Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: dil(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2607

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Konu: dil
    Gönderim Zamanı: 01-Ağustos-2010 Saat 17:01

DIL

S=dil.doc

Saygydeger Dirse’ye minnettarym… boyle orta yolu secip aramizda hakem oldugu icin.

Dort tane somut soru sormus… ve tum sorular “dil” sozcugu etrafynda dolanyyor.

Sunu goruyorum ki her dilde ayrik  bir ANLATIM bulunsa bile  hepside  ortak bir ANLAM dile getirmeye calisirlar.

Cunku birbirine cevrilebilirler. E?er  ortak bir dusunce temeli ve degeri  olmasa idi diller birbirlerine tercume edilmezdi.

Her biri BELLY bir kavramy ve anlami BASKA  bir terim ve deyim ile gösterse ve ad verse bile

bu farklylyk GOSTERGELERYN CEVIRI’si ile giderilerek iki yan arasynda iletisim kurulur.

Bu durumu su diyagram ile gosterebiliriz.

ANLATIM

Ayryk

DIL

Ortak

ANLAM

Dil once iki kisinin konusmasydyr. Ana soyler, baba dinler, baba soyler anne dinler ve boylece konusurlar.

Anne imgeyi simgeye yükleyerek aktarir ve  anlatyr, baba simgeyi cozerek imgeyi alyr ve anlar.

Boylece onu dinleyen cocuklarda ana dilini ogrenir. Neden baba dili demiyoruz ?

Zira cocuk daha cok annesini dinler. Hatta ana karnynda iken bile… Ylk egitim ve bilim anadan gelir.

Dil bilimci oglum dedi.. içten gelen nesneler anadanmys, dy?tan gelen nesneler babadanmys..

cocuk buyur  kyz-oglan olur.. sonra kary-koca olur.. sonra ana-baba olur.. sonra usta-hoca olur.

Ylk usta ve hoca kimdir ?

Bir ?eyin en basy olan “ilk”ler “kaynak”lar soz kunusu oldugunda kuramlar ve inanclar devreye girer.

Benim inancym olan DOGAL KURAMA   gore ilk usta cennet ve ilk hoca Allah’dyr. Cennetin bakycyly?ynda Rahman’yn ogreticiliginde tum nesne ve kimselere ILIM olarak  ogretilen Kur’an insan yaratyldyktan sonra IRADE olarak ona da  BEYAN ettirilmistir. Meleklere nesneler sunuldugunda adlaryny sayamadylar fakat ÂDEM  syralady.. Zira onda “beyan” bellegi vardi.. imam-I mubin ve kitab-I mubin  ilim ORNEGi olarak onun levh-I mahfuzunda idi.. ILIM bilinenlerden bilinenlere gitmektir. IRADE  bilinenlerden bilinmeyenlere gitmektir. IMAN ise imkandan vucuba gecmektir. KALEM  bilinenleri bilinmeyenlere ya da bilinmeyenleri bilinenlere baglayarak onlary saklamak, aktarmak ve yansytmak imkany saglar.Bundan KELAM dogar.  Orne?in elektronik saat’i “bellek” kalemiyle evlendirerek bilgisayary dogurttuk. Hafyza ve Zeka yani  bellik ve billik dilin koku olan dusunceyi olusturur.

Atomlar ve hucrelerden sonra gelen toz… (karaktersizligimden toz’un  uzerindeki iki noktayi yazamiyorum. Butun sorunda bir noktanin iki nokta haline gelip cizgiyi olusturmasydyr..) Atom ve goze tozundan  sonra gelen toz (o’su iki noktali ve yeni boyutlu) benliktir. Bu yeni boyutta dil ayan ve beyan oldu.. anlam ve anlatym dogdu ve ar’lar ad’lar aldy.

(BIRINCI SORUNUZU YANITLADIM)

1) Allah, insanlaryn farkly dillere, farkly huy, örf-adet ve tabiatlara sahip
olmalaryny istemi? midir? Ystemediyse, tüm bunlar insan uydurmacasy mydyr?
Allah, gerçekten de insanlaryn kendisine ula?masyny istemeyerek Babil Kulesi'ni
yykmy? mydyr?

Hasyly YAPAY KURAM’yn soyledigi gibi insanin beslenmesi uzerine dogmady beyan ve seslenme..

Bu dogal dil ve kutsal seslenme konusunu byrakarak TURK diline geceyim.. insan olarak dogdum turk olmaktan once.. tum turlerin, cesitlerin, yrklarin ve soylarin temeli olan INSANLIK, ISLAMLIK haline gelmeden once uygarlik kurumlariyle sehirlesir ve medinelesir.. Adam Cennetten yer yuzune indirildiginde ailesi bir odadan.. bir ocaktan cykar.. bir obaya ve bir adaya genisler.  Dusunmeyle bilinenlerden bilinmeyelere giden DO?AL yetisi turlu yrklardan YAPAY cesitli dilleri olusturur. Dogustan gelen ve yaratilistan bulunan dilin onsel / kabli / a priori dusunce kokeni hakkinda benim kuskum yok.. fakat dilinde onsel olduguna dair Talim-I Esma olarak bilinen KYTAB ayetleri var.

Sure-I Rahman’yn ilk ayetleri var. Bu buyruklarda belirtilen ve tum dillerin kokeni olacak ortak sozcukler bulunabilir. Bu cekirdek uzerine diger diller yapylanabilirler. Konuya donersem…

insan… turk…. islam…

Basim ve dogal ILKE kokenim belli..  sonum ve dogal  ULKU emelim belli..

aradaki soy ve dil ise benim anam ve babam gibi..

