyhisselamın suhuflarıyl lojiko-matematik temel bilgiler verilmiş olabilir.. örneğin pi sayısı nasıl bulundu.. bunun gibi başka önemli ve gizemli bilgilerin kaynağı.. ilk beşeri bilimimiz olan Geometri ve ANALİTİKLER nası yazıldı.. paralel postulasını kim koydu.. pisogoryen teoride.. bunlar aydınlatıldı mı ?

yal.nız.lık..
yoksulluk.. hastalık.. yaşlılık.. ölüm..
Her biri yalnız yakalar insanı.
Ancak etrafına toplar insanları.
Yine de yalnızsındır.
Eşinde olsa.. dişinde olsa..
Ellerin ve ayakların oğulların..
Gözlerin ve kulakların kızların..
Zeka baban, hafıza anan ve dişin olan eşin olsa da
Yine de yalnızsındır.
Çünkü sen yalnız yalnızdan gelsin ve yalnıza gidiyorsun..
sevinmiyor musun.. ikinizin de yalnızlığı bitecek...
yoksa yine yalnız kalmayı mı seçeceksin ?
Bana bunu yazdırdığın için
sana teşekkür ederim
Mehmet Bilecen Bey, kardeşim.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma