Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: evrim ağacı BARIS OZCAN'ı anlatıyor Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2682

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: evrim ağacı BARIS OZCAN'ı anlatıyor
    Gönderim Zamanı: 17-Aralık-2023 Saat 17:52
https://www.yontembilim.com/forum/forum_posts.asp?TID=2171&PN=1

Hikaye anlatmak.. eskiden bilim ve edebiyat ayrı idi.. daha sonra bilim ve kültür ayırımı başladı.. bilim SOL sayısal edebiyat ve kültür ise SAĞ sözel bir alandı. . sol ve sağ alan iyice birbirinden ayrıldı.. fakat ne olduğu yine bir araya gelmeye başladılar.. edebiyat ve kültür HİKAYE ANLATICILIĞI denilen görsek kalemlerle yazılmaya başladı.. çünkü 1980 lerde ülkemizde başlayan BİLGİSAYAR daha sonra 1990 larda İNTERNET haline dönüşüverdi ve 2000 den sonra hızla ilerleyerek 2010 dan sonra herkesi SOSYAL MEDYA havuzuna ve özellikle FACE çekiverdi.. bu arada ipi göğüsleyen YOUTUBE oldu.. artık er kişiler YOUTUBER idiler.. İşte internet FENOMENLERİNİN okkalıları YOUTUBER olanlarıdır.. Wikipadi başladığında osmanziya da YBA başlatmıştı.. çünkü biz HİKAYE anlatmıyoruz.. çünkü biliyoruz ki "Hakikati hikaye etmek kolay olmadığı gibi hikayenin hakikatine erişmek zordur." Kolay yoldan hikaye somuttur hakikat soyuttur.. desek ne doğru olur ne de gerçek.. işte bu gibi köklü sorular ve sorunlar üzerinde işimizi sürdürürken gerçekten yararlı bilgiler veren bu hikaye anlatıcılarını ES geçmek doğru olmazdı.. Saygılarımla sağlıcakla kalıniz. Osmanziya 17.12.2023

DÖRT YIL ÖNCE YAPILAN BİR RÖPORTAJ

https://www.youtube.com/watch?v=kSGM6kIeXSw

Barış Özcan (Belgesel ve Film Yapımcısı) - Hikaye Anlatıcılığı ve Popüler Bilim

438.198 görüntüleme 2 Ara 2018 tarihinde canlı yayın yapıldı
Evrim Ağacı'nın canlı bilim sohbetleri serisinin ikinci sezonu "BilimSeli"nde, belgesel ve film yapımcısı olan ve YouTube üzerinde anlattığı sanat, tasarım ve teknoloji hikayeleri ile çok sayıda izleyiciye ulaşan Barış Özcan ile, hikaye anlatıcılığının önemi ve popüler bilimde bu önemli aracın nasıl kullanılabileceğini konuşacağız.

Barış Özcan'ın YouTube Kanalı:   

/ @barisozcan

Barış Özcan hakkında bilgi almak için: https://barisozcan.com

Her iki YOUTUBER.. Barış ÖZCAN ve Evrim AĞACI değer verdiğim iki insan olunca.. onların sohbetlerini buraya almakta vacib oldu.. 17.12.2023

Zaman zaman dinleyeceğim bu girişte olduğu gibi notlar alacağım.. İnşaallah.

Düzenleyen osmanziya - 17-Aralık-2023 Saat 19:33
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Aralık-2023 Saat 18:07
BARIŞ ÖZCAN hikaye anlatıcısı olarak tanıtıyor.. story tell.. bu işin sonu yok.. daha iyi hikaye anlatmanın yollarını arayan birisiyim.. 3, 3,5 yıl önce youtuber maceraasına atıldım.. youtuber'ım diyorum.. Amerika da saygın bir meslek.. 25 yıldan beri dijital dünyadayım.. popüler bilimi değil tasarımı popülerleştirmek için başladım.. TASARIMLARINI üreten bir şirkette çalıştım.. tasarım konsoptlerini kullanarak daha iyi hikaye anlatabilirim gayretine girdim.. sonra kendi şirketimi kurdum.. bilim insanı değilim.. bilim insanı da olmak istemiyorum.. soluma teknolojiyi sağıma sanata alarak bilim bilim insanlarınca yapılır.. amma biz bilimi anlatıyoruz.. (KONUŞMALARDAN NOTLAR ALIYORUM) haftalık yayınları başlamadım.. her çarşamba canlı yayınlar yapıyorduk.. ADOB platformunu kullandık.. görüntülü ve görsel hikaye ilk başladığım şey değil.. daha sonra Youtuber'e geçtik.. avantajları nedeniyle tamamen geçtik.. daha önce twitter ve facebooku kullanmıştım.. daha önce trend mecrası vardı.. türkiyede popülerdi fakat facebook onu aldı köreltti.. youtube de devam ediyorum. sen hukuk fakültesinden mezunsun.. ben makine mezunuyum.. biz liseden sonra bir Diploma istiyordu Hukukçu Babam.. lise ya elektronik mühendisi olacaktım.. zaten ben medyanın meraklıydım.. hukuk bana çok şey attı.. uzun sürele okuma yeteneği ve felsefi düşünme yeteneğini hukuk fakültesi kazandım..lise de medya benim hayatımın parçasıyda bu medya ilişkilerine üniversite eğitimim sırasında de devam ettim..      
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17-Aralık-2023 Saat 18:09
Barış Özcan (Belgesel ve Film Yapımcısı) - Hikaye Anlatıcılığı ve Popüler Bilim
00:00:05 Yayın Başlıyor
00:02:40 Barış Özcan Kimdir? Ve Sosyal Medya Serüveni
00:19:35 E-Kitap Mı Basılı Kitap Mı?
00:21:05 Bilim Hayalleri Üzerine
00:26:10 Örnek Aldığı İnsanlar
00:41:10 Çok Yönlülük Üzerine
00:47:20 Hikaye Anlatıcılığı Üzerine
00:57:00 Popüler Bilim Kanalları (Türkiye-Dünya)
01:04:20 Maddi Konular Üzerine (Kitle Fonlama, Sponsorluk, Reklam vb...)
01:17:10 Yeni Yöntemler Üzerine (Konferans, Röpartaj, ...)
01:25:35 Aldığı Tepkiler
01:29:20 "Creator For Change" Üzerine
01:36:20 Youtube Ve Kitaba Ulaşma İmkanı
01:40:10 Ara - Duyurular
01:48:10 Evrim Teorisi, Düz Dünya, Dinozorlar
02:05:00 İşbirliği Önerileri
02:12:20 Yapay Zeka- Evrim İlişkileri
02:20:00 Mars'a Gitme Üzerine
02:24:30 Sahte Bilim Üzerine
02:34:30 Sıvı Alma Takıntısı Üzerine
02:44:30 Sosyal Medya Kullanımı Üzerine
02:57:30 Yanlış Bilgilenme Üzerine (NASA Mars "Aracı")
03:08:20 "10 Ayda 1000 Kitap Okuma" Projesi
03:12:20 Çocukların Sosyal Medyada Yeralması
03:16:00 İnsanlığın Geleceğine Yönelik Tehditler: Yapay Zeka
03:27:40 Bilim-Sanat İlişkisi
03:33:30 Ara-Duyurular
03:36:00 Yeni Projeler
03:37:10 Yeni Nesille İlişkiler
03:42:50 Evrende Yalnız Mıyız?
03:45:40 Transhümanizm Üzerine
03:57:00 Hayatta İz Bırakan Anlar
04:03:20 Yeni Projeler II
04:07:50 Kapanış- Duyurular