Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: E?YTYM(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

Gönderilenler: 170

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Konu: E?YTYM
    Gönderim Zamanı: 03-Haziran-2011 Saat 22:28
ahmet
IP
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 03-Haziran-2011 Saat 22:30

Slm.

?emanyn çözümü

E?itim, kendimizi, çevremizi ve hayaty tanymak ve kar?yla?ylan sorunlary çözmek, sorulara cevap vermek adyna insanyn aklen ve kalben geli?tirilmesi faaliyetidir. Bir di?er ifadeyle e?itim; ara?tyran, çözen, bilen ve bildi?ini ö?retmek isteyenlerle yani ö?retmenler-hocalar ile okul ortamynda ö?renmek isteyenler ve ö?rendiklerini uygulamaya çaly?anlar yani ö?renciler-talebeler arasynda olu?an bir ileti?im ve etkile?im faaliyetidir. E?itimin en temel amacy iyi insan yeti?tirilmesidir. ?üphesiz yeterli teknik donanymy haiz e?itim ortamyny ancak okullarda görmek  mümkündür. Yeterli teknik donanymy haiz olmasalar da aileler, cemaatler de  iyi insan yeti?mesinde önemli derecede etkili kurumlardyr.  Okul ortamy denince de pek tabii akla ö?retmen-hoca, ö?renci-talebe gelmektedir.

E?itimde etkin taraf; ara?tyran, çözen, bilen Ylhama-sezgiye açyk olan, dü?ünen-fikir üreten, ayet ve hadisle do?rudan hem hal olan, hikmeti haiz hükümler veya bilimsel teori ve teoremler ortaya koyan taraf, elbette ö?reten- uygulatan-talim ettiren taraftyr. Bu nedenle e?itimin en temel ?arty söz konusu özellikleri haiz ö?retenlerin-ö?reticilerin olmasydyr. ?üphesiz talip olanlaryn da ara?tyrycy, üretgen olmalary, ilim, din ve fen-felsefe ve sanat cihetiyle kendilerini geli?tirmeleri gerekir. Faydaly bilgi ve beceri kazanylmasy e?itimin temel amacy olmalydyr. Bu amaca yönelik bir faaliyet olmadykça, e?itimin bir anlamy yoktur.

Kysacasy e?itimin dini-ilmi ve fenni-felsefi olarak iki boyutlu bir faaliyet olmasy halinde ancak maksad ula?ylabilir. Bu demek de?ildir ki, din ve ilim, fen ve felsefe bir birinden kopuk, ayry ayry ele alynsyn… Aksine hep birlikte ve iç içe ele alynmalydyr. Böylesi bir faaliyetle yani faydaly-do?ru-hikmeti haiz bilgilerle programlanmy? müfredatla  ancak zihinler açylyr, akyl-zeka parlar. vicdan-kalp nurlanyr.  Bu istikamette yapylan e?itim faaliyeti sonucunda tabii ki güzel ahlaky ve iyi davrany?lary haiz becerikli, displinli, çaly?kan-üretgen medeni seviyesi yüksek bir toplum ve adaletli  bir devlet i?leyi?i olu?ur.

?emada görülece?i merkeze e?itimin hedefi olan insany koyaryz.  Yatay koordinat ekseninin sa? üst tarafynda talim yaptyran ö?retmen ile onu temsil eden kitaby somut kavramlar olarak yerle?tiririz. Yatay koordinat ekseninin sa? tarafyna yani  merkezin sa? tarafyna temel bilgi kaynaklary olarak ilimi ve dini yerle?tiririz. Merkez sol tarafa da ilmin ve dinin açylymy olarak fen-teknoloji ve felsefeyi yerle?tiririz. Ayny ?ekilde dikey koordinat ekseninin üst tarafyna somut olan okul ve teknik donanym kavramlaryny yerle?tiririz. Alt tarafyna da soyut olan müfredat ve metot kavramlaryny yerle?tiririz. Yatay koordinat ekseninin alt sa? ve sol taraflaryna soyut olan ara?tyrma ve aly?tyrma, faydaly bilgi ve beceri kavramlaryny yerle?tiririz. Böylece’ e?itim’ temel kavramynyn yöntem bilim metoduna göre tanymyny yapmy? oluruz.

Saygy ve sevgilerimle

ahmet
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2677

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2011 Saat 06:07
Y?te bu.. bu kadar.
Düz yazysyny ve çözümünü bile okumadan tabloya  bakty?ymda her bir çizgiye (iki terimden-kavramdan olu?an) evet diyorum. Bu çizgileri Yani  tümceleri;  biçim olarak ba?lamlary, içerik olarak anlamlary do?ruluyorum. 
De?erli Abim, te?ekkürler.
IP
kutlu aytug
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge

bullet Gönderim Zamanı: 05-Haziran-2011 Saat 21:33
Slm.

De?erli karde?im...

Takdiriin için te?ekkür ederim.

Ne var ki, ?u veya bu sebepten bu i?e bir türlü kendimizi teksif edemiyoruz.

Ymam-y Gazali'nin kimya-y saadet kitabynda belirtti?i üzere Yn?allah! yüce Allah; dünyavi yükümüzü hafiflletir ve mai?et problemi olmayanlaryn safynda olanlardan biri olarak sadece ibadet ve ilimle hemhal olmayy nasip eder.

Sevgi ve saygylarymla

Düzenleyen kutlu aytug - 05-Haziran-2011 Saat 21:33
ahmet
IP
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2677

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 06-Haziran-2011 Saat 16:20
De?erli Abim,

E?itim konusunda ço?u zaman ?u özeti kullanyrym;

Ebeveynin vazifesi iki tanedir biri evladynyn YSTYDATLARINI ke?fetmek di?eri buna uygun YMKANLARI ona hazyrlamak.. esas prensip bu olmakla beraber istisnaen çocuk ana babasynyn ke?fedemedi?i istidatlaryny ortaya çykaracak "imkansyzlyklarla" mücadele ederek istidatlaryny kabiliyet ve san'atlaryyla sunar ve sergiler. Biz buna ba?ary diyoruz.

Bu ba?arynyn esasy da geçimin gelir ve gider dengesinin üstünde..  hasylat getirisin ve haysiyet götürüsünün e?itli?inin dy?ynda.. i?tihar ve iftihar hyrsy ve heyecanyn ötesinde.. tecell-i syfat.. tezahür-ü esma.. tekevvün-ü vucud ve taleb-i arzudur.

Ona itibar eden tahdisini ihdas eder.

Özele gelirsem analitik düzlemin mantyksal kullanymyny formüle etmek yolunda istidadymyz ve imkanymyz nisbetinde yapylan çabalarynyzyn ve çabalarymyzyn  semeradar olmasy ve bizden sonrakilere intikal edebilmesidir.

Vicdanyn emri- itibary budur.. gerisi bahane.. hasylasy vesile.. gayesi vasytadyr.

ve bizim ve sizin için önemli olan akibettir.

Allah bizim ve sizin  ahiretimizi ve akibetimizi iyi ve güzel etsin.

Sa?lycakla kalynyz.

Osmanziya

Düzenleyen osmanziya - 06-Haziran-2011 Saat 16:30
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma