Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: yontembilim çaly?malary(Kapalı Konu Kapalı Konu) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Konu: yontembilim çaly?malary
    Gönderim Zamanı: 14-Ocak-2010 Saat 12:09

Merhaba,

Bu sitenin  forumunda içerikli yazylardan çok yöntembilim ö?renilmesine ili?kin kar?ylykly konu?malaryn, ?ema aly?veri?lerinin, tablo tarty?malarynyn bulunmasyny arzu etmi?tim.

Buradaki içerikli yazylarymyn  ve bunlara ili?kin ?ema ve tablolaryn forumda de?ilde webde yayymlanmasy gerekirdi.  Ancak çe?itli  nedenlerle bu istedi?imi gerçekle?tiremedim.

?u bir gerçektir ki "ba?ka"synyn payla?ylan eseri ne kadar mükemmel olursa olsun, insanyn  payla?ylmayan "Kendi" eseri ne kadar acemi ve syradan olursa olsun,  bu ikincisi birincisinden daha fazla keyif ve feyiz verir. Bunu payla?yrsam daha da artar. Çünkü yapyp etmelerimle kurup kylmalarymla ortaya koydu?um YAPI  benim eserimdir. Fakat insanyn mükemmeliyetçilik marmazy ve küçük eserle küçük görünmek korkusu yalyn giri?imleri  ve sade ba?langyçlary yaptyrmaz ve yapsa bile  ba?kalaryyla payla?mayy engeller. Y?te bunun iki sonucu olur. Birincisi  bu korkuyla ?u yalyn ve sade giri?im ve ba?langyçlardan yoksun olurum. Ykinci ba?kalarynyn ele?tiri ve uyarysyyla eserimi geli?tirmek ve dolayysyyla kendimi yetkinle?tirmek hedefinden uzakla?yrym. Bunun bu öbek için üçüncü bir sonucu da yöntembilimi ö?renmek isteyenler için örnek ve öncü çaly?malar ortaya çykmamasydyr.

Bazy arkada?larla çaly?malar yaptym.. özel olarak email yoluyla.. özel olarak anlyk görü?me yoluyla..  fakat onlar çaly?malaryny gerek yahoo öbeklerinde gerekse yöntembilim webimde ortak payla?ma ortamyna sunmaktan kaçyndylar. Sonuçta yöntembilim ö?renmek için açylan bu mektepte benim sesimden ba?ka sesler duyulmady.. monologlarym bir türlü diyalo?lara dönü?medi.

Buna ra?men çaly?malar yapty?ym arkada?lara yine minnettarym ve onlara  te?ekkür ederim. Bana gösterdiler ki bu ?emalary ba?kalary da yapabiliyor ve onlaryn da öyle eserleri öyle yalyn ve sade olsa da syradan eserler de?ildir. Çünkü yöntembilimsel analiz ile ?ema yapabilmek, yapmaya çaly?mak yeni ve özgün bir çaly?ma olarak ola?anüstü bir gayrettir.

?imdi umuyorum ki arkada?larym bu ola?anüstü gayretlerine bir yenisini ekleksinler. Yaptyklary  çaly?malary yöntembilim webinin forumunda ortak payla?yma açmak suretiyle,  yöntembilimin ö?renilmesi gayesine himmetleriyle yardymda bulunsunlar.

Düzenleyen osmanziya01 - 10-Eylül-2010 Saat 22:27
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
osmanziya01
Yönetici
Yönetici
Simge

Gönderilenler: 381

Hak Puan : 10
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

bullet Gönderim Zamanı: 17-Ocak-2010 Saat 22:58
Mesleki forumumda yöntembilimsel analizden bahseden yazylaryma kar?yn bir arkada?ym "Neden dikey yazyyoruz, yatay yazmak yetmiyor mu ? anlamynda bir soru sordu ve a?a?ydaki yanyty verdim:

Sayyn ....,
Günlük dilde ve bilimsel anlatymda düz yazy (nesir) yeterli oluyor.
Fakat anlamlar felsefi dil ve dini anlatyma do?ru  indi?inde açyk ve seçiklik sorunu do?uyor. Dilin büyüsüne kapylyp dü?üncenin tuza?yna dü?üyoruz.

Örne?in ayny mantyksal kesinlikle hem materyalizmi  hem spritüalizmi savunabiliyoruz. Bir tarafa yaslanyp realizmi savunurken öbür tarafta idealizme dayanabiliyoruz. Ateizmi savunanlar ile Teizmi savunanlaryn kanytlary e?it de?erde olup bize bunlardan birini özgürce seçme olasyly?y hazyrlyyor. Bütün bu durumlarda dayanaklarymyzy görmede ve tercihimizi yapmada bizi günlük dilden daha yeterli bir araç gerekmektedir.

Y?te buna çözüm olarak yöntembilimsel analizi kullanyyor ve öneriyorum.
Hem edebiyatta bile düz yazy yeterli gelmiyor ve nesir tüm ihtiyacymyzy kar?ylamyyor ki nazym denilen ?iir dili ihdas edilmi?. Söze ritm veren ve ahenk katan dizeler ve kafiyeler anlatym renklendirilmi?. Az  sözle çok anlamlar yansytylmaya ve aktarylmaya çaly?ylmy?.
Hatta sözel alanda oldu?u gibi sayysal alanda da ba?ka ba?ka  matematikler ortaya çykmy?, hesap (aritmetik) türleri olu?mu? hendese(geometri) çe?itleri çykmy?. Örne?in grafiker anlatym yatay ve dikey koordinatlaryn tablolamasyna  dayanyr. 

Hasyly düz yazy,  günlük alanynyn yarysynda (nesirde) ve bilimsel anlatymyn bir kysmynda (matematiksel olmayanynda) yeterli iken bunun dy?yndaki alanlarda yeterli olmuyor ve bu alanlara has ve bir gereksinime özel diller ortaya konuluyor.

Analitik düzlemin "matematiksel" kullanymy bunlardan biridir.

Analitik düzlemin bir tür "mantyksal" kullanymy olan ve  kavramsal tasarym yapylan yöntembilimsel analizde terimlerin yatay ve dikey yazylmasy, çok örnekleri bulunan ve yaygyn kullanylan bir anlatym ?eklidir. Benim disipline etmeye çaly?ty?ym yöntembilimsel analiz ise bu i?i "metodik" bir yapyyaya çevirmeye yöneliktir.

Bunlary anlatmama ve  aydynlanmama vesile olan sorunuz için ayryca te?ekkür ederim.

Sa?lycakla kalynyz. 

Düzenleyen osmanziya01 - 10-Eylül-2010 Saat 22:36
BEYAN dogru olmali ve MAAN hakikati bulmalidir
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma