Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
İnsan Bilim
 YöntemBilim Forumu | İnsan Bilim | İnsan Bilim
Mesaj icon Konu: insanyn zulasynda ne var ?(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: insanyn zulasynda ne var ?
    Gönderim Zamanı: 11-Temmuz-2011 Saat 18:32

KAPTANIN SEYYR DEFTERY

Yyldyz Tarihi 4.3.

Ynsanyn zulasynda ne var ?

Bir masal anlat bana…

ANLAT dizini içindeki dosyalar

Bilgi payla?mak kolaydyr..

Görü?leri tarty?mak kolay de?ildir..

Dü?ünceleri  ele?tirerek ve tarty?arak payla?mak  ise zordur.

Ynançlary payla?mak ise zor de?ildir!

Çünkü herkes getirdi?i inancyyla geri döner genellikle..

Yani inançlar payla?ylmaz….

Ynançlar i?in  sonunda kesin olarak elde edilen bilgi nesneleridir.

Bunlar aklyn buyruklary olan yöntem ilkeleri kadar sabit ve de?i?mez bilgi, görü? ve dü?üncelerdir. Özellikle sonsuz alana ili?kin dini inançlar söz konusu oldu?unda tarty?ylmazlyk ve ele?tirilmezlik en son kerteye varyr.

Elbette bu söz konusu inancyn müntesipleri için. Ba?kalary  ve ba?ka inanç sahiplerinin tarty?ma ve ele?tiri hakky bakidir.

Burada payla?maya, açty?ymyz bilgiler, soyut yöntembilimsel analizler oldu?undan tarty?ma ve ele?tiri kapysyny açmakta zorlanyyoruz.

Bu yüzden  yazylarymyn sonundaki bazen “Kolay gelsin” temennisinde bulunuyorum.

Din konusunda konu?mak için UZMAN olmak gerekmez. Elbette bir dini ahkam söz konusu oldu?unda  usul ve fykyh alimlerinin sözü dinlenecektir. Ancak  kültürel bir tercih söz konusu oldu?unda herkes intisap etti?i dini tebli? edip savunacaktyr. Bilim için, ilim için ihtisas aranyr fakat irfan ve kültürün geni? okyanusunda çok alimler damla kalabilirler.

YNS’an konusu dahi böyledir.

Ya adam olmu? ya da evlad yeti?tirmi? herkes bu konuda ahkam kese-bile-cektir. Amma bir maraz söz konusu oldu?unda aryzayy gidermek için ya psikiyatrist veya nörolog sizin derdinizi dinleyecektir. Psikolog ise en son çeredir. Ysterseniz cinci hocalara ya da do?u ?ifacylaryna da ba? vurabilirsiniz ama tavsiye etmem. Mecbur kalyrsanyz çarnaçar onlary da arayacaksynyz. Fakat hiçbir derdiniz olmasa bile KY?YSEL GELY?YMCYLER’in, ba?ary, erdem ve fazilete ça?yran kitaplaryna ba? vurmanyn  mutlaka bir  yarary olacaktyr.

?imdi  bu fakir  saydy?ym adamlaryn hiç  biri de?ilim.

Ben-zer’leri ya da Ba?-ka’lary gibi “bir masal anlat bana” dersen, bu dizinin içindeki tablolary izlemeni ve orada anladyklaryny ele?tirmeni, anlamadyklaryny sormany beklerim.

Bir insan olarak insandan bahsetme hakkyny kendinde gören herkes gibi sineklerden de?il insanlardan bahsedece?im.

Sinekler küçücük ku?cuklardyr.. cik cik sesleri çykarmasalarda vyz vyz ile avaz avaz ortaly?y birbirine katabilirler.. a r y’ lar sineklerle kary?tyrdym galiba.. Arylar Mercedes ise sinekler BMV olsunlar ve sonuçta trafikteki irili ufakly tüm marka ve modellerin yer yüzünde uçan… pardon yine kary?tyrdym yer yüzünde yürüyen karyncalar ve böceklerin neden insanlar gibi bir uygarlyk kurmadyklaryna ?a?ar kalyrym. Hem daha otoriter ve totaliter sistemleri olduklary halde kavga ve gürültü bulunmayan bu topluluklaryn geli?meleri ardyna kadar açyk oldu?u halde bu insektalar bir türlü toplumlaryndan uygarlyk çykartamamy?lardyr. Y?ÇY  karynca ve ary milletinin parangalaryndan syyrylmadyklary ve aly?tyklary bekarlyk derdini zevk edindikleri ve uygarly?yn geli?mesine yol açan fahi?e kültüründen yoksun bulunduklary için yer yüzünde sürünmeye devam ettiklerini dü?ünüyorum.. bilmem ki yanly? my görüyorum ?

Bakyn kalemin ucunu serbest byrakyrsan böyle olur!

Her halde “yazarlyk” mikrobu etkisini gösteriyor…

Arkada?lar, bu gün kedisever bir dostumdan ö?rendim, keçiler üç ay emzirir üç ayda kendi ba?yna ya?ayabilme e?itimi verirmi? yavrularyna.. böyle anasyny kaybetmi? bir yavru kedi miyavlamasy (yukarydaki kediyi sehven keçi olarak yazmy?ym ama olsun.. biri mee der öbürü miyav sonuç “m” (memeli hayvan de?il mi bizim gibi)  ile ci?eriniz parçalanyrsa ya da parçalanacak ci?eriniz kalmy?sa onu, ci?eri de?il kediyi,  en yakyn veterinere ya da bir hayvan baryna?yna götürme gibi size huzur sa?layan bir yardymy yapabilirsiniz. En azynda evinizde birkaç gün misafir edebilirsiniz.. belki sever sürekli tutabilirsiniz..

Böceklerden kedilere geldikten sonra hayvanat dünyasynda insana do?ru yükseliyoruz…

Ynsekta’lardan(böceklerden) yola çykarak  repitilian sistem ve limbik kompleks’ten  sonra gelelim.. neo-kortekse…

Bu ne-o yani ne  idü?ü belirsiz korteksin 30 bin yylda olu?tu?unu söyler evrimciler.. bende onlaryn yalancysyyym.. ancak buradaki NÖRAL yapylaryn temelinin SYMETRYK mi yoksa asimetrik mi oldu?u yani düzenli mi yoksa düzensiz mi bulundu?u konusunda LYTERATÜRDE bir tarty?ma var my dyr yok mudur bilmiyorum amma sanyyorum ki evrendeki deterministik  izafiyet ve istatistik kuantum tarty?masynyn YKYLEMY burada da bulunabilir.

Burada sözünü etti?im BYLYMSEL laflaryn arkasyna geçip ukela resmi vermek istemiyorum amma “sin” sözcü?ünden yola çykyp insana ili?kin bir “simetri” kurmak istiyorum.

SU……………..ZU

GYR

UZ………………US

Bu gün aya?yma GEZER terli?i giydim.. yer yüzü gezegeninde gezerken ve içimdekini ezerken dü?ündüm ki  topraktan çykty?ym gibi topra?a elbette  girece?im.. ?imdilik bir su gölü (dola?ym sistemi) etrafynda, bu gölü beslenme suyu ile doldurarak,  ya?yyorum. Kediler alty ayda aya?a kalkar ama insan için en az iki sene gerekiyor. Burada sözü kaleme byraktyk my bir daha geri alamayyz ve kelamy konuya getiriyorum:  Kan ve süt sudan ibarettir. Yüzde seksenimiz de sudur sanyrym. Amma bu sudan sudur eden bir US var.. Bu ikisi yukarydaki diyagramda görüyorsunuz yani okuyorsunuz ama yöntembilimsel analiz için önemli olan “su”yu yerinde görerek okumak.. yani sol üst kö?ede yerle?mi? halde.. “us”u yine simetrik olarak sa? alt kö?ede ba?da? kurmu? vaziyette oturmu? oldu?unu dü?ünerek.. su uyur dü?man uyumaz derler bu dü?man ustur. Su uyur us uyumaz. A?zynyzdan su girer ba?ynyzdan us mu çykar my ? Yani elle tutulur ve gözle görülür olan su’dan, elle tutulmaz ve gözle görülmez us’u nasyl çykaryrsynyz ?

Us’lanmaz Su’dan devleti bile bunu yapamaz!

Sudan’da ne oluyor ? Bileniniz var my ?

Sanyrym uzla?yp ikiye ayryldylar.. evli evine.. köylü köyüne mi gitti ?

?imdi bir us vardy..  bir de UZ çykardyk.. elbette ?apkadan de?il!

Demokrasi bir uzla?ma kültürüdür.. her ne kadar demokrasi ya?amak için medya suyuna ve hukuk ekme?ine ba?ymly ise de onun uzla?ma denilen hayayy da teneffüs etmesi dahi gerekir. ?ehirdeki demokrasinin yüz karasy ise da?da  eli silah tutan gerillalardyr. Y?te bu yüzden da?daki gelir ba?dakini kovar. Benim burada siyasi bir dokundurmam yok sadece kyr ve kent ya?amy arasyndaki farktan insany çykarmak istiyorum.

Demokrasi de çareler tükenmez denilir aslynda us ve uz içeren uzla?mada yani akylda çareler tükenmez. Demokrasi akil adamlar birli?idir, Cumhuriyet ise erdem ve fazilete ba?lydyr. Bütün bunlar UZ denen insafly vicdany ister.

Uz  dedi?im vicdanda insafta ba?ka adalette barynyr. Ynsan nesneleri us ile YKTYSAT ile kullanyrken kimselerle ili?ki kurarken ADALET ile  UZ’dan yararlanyr. ?imdi adalet ve iktisat pardon adalet ve kalkynma partisinin post-ganda’syny yapmak istemiyorum zaten propaganda’yy sevecek magandalardan da de?ilim amma  papua yeni gine’de bile bu iktisat ve adalet yasalary caridir. Demek orada da YNSAN var.

?imdi us’u su’yun simetri?i olarak SOL AKS’a koydu?umuz gibi uz’u da zu’yun simetri?i olarak SA? AKS’a yerle?tirdik ve böylece YNSAN’y kurduk.

Böyle koyarak, yerle?tirerek kurdu?umuz insandaki  su, us ve uz’u tanydy?ynyz halde ZU’yu tanymamy? olabilirsiniz..  onu ben icad ettim.. türk milletine hayyrly olsun.. diyeceksiniz ki sen kimsin ki böyle kimsenin bilmedi?i bir sözcükü hibe ediyorsun ?

Hayyr durum öyle sandy?ynyz gibi de?il..

ZU denilen sesin  terim ve kavramy var…

Ynsan zevil-idrak ve zevil-irade yani idrak sahibi ve irade sahibi bir varlyktyr.

Çünkü insan zî-hayat ve zî-?uur bir canlydyr. Y?te burada “Z” sesi sahib olmak anlamy içeren bir fonemdir. Burada dediklerini ve yediklerini ZULA eden bir varlykla kar?y kar?yyayyz. Aha.. i?te çykty ZU… insan öyle bir varlyk ki Yaradan’y yedi kat gö?e sy?madym fakat mü’min kulumun ZULA’syny sy?ydym diyor.. siz buna akyl deyin, kalb deyin, ruh deyin, fuad deyin, sadyr deyin ne derseniz deyin ben “ZU” desem Ze-rü?t böyle dedi demezsiniz herhal… pardon Zerdü?t olacakty ben orada “d” harfini dü?ürdüm.. fena my oldu ze-Rü?t’ü çykardym.

ZU, Ze-Rü?t’dür. Rü?t sahibi U’dur.

Yani bu U öylesine bir kab  yani bir ucu açyk bir ucu kapaly bir aralyktyr ki buraya dü?en bir daha dy?ary çykamaz… Çünkü bu aralyk çok derindir.

Diyeceksiniz ki sözcüklerle dalga geçiyorsan ?imde harflerle dalga geçmeye ba?ladyn… esta?firullah.. yöntembilimsel analiz düzeyine YNEN herkes artyk de?il sözcüklere harflere bile ihtiyacy kalmaz. Kah Z’yi yatay haline getirir N yapar kah N’yi yatay haline getirir Z yapar. Böyle namaz ve zaman yatay ve dikeyinde salyna salyna.. syra ve süre arasynda gider gelir.

ZmN ve NmZ aslynda U dönü?ümünün yapyldy?y bir haldir.. ?imdi ?u aslan  AGZI’nyn güzelli?e bir bakyn:

GEZ

GÖZ

GÜZ

GYZ

Bu güzelli?i görmek için iki duda?ynyn arasyndan içeri girmemiz lazym..

GEZ

GÖZ

GYR

GÜZ

GYZ

Yçeri girince ?unu göreceksiniz:

GEZ

Su            GÖZ            Zu

GYR

Uz             GÜZ            Us

GYZ

Y?te size gizemli bir resim.. bu resmin öyküsünü beraber ya?adyk.

Bu öykünün gerçe?ini biraz daha açmak isterseniz Big-Bang kuramyny halka açan OL DEDY OLDU (Tuna TA?KIN)  adly eseri okuyunuz. Gezin nasyl göze indi?ini.. inilince görülen güzelli?in neleri gizledi?ini.. görülenin aslynda örülen nazik bir ten oldu?unu.. ben’in bir koza gibi zarif bir ?ekilde yapylandyryldy?yny.. sonra bu yapyya hayran ve ?u i?leve ?ükran bir halde ben’in a?yldy?yny ve kendinden  ta?yldy?yny ö?reniniz. Ta?kyn Hoca, sizi a?kyn dünya ça?yryrken ?a?kynlyktan su-S-uz esinlenecek ve sezinleneceksiniz.  

Y?te böylece ins’in zulasynda gizlenen bilgileri ve buyruklary do?ru ve gerçek bir ?ekilde ve iyi ve güzel bir surette bulmak için bir HARITA yapmy? bulunuyoruz. Gördü?ünüz gibi burada sadece dörtte be?te biri  BEDEN’deki su.. geri kalany AKIL’daki us, KALB’deki uz ve  RUH’daki zu ki hepsi de  girmeye çaly?ty?ymyz SIR’dan sadra ve sarfa yansyyan ve yankyyan tasaddur ve tasarruflardyr.

Buradaki haritayy kullanarak do?ru ve/veya e?ri bir de?er ve/veya e?er için.. girmeyece?iniz ev, açmayaca?ynyz dükkan, çalmayaca?ynyz kapy ve tatmayaca?ynyz acy ve tutmayaca?ynyz emel kalmasyn.. zaten bunu yapyyoruz.. önemli olan bulmak ve de?erli olan buldu?unu dahi olmak.

Allah sözü duyan ve en iyisine uyanlardan eylesin. Amin.

Sa?lycakla kalyn.

OSMANZYYA

Sentaks / sözdizimsel / BEYANÎ eksikliklerim VE

semantik / anlambilimsel / MAANΠ yetersizliklerim

için düz yazydan özür dilerim

NOT. bu dediklerimi daha açyk ve seçik anlamak için, daha ayryntyly ve ba?lantyly görmek bu iletinin dizini içindeki tablolarda GEZ’inecek ve çizgileri izleyeceksiniz.. e?er bu ayryntyly ve ba?lantylary dillendirmeye kalksaydym  bir saat de?il bir gün gerekecekti.. oysa siz tüm ba?lantylary bir saatte görerek ve örerek “izleyebilirsiniz”.. buradaki tabloda imkanyn gri resmini izlersiniz içine girmek ise yoklu?un ma?azasyndan varly?yn ma?arasyna do?ru bir yolculu?u ba?latmaktyr. Bu ma?araya giden trenin gary aha bu gördü?ünüz GYR noktasydyr…

YLETY?YM:

osmanziya@hotmail.com

osmanziya@yahoo.com

WEBLERYMYZ:

www.yontembilim.com

www.insan-bilim.com

www.osmanziya.com

www.mustafabugucam.com.tr

ÖBEKLERYMYZ:

http://groups.yahoo.com/group/BAKARA/

http://groups.yahoo.com/group/oku-ikra/

http://groups.yahoo.com/group/yontem-bilim/

http://groups.yahoo.com/group/insanbilim/

Düzenleyen osmanziya01 - 12-Temmuz-2011 Saat 12:03
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
taharriyat
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 26

Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0
Irtibar :0

bullet Gönderim Zamanı: 13-Temmuz-2011 Saat 09:00

R-Kompleks, Limbik Sistem ve Neo-Korteks syralamasy olacak.. Kompleksle  Sistemi kary?tyrylmy?... eh böyle yüzeyden bilirsen, ayryntyly bakmazsan, uzmany olmazsan böyle olur.. (Mümin SEKMAN, Her ?ey beyinde ba?lar kitabynyn 109.sahifesi)

Düzenleyen taharriyat - 13-Temmuz-2011 Saat 09:01
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03