ULUSUM VE ULKEM gibi.. DONEL ve yapaydyr. 

(do?al tabii.. donel (o’nun uzerinde iki nokta var) tarihi demektir.

(IKINCI SORUNUZU YANITLADIM)

2) Ynsanlaryn kimi kystaslara göre (dil, din, yrk, mezhep, millet, etnisite,
vs.) kendi aralarynda öbekle?ip belli kara ve su (hatta hava ve de uzay)
parçalaryny sahiplenerek, bunlar üzerinde birbirlerine kar?y synyrlar çizmeleri
caiz midir?

Dunyanin zengin dillerinden Fransyzca’nin yirmi koken kelimesi vardyr gerisi yabancy kokenlidir derler. Ylk dilinde boyle otuz sozel on sayysal kyrk koken KELIME’si bulunabilir.

Bu ZENGINLESME  dilin KULTUR araci olarak konusma islevinden iletisim islevine gecmesi anlamina gelir. Bir medinedeki / sehirdeki / kentteki konu belirtme ve komut yaptyrma fonksiyonlari zurriyet, mulkiyet, akliyet ve amiriyet  kurumlariyle  mudavele-I emval ve efkar demek olan DEVLET haline donustukce  ve bu nedenle diller MATEMATIK ve MUZIK ile evrensellestikce MISTIK ve MISTERIK olarak icsellestikce MUDAVELE ortak ve tek bir dine ve insanlar sayisinca YOL’a yani mezheb ve ideolojiye dogru gidiyor.

Bu ortak bir dusunce temeline dayanan ayryk bir dil, ayryk bir tur, ayryk bir benlik olmasyndandir.

Bu nedenle bence kendini turk olarak hisseden turktur.. yoksa benim ana tarafym KURT… baba tarafym TURKtur. Bir muhacir ile evlendim ki onun yarisi da TATAR’mis  ve çocuklaryma BOSNAK ve TATAR  kani de gecmis bulunuyor.

O zaman benim insan tenim turk canim bosnak mi oluyor ? 

Ancak  ben kendimi hep turk hissettim ve dilime  Guzel TURKCEM dedim.

Yuce dinim gibi yuksek dilim  dedim ve onlara hizmet ettim.

(UCUNCU SORUNUZU YANITLADIM)

3) Atatürk, memleketin ady "Türkiye Cumhuriyeti" olsun diye önerirken, maksady,
mesela Azerileri, Türkmenleri, vb. Türk'ten saymamak myydy? S.S.C.B. da?yldyktan
sonra "Türki Cumhuriyetler" (Yngilizce'de "Turkic Republics") diye genel olarak
adlandyrylan yeni ülkelerde (o gün ve bugün) ya?ayanlar, Türk müdür?

Yukarydaki anlatimi obegin files kismina yukledigim s=dil.doc tablosunda gorebilirsiniz.

Dil konusunda dort tane KUR’AN terimini dikey olarak diziyor ve ortaya dili yerle?tiriyorum.

LISAN

LUGA

Ayryk Anlatim

DIL

Ortak Anlam

NUHA

KALB

Bu dort terim ortadaki dil ile esanlamly degildir.

Boyle olmadygyny su yuklemlerle gostermeye calysayym:

Kullanym /  LISAN / sarf

Eller / LUGA / ayad

Ayryk Anlatim

DIL

Ortak Anlam

Gonul / NUHA / fuad

Cykarym / KALB / sadr

Nakleden lisanymyn “kitab”y  SAHYH ve akleden kalbimin “hitab”I SALIH olmadyktan sonra

ha vatanda? olarak TURK ha soy olarak TURK olmusum..

sonsuzluk ve kalicilik noktasynda fazla bir onemi ve degeri yoktur.

(DORDUNCU SORUNUZU YANITLADIM)

4) Türk kimdir? T.C. vatanda?ly?yna sahip herhangi biri?.. Türkçe konu?an
herhangi biri?.. Anadili Türkçe olan herhangi biri?.. Birincil anadili Türkçe
olan herhangi biri (bazen ana ve baba farkly dillerden olabiliyor, çocuklaryna
ayny anda iki dil birden ö?retebiliyorlar)?..

Ve yontembilimsel analizin iki harfli yani yatay ve dikey iki cizgisiyle

dilin ard zamanly ve es zamanly grafigini ortaya koydugumu ve sorularinizy yanitladigimi saniyorum.

“Yâ Rabbî! Benim gogsume genislik ver.  Ve benim isimi kolaylastir. Ve dilimden dugumu coz. Sozumu iyice anlayabilsinler.”

Sa?lycakla kalyn.

Osmanziya

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANΠ yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

NOT:

Bu düz yazy analitik düzlemin mantyksal kullanymy olan yöntembilimsel analizin bir tanytymydyr  ki bu düz yazy içeri?inden çok bir anlam çerçevesi olan tablolaryn kullanymynyn ö?renilebilece?i ve yararynyn anla?ylabilirli?i duyurusunu yapmaktadyr. Yoksa sonundaki “dua” hariç tablolaryn içerdi?i kurgusal “gerçek”  muradym ve düz yazynyn konusu kuramsal “bilgi” maksadym de?ildir… 

http://sites.google.com/site/yontembilim/

http://sites.google.com/site/insanilim

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla