Anasayfa | Işımalar | Osman Ziya | İfade -i Meram | Yöntem Bilim | İnsan Bilim | Din-Fen | BTÖ | Yazılar | E-Posta |

Aktif KullanıcılarAktif Kullanıcılar  Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım  SkinsSkins
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yöntembilim
 YöntemBilim Forumu | Yöntem Bilim | Yöntembilim
Mesaj icon Konu: felsefe ve din Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
osmanziya
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Gönderilenler: 2699

Hak Puan : 5
Kidem : 6
OrtalamaHak : % 50
Irtibar :2

Alıntı osmanziya Cevaplabullet Konu: felsefe ve din
    Gönderim Zamanı: 08-Aralık-2023 Saat 08:55
1980 lerde İLİMLER TASNİFİNDEN yola çıkarak başlayan çalışmalarım alanların ve yöntemlerinin değişimesine ilişkin yazılarımla başlamıştı YBA.. zamanla da Yöntem Bilimsel Analiz bir teknik ve yöntem ve dil haline evrildi. Burada sıralanan

Felsefe ve dil
Bilgi ve inanç
Kuşku ve kesinlik
Belirlilik ve belirsizlik
Sıralılık ve sırasızlık
BİRLİK ve TEKLİK
Kavramların günlük dilin düz yazısıyla yapılan retorik ve diyalektiklerinin bizi hak ve hakikat ile kuvvet ve hürriyet terimleriyle inşa ettiğimiz bir YAPILANMA ortaya koyduğunu anlamak için DİL denilen nesnenin dünyayı belirleyen ve dini tanımlayan bir KİMSE olduğunu söyler ki ben buna HANNAS adını veriyorum.
Hannas nesne ve kimse bileşenlerinden oluşan bir ÖZNE.. onun AR ve AD yükü ve yolcusu taşın bir AT olduğunu anladığınızda.. kendi beninizin de farkına varırsınız. Siz bunu çeşitli şekillerde görürsünüz.. örneğin LAFZ’ı literal olarak hakiki veya mecazi olarak yararlandığınızda.. MANA’yı konseptual olarak ismi ve harfi olarak kullandığınızda.. külli alanda sıdkı ve inancı çalıştırdığınızda.. cüz’i alanda kuşkuyu ve bilgiyi işlettiğinizde.. ve daha bunun gibi onlarca ve yüzlerce uygulama ortaya koyduğunuz DİL KULLANIMI ya iyiye ya kötüye olur.. sonuçta gelirsiniz bu doğru ve gerçek araştırmalarının nasıl iyi ve kötü olduğunu değerlendirmeye.. işte o zaman size GDDY dan başka.. daha açık ifade ile günlük dilin mantığı ve bilimseli dilin matematiğinden başka.. çok yönlü ve yanlı alanların yer aldığı FELSEFE ve DİL katmanlarında ortak bir matematik ve müşterek bir mantık arama ve bulma sorunu ortaya çıkacaktır. Amma bu sizin için zorluk ve kolaylıktan başka bir şey olmayabilir.. fakat başkası için soruların ve yanıtların aranması ve bulunması etkinliğine dönüşür ki bu konuda ben YBA kullanıyorum.

Osmanziya 08.12.2023 üçkuyular İzmir 08:51

FELSEFE VE DİN

Felsefe düsunmek degildir.. kuşkulu duşunmektir..
Din inanmak degildir.. kesin inanmaktir..
Lakin zor olani dusunmeyi ve inanmayi birlikte surdurmektir..
nerede kuskulu ve nerede kesin olcagimizi ögrenmektir ki
bu da bizi yöntem sorununa goturur.

Bilgi kesin oldugunda INANÇ ..
inanc kuşkusuz oldugunda BILGI haline geliyor.
Öyle ise konu.. felsefe ve din.. bilgi ve inanç.. olmaktan çikar
kuşku ve kesinlik ya da belirsizlik ve belirlilik seçeneklerine
dönusur ki
bu durumda tartışma çağdaş istatistik kuantum ve determine izafiyet olur.

İşte bu geçmisin küllî kader ve cüz'î irade tartişmasindan başka bir şey değildir.
Osmanziya
08.12.2923 Üçkuyalar İZMİR

Çağdaş izafiyet ve kuantum tartışmasını BİRLİK tecellisi ve TEKLİK cilvesi olarak okumak felsefe ve din olarak düşunmek.. inanç ve bilgi olarak anlamak bizi . kesinlik (sıdk) ve kuşku (şübhe) yontemlerini ve alanlarini tanitmiş olacaktir.

OzO

Düzenleyen osmanziya - 08-Aralık-2023 Saat 08:57
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma