Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: dil Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2699

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: dil
    Gönderim Zamanı: 04-Mayıs-2023 Saat 20:31
20230504_202449_DILUMM.rar

BURADA OTUZA YAKIN TABLO BULUNUYOR

dil.. dünyayı belirleyen ve dini tanımlayan dünya ve dil ile birlikte kültürün olmazsa olmaz bileşeni olan muamma..

Çağımız felsefesi evreni incelemeyi bilime.. bıraktı insanı ve konuşmayı ve iletişimi ve dili inceliyor..

Dil dizini içindeki 30 a yakın dosyası dili inceledim.. zaten burada yüz bin dosya ve tablo da dile ince ince eliyor.

Saygılarımla..

Bu konuda bir paylaşımda şunları yazmıştım:

YBA ile yaptığım otuza yakın dosyada Chomosky üretici dil bilgisi kuramı paralelinde dil edincini ve edimini ayırdım.. evrim masalına yüz vermediği için Üstadı kırmayı çalışıyorlar.. biz de günlük dilin HAZIR açık ve seçik SEHİL yani anlaşılır düz yazısına yüz vermediğim için bu tabloyu açıklamıyor ve hatta anlatmıyorum.. DÜŞÜNENLERDEN anlayanlar eleştirsin.. anlamayanlar sorsun diye bekliyorum.

Değerli Hocam alakanıza teşekkür ederim.. zatı alinizin haber vermesiyle katıldığım 2020 de yapılan Bandırma Üniversitesinin düzenlediği II.Filoloji Kongresinde kabul edildi ve tam metin kitabının yüzüncü sayfasında neşredildi.. Konre başkanı Metin Kuleli Hocam.. arkadaşları bu çalışmanın dil bilimle ilgisi yok demesine karşın var demiş.. kongre sonrası telefon konuşmamızda katılımım ve odadaki iki arkadaşım çalışmasına eleştirimi beğenmişti.. ayrıca tablolarıyla amazonda Yöntem Bilimsel Analiz Mustafa BUĞUÇAM adıyla ve insanbilim ekiyle yayımladım. Bu tabloya ulaştığım 29 tabloyu da web sayfamda yayımlarım. Versiyan sırasıyla yalından karmaşığa doğru tabloları izleyen.. imgeleyen.. irdeleyen.. inceleyen.. bir kanaat sahibi olacaktır. Ayrıca web sayfamda onbin yazı ve yüzbin tablo bulunuyor. Bu çalışmalar yapıldığında anlaşılacaktır YBA analitik düzlemin görsel, mantıksal ve metodik bir kullanımıdır. Bunu hepimiz yaparız. Hatta Tony Buzan Zihin haritaları analitik düzlemi kullanır lakin onunki beyin sinaplarının doğalama yorumuna dayanır. YBA (Yöntem Bilimsel Analiz) ise bu tekniği yöntem ve belki de bir dil haline getirmiş olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Osmanziya Osmanziyaoğlu sayfamda bu konuyla soyut ve biçimsel olarak ilgileniyor. Dinnur Yaşar sayfam somut ve içerikli olarak İSLAMBİLİM yapıyor.. Mustafa Buğuçam sayfamda ise muhteva ve müşahhas olan İNSANBİLİM yapıyor YBA ile.. Saygılarımla, sağlıcakla kalınız.

IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2699

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Mayıs-2023 Saat 10:48

20230509_104416_DUGUM.rar

Burada elliye yakın dosya ile Dün katıldığımız Chomosky sunumuna bu tabloların hazırlığını yapmıştık.

Tabloları açıp izlediğiniz aşağıda verilen resme erişirsiniz.. incelmelerinizde yalından karmaşığa doğru imgelediğinizde ve irdelediğinizde.. halen okumakta olduğu Chomosky'nin DİL ve ZİHİN yapıtından izlerde görebilirsiniz.

Saygılarımla, Osmanziya 09.05.2023

IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03