Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim  
Mesaj icon Konu: ekonomik yarar ve politik çıkar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2653

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: ekonomik yarar ve politik çıkar
    Gönderim Zamanı: 21-Nisan-2024 Saat 02:17

Kelamın dört ucu olur.. mütekellim ve muhatab ile maksad ve makam.. bunlar eskimiş kelimeler ve fakat eskimez ma'nalar. Daha yeni öğrendim MADDE'nin mânâsı ile LAFZ'ın ma'nayı.. Benzer "anlam"lari ifade ve ibare eder görünseler ayrı nükteyi ve farklı nüansı yansıtır; kelimenin lafzı ve ma'nası ile anlatımın anlamı.. bizim sentaks (sözdizim.. beyan) ile semantik (anlambilim, maan) dediğimi iki kitayı Saussure bir yaprağın iki yüzü gibi gösterse de biz YBA ile şark ve garb kadar ayırdık.. şarka doğu ve garba batı diyebilirsiniz lakin bu ikisin güneş ve dünya ilişkisi olduğunu anladığınızda onun iki tane olduğunu da bilirsiniz. Terim ve kavram dediğinize değer ve değişken diyebilirsiniz ancak bu anlam ve anlatım olduğunu anladığınızda bu üçlünün hepsi SIR olur bu harflerin ve arların.. adlarını ve isimlerini ararsınız.. bulmak için tüm dünyayı tarasanız da elinize geçmez. Çünkü bu iş için GDDY yetmez.. YBA bu gizemi açmaya aday bir aday dil ve anahtardır.

Osmanziya

Düşündurmeye çalışiyorum.. tamam servet olmadi söhret peşinde koşalim..fakat bir SALTANAT bulundugunu ve onu CAH'larina HAC'lar yapildiginı da unutmayalim..

kimi manevi MAKAMLAR arar kimi maddi CAH'lar arar..

zenginin malı da züğürdün çenesini yorar.

Prensip.. mebde.. ilke

Kostant.. sabite.. değişmez

Standart ve patent

Gelenek ve yenilik

Mantıksal değişmezler..
Dilin kuralları ve kalıbları
Düşüncenin ilkeleri
Dinin ülküleri
Ahlak yasaları
Hukuk yasakları

Bunlar DEĞİŞEN DÜNYANIN DEĞİŞMEZ sabiteleri ve daimeleri.

Her ne kadar kendini bilmeyen değiştirilebileceğini düşünseler bile.. değiştirilebilen pek çok çoğunluk içinde kendilerini yitirseler de.. kendini yitirmeyen bunları görür ve bunlarla bilim ve hukuk ile ahlak ve san'at yaparlar hem kendilerine hem başkalarına yararlandırırlar.   

SAYISAL VE SÖZEL
NİCEL VE NİTEL

B SA VE SÖZ İLE NC VE NT benim ilk eriştiğim dörtlü.. sonra YBA çorap söküğü gibi geldi.

Soyut TÜMEL Doğru
Somut TIKEL Gerçek
İçkin ÖZEL güzel
Aşkın GENEL iyi

LAFIZ ve ma'na fikir ve zikirle pişirilir.
MÂNÂ ve madde vehim ve hayalle haşlanır
Beyan ve MAAN
kalem ve kelamla kitabeti ve kıraatı yapılır.

MÜTKELLIM ve Muhatab mal ve mel ile amel ve emel edinir.

Sonunda geliriz Tahiyyatı Mübareke v Salavat-ı Tayyibeye

ÇOĞALMA Yasası
BESLENME Yasası
SESLENME Yasağı
SEVINME Yasağı

Ben insanlar ilmimi iletmek ve birikimi yansıtmak derdinde değilim. Eğer varsa bunlar zaten siber uzaya yüklenerek geleceğe taşınmaktadır. Ancak bu reklam furyası için YBA merak edip öğrenmek.. meram edip kullanmak ve ışk ile yararlanmak isteyenleri arıyor ve bekliyorum.

Bu tabloda sadece biçimleri sundum içerikleri düşünmeye cür'et ve konuşmaya cesaret edenleri bıraktım. Onlardan anlayanların eleştirilerini ve anlamayanların sorularını bekliyorum.

Saygılarımla

osmanziya 21.04.2024 üçyol izmir 02:14

Düzenleyen osmanziya - 21-Nisan-2024 Saat 02:35
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